Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

WolfR

Ani moc nevím, co k téhle pohádce napsat. Jako malý jsem to baštil, ale teď mi přijde taková nějaká nepříjemná, prázdná, moc mě nebaví. 2 hvězdy. ()

daEmoNickY

Ani dvojce nejkrasni zeny ceskoslovenska me neobmekci..................... Leda kdyby tam byly obe dve. A tim myslim jenom obe dve................... Pak by me urcite postavili, jako osla co si nemoh vybrat mrkev, a uz bych stal a ani se nehnul. Stal bych pred tou krasou.....................Nebylo ? Nebude. ()

sator

Podle mě se jedná o nejmystičtější českou pohádku se spoustou archetypů, velmi velmi zvláštní atmosféra... ()

plechulka

S rodiči v kině cca v 9 letech byl drak s orlími zobany děsuplný ... a princezna s předlouhými vlasy překrásná (Celé dětství mne stříkali "na kluka"!) a vůbec všichni úžasní - i Černý princ..... (A po letech, když jsem konečně shlédla Markétu Lazarovou mě pak všichni někoho připomínali.....) Každopádně závěrečná scéna, kdy Bajaja hledá Slavěnu mezi vysokým kapradím byla romantická i po letech, kdy jsem na film koukala se svými dětmi, co loutku draka "odzívaly".... ()

Zdeňka

Pohádka o zvláštním princi a němém šaško-zahradníkovi se mi nikdy nijak zvlášť nelíbila. Má divnou atmosféru, herci jsou takový zvláštní a ten kůň nepatří zrovna mezi hodný tvory. ()

Timak

I po letech jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Je sice neobvykle temná a chladná, s vcelku drsným zobrazením smrti Černého rytíře. Přesto je to klenot, který funguje i v roce 2017 ()

Pump

Bezva pohádka, šílená hudba jak z hororu a házení živých lumpů ze skály to je PG18 moment hahaha. Celkově 4* za snahu, Magdičku broskvičku a koníčka. Moc prima. ()

davidek

Dnes bych dal tak dvě hvězdičky, ale protože když jsem byl malý, moc se mi tato pohádka líbila a měl jsem strach z toho hrozného draka, dávám tři a něco. :-) ()

Spock

Možná to připadá někomu podivné, ale tohle je moje nejoblíbenější pohádka.:-) Vážně to byla volba na první vzhlédnutí, stejně tak mám rád písemnou podobu. Velmi se mi líbila a asi líbí nejenom ta strašidelná a někdy na pohádku snad i moc „syrová“ atmosféra. Nejvíce mi k srdci přilnula samotná postava prince Bajaji. Líbí se mi jeho odvaha, jeho mazanost a to že má „srdce na správním místě“. Není to jenom „laciný nátěr“, jaký vidíme v jiných pohádkách u velké části princů. Očividně je tady ale většinou pro svoji jinakost dost nízce hodnocena. ()

jatamansi

Není to má oblíbená pohádka, navíc przněná dabingem u slovenských herců, jak bylo tehdy moderní. Jestli si to dobře pamatuji, tak Palúcha daboval Petr Štěpánek a bylo to děsné. Vašáryovou jsem v pohádkách nikdy nemusela, výjimkou je Radúz a Mahulena, a to vlastně není čistá pohádka, mám ji raději v dramatických rolích. Navíc tíhnu k záporákům, a tak jsem nezbožňovala přeplavého Bajaju, ale temného Fera Veleckého. No, a nemohu zapomenout na mého oblíbence Gustava Opočenského, to byl chlap! ()

jefff

Míval jsem ji docela rád, ale s odstupem jsem z ní rozpačitý. Líbí se mi atmosférou, temnou, mrazivou, ale příběh se tu valí hodně pomalu a nezáživně. Scéna s drakem a souboj rytířů ok, zbytek nic moc. ()