Reklama

Reklama

Rašín

(TV film)
  • angličtina Rašín (festivalový název)
TV spot 1

Obsahy(1)

Příběh muže, který dokázal uskutečnit sen o samostatném státě navzdory monarchii i snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, a který také napsal text prvního zákona nově vzniklého Československa. Ve filmu se názorově střetnou Kramář a Rašín, přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky. S tou bývají nejčastěji spojováni Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš, zatímco další, neméně důležité osobnosti, zůstávají v jejich stínu. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 1

Recenze (127)

ibeh 

všechny recenze uživatele

Zatím nehodnotím, ale nevím, jestli vydržím u dalšího dílu až do konce. Přijde mi, že dávat takovýto tv film v neděli večer jako hlavní program na ČT1 je zcestné. Jedná se zde o konání výrazných politických osobností, o důležité události pro československý národ během 1. světové války, které jsou však známy menšině lidí. Přesto nejsou dost dobře vysvětleny. Zpracování je navíc poměrně nudné a celý děj táhne p. Vetchý. Nevím, jestli nešlo vybrat na p. Kramáře jiného herce než Donutila. Mám pocit, že na ČT je vidět téměř denně v různých pořadech. Už mi dělá vůbec problém mu Kramáře věřit a některé scény mi přišly až tragikomické. Kdyby raději někdo vytvořil srozumitelný hraný dokument o těchto osobnostech s úplně jinými, ne tolik známými, ale také dobrými herci, a pořad běžel na ČT2, alespoň pro mne by to byla zajímavější forma. Doplňuji, že ve 2. díle mi opět některé scény přišly tragikomické a okolnosti atentátu byly vysvětleny opravdu mizerně. P.S.. NA POSLEDNÍ FOTCE V GALERII je Martin Finger a ne Ondřej Malý. Již opraveno. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Je moc dobře točit takové filmy. Své historii dlužíme tisíce kilometrů filmového pásu. A té moderní nejvíc. Spekulovat jak a proč byly ty které scény natočeny zrovna tak, co bylo vybráno co vypuštěno, to je koneckonců námět pro diskuzi, kterou má film vyvolat. Abychom všichni hledali, zajímali se. V každém případě- jména z učebnic oživly, dostaly tvář a jsou zapamatovatelná. A to je oč tu běží. Miroslav Donutil podal vynikající výkon. 80% ()

Reklama

dom156 

všechny recenze uživatele

Jako rozpracovaný návrh velmi dobrý, jako finální dílo průměr. Máme možnost vidět život Rašína během války, v lágru a pak jak ho zastřelí. Jako dobrý, ale když první díl pojednává a jeho životu za války, který mě celkem bavil. Druhý pojednává o životě ve vězení, který má velmi slabý rozjezd, ale interakce s Kramářem (Donutil) byly velmi zajímavé, jen škoda, že jich zde bylo tak málo. Bohužel jsme se vůbec nedozvěděli, co učinil za dob první republiky, když byl ministrem financí, to vše si musím následně přečíst na internetu, jelikož ve filmu o tom není ani zmínka. Tento fakt považuji za výrazné mínus, jelikož historický film, který pojednává o určité postavě z dějin by měl být komplexní a s nadhledem. Díky těmto skutečnostem nemohu dát jiné než pouze průměrné hodnocení. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Jsem hrdý na to, že ČT se snaží dělat výpravné, dobové, dějepisně poučné tv filmy, které skvěle obsazuje a taky i Rašína beru pozitivně už jen kvůli tomuto ( je celkem dobře vidět, že vznik Československa nebyl nic formálního logického po rozpadu monarchie, ale že museli být hrdinové, kteří to vybojovali i při hrozbě trestu smrti ) Problém je že tenhle film působí dost sterilně a nenapínavě ačkoliv to mohlo být nervydrásající drama. Už začátek kdy deset minut umírá Rašín a zjevují se mu dialogy ... prostě to celé šlo udělat lépe a poutavěji než jen jako hraný dokument. ()

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Osoba Aloise Rašína byla velmi složitou míchanicí říšské politiky a silné osoby. Jeho názory často předbíhali události v zemi i na politické scéně Evropy. Film ukazuje spíše osobu než politika a dle mého je škoda, že se víc nezaměřil na politiku československou, kvůli které byl nakonec zavražděn před svým domem. Politiku, kterou dělali s Kramářem, souběžně s Masarykem můžeme označit jako důvod zrodu republiky a bez jakýchkoliv předsudků proto Rašín patří k naším velkým osobnostem, která žila v těžkých dobách a nebyla vždy pochopena tak jak by si zasloužila. Muselo jim být hrozně když čekali na popravu, ale zároveň ta úleva, která přišla po amnestii a potom zrod samostatné republiky, byly to velké časy a byli to velcí lidé. Kramář, Švehla, Beneš, Rašín, Masaryk i Soukup a další. ()

Galerie (296)

Zajímavosti (10)

  • Film rekonstruuje Rašínův život na základě deníků jeho manželky. Štábu zápisky půjčila politikova rodina. Scénář se tak mohl opřít o skutečné emoce, které prožívali jeho nejbližší. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (rakovnik)
  • Opera „Turandot“, z níž pochází árie „Nessun dorma“, kterou ve filmu hraje Rašínova (Ondřej Vetchý) žena, vznikla v letech 1921–1924 a Rašín se ani nedožil její premiéry. (Giovanni69)

Reklama

Reklama