Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (více)

Vraťte se do světa dvou realit: každodenního života... a toho, co se za ním skrývá. Aby Neo skutečně poznal sám sebe, musí znovu následovat bílého králíka do Matrixu. Neo už samozřejmě ví, co má dělat. Co ovšem netuší je, že Matrix je nebezpečnější než kdy předtím. Déjà vu. (Magic Box)

RoneXxXD

Jsem někde mezi. Budu se opakovat jako mnozí z vás, ale věta "Film budete nenávidět, ale zároveň milovat" dokonale vystihuje vše, co chci říct. Tento film má hodně zajímavých nápadů, pár totálně příšerných, ale jako celek funguje. Mezi to, co hodnotím osobně velmi negativně je kolísavá kvalita. Jednu chvíli si řeknete: "Hmm, tak to bylo ku*va dobrý" a o 5 sekund později: "To je ale kktina". Taktéž naprosto chabá choreografie a akce tomu vůbec nepomáhá - délka filmu je přehnaná, resp. byla by v pohodě, kdyby min. 40 minut z filmu dohromady, neřešil naprosto useless věci a zaměřil se spíše na naše otázky během sledování jež si pokládáme. Upřímně, bych daleko radši nahlédl do psychiky Smitha než řešit nějaký chujoviny s tamní šéfkou města. Mám z filmu smíšené pocity, ale patřím spíše do té kategorie lidí, kterým se nový Matrix líbil a zcela naprosto chápu ty, jež mají opačný názor. 65%, 3/5 ()

Torgal

Trailery dvíhali varovný prst a finálny produkt ukázal, že Matrix naozaj radšej nikto kriesiť nemal. A už dupľom nie Lana Wachowski, ktorá ho poňala ako vystrčený prostredník štúdiu, ktoré bolo rozhodnuté natočiť pokračovanie či už s ňou, alebo bez nej. Táto informácia dokonca zaznie priamo vo filme, lebo v tomto filmovom svete existuje trilógia Matrix (akurát v podobe počítačovej hry) a z toho vyplýva veľa meta narážok a hier s divákom. Je to zvláštne, ale originálne a keby sa táto téma lepšie rozpracovala, tak by film mohol celkom fungovať. Avšak asi v tretine sa začne film recyklovať naplno a opäť si tak prejdeme zachraňovanie Nea a následne Trinity. Žiadny iný ťažiskový dej tu bohužiaľ nie je a preto pôsobí toto pokračovanie strašne zbytočným a prázdnym dojmom. Keby sa vyhodili všetky pasáže so Sati a Niobe v ktorých sa aj tak len vyčerpávajúco rozpráva vo vymyslených technických pojmoch a miesto nich sa tam pridal nejaký poriadny konflikt, tak to mohlo za niečo stáť. Celý film ale pôsobí, že ide na pol plynu. Herci pôsobia unaveným dojmom a akcia je nemastná-neslaná bez akejkoľvek choreografie, akurát len Neo dokola používa “force push”. Preobsadenie Smitha a Morphea (aj s šialenými vysvetľovačkami ako k tomu prišlo) a programy na strane ľudí (a akým spôsobom sa manifestujú v skutočnom svete) sú už len čerešnička na torte. Toto je fail, ktorý si pôvodný Matrix nezaslúžil (o pokračovaniach nehovorím, Matrix je len jeden). 4-/10 ()

aR3Zz

Ojoj, tohle se nepovedlo. Nezaujatému divákovi (který nepovažuje původní matrix za legendární revoluční epický snímek jako já) bych doporučil shlédnout nějaký extended trailer. Ten má hlavu a patu a prakticky veškerou důležitou akci bez zbytečných kudrlinek, politikaření a sentimentality. Navíc se skvělým hudebním doprovodem. No jo, jenže film samotný... Nebylo to vyloženě zlé a nekoukatelné, to bych slečně Laně křivdil. Ale bylo to hloupé. Zbytečné ždímání obchodní značky. Navíc podivným a mi nesympatickým způsobem. Přehajpovaný Morpheus, rádoby cool spolupracovníci, terapeut, ... Hloupé. Nejsem šovinista, ale hned mě napadl starý vtip: změna pohlaví z muže na ženu zde evidentně znamenala vyjmutí poloviny mozku. Sorry Lano... A za dementní a infantilní potitulkovou scénu rovnou strhávám dalších 10%! 40% ()

HenryIvan

Pokiaľ režisérke vážne šlo len o to, aby si vytvorením generického pokračovania urobila srandu z dnešných generických pokračovaní, tak misia splnená. Inak sa jedná o film o ničom a to doslova. Už ani tie efekty a ohýbanie reality, ktorými pôvodný film prvotne zaujal, nie je nič zaujímavé a paradoxne celkom nudí. Úprimne, nie som fanúšikom Matrixu, no toto sa kvalite pôvodných filmov nie len že ani nepriblížilo, ale vytváralo to až dojem, že sledujem akúsi paródiu na ikonickú záležitosť. Plánoval som dať aspoň 3*, ale čím ďalej nad tým rozmýšľam, tým viac zvažujem, či tomu dať vôbec 2*. Herci boli solídni, čiže kvôli nim to bude za dva. ()

Perth

Sebeuvědomělý mindfuck, který odvážně popsal dějovou linku, kde Neo neopustil Matrix. V dnešní době remaků a ždímání značek do posledního centu jsem od tohoto fakt nečekal plnohodnotné pokračování. Přitom první část mně zabořila do sedačky tak, že jsem sám pochyboval, kde je realita a u závěrečné scény jsem měl husinu jako už dlouho ne. Z místního hodnocení 50% je mi smutno, zdejším fňuknám bych doporučil, jít příště radši masturbovat nad 150. Spidermanem, Avengerema nebo Bondovkou, tím svou delikátní hlavičku zaručeně nezavaříte. ()

Rettry

Od značky Matrix se prostě čeká strašně moc. Akce byla pomalejší, ale o to víc reálná a hudba jakoby ani nebyla, ale jinak nápad a zpracování bylo výborné. Třeba po druhém shlédnutí změním názor, ale 70 % si to zaslouží. ()

Daiker

Pane bože za co, proč? Pochopil bych, že stroje zálohovali paměť Nea a vrátili by ho zpět ať se postaví na jednu stranu robotů, když XXXXXXX ale tohle ne.... Herci ze seriálů byli fakt hrozní, polovina kamarádů od Lany... Akce trapná a bojové scény o ničem, kamera divná ..... Líbilo se mi že přátelské programy mohli do našeho světa a to bylo asi vše..... Matrix má pro mě jen tři díly a tohle už nechci vidět 👎 ()

El Gato c.B. odpad!

Když to byli chlapi měl Matrix 1 koule. Chvíli na to klučíci začali přemýšlet, že koule jsou moc a tak 2 s 3 už měla kouli jen jednu. Po pár letech mutant penězchtivý, co už měl pár let koule na smeťáku a potřeboval zaplatit účty za operace, vytvořil film co nemá koule a tak poslal Matrix do hajzlu. Tohle je mrdkoidní film pro mrdkohltače s klackem v krajkových tangách. ()

dalziel

Už pri správe že Lilly dáva od toho ruky preč a nechce s tým nič mať mi bolo jasné  , že to bude poriadny blivajz. Potom prišiel plagát  k filmu ktorý toho tiež dosť naznačil. No a keď som sa dostal k filmu "Dílo bylo dokonáno" . Je lepšie nechať mŕtvoly ležať hlboko zakopané na záhrade kam patria. A to  píšem v maximálnej možnej  objektivite nakoľko som si pred filmom spravil šnúru predchádzajúcich troch filmov aby bolo s čím čerstvo porovnávať. Film obsahuje priveľa starého materiálu aby novým divákom  vysvetlil voco tady go. A to si myslím je najslabšia stránka filmu. Pravdu povediac séria Matrix mohla skončiť po prvom filme. ()

FilipStinef

Čím víc nad tím filmem přemýšlím, tím víc mě neskutečně vytáčí. Tenhle film bych zařadil mezi ty, které mě jen svou pouhou existencí drásají. Původní Matrix považuju, stejně jako mnoho dalších lidí, za přelomový film a zásadní milník celé kinematografie. A možná narozdíl od mnoha dalších celou matrixovskou trilogii považuju za dobře zpracovaný celek, jehož všechny tři části mě moc baví. Čtvrtý Matrix jako by se snažil nabourat původní celek a poukázat na jakousi ne/flexibilitu vyprávění příběhů, ale podle mě se mu to na mnoha rovinách nedaří. Resurrections převrací pointu celé původní trilogie a základní kámen závěru Revolutions, kde lidé vyhráli nad stroji za cenu životů Nea a Trinity, rozbourává ve vyprávěcím stylu "vlastně to ve skutečnosti nebyl konec". Na tom vytváří nový dramatický oblouk, aniž by cokoliv rozšiřoval. Lore, svět, původní postavy - ničemu z toho Resurrections nedává žádný nový rozměr ani vývoj, celé to stagnuje. Nové postavy mají buď extrémně malý prostor, nebo fungují jen jako otravné figurky na šachovnici bez hloubky. Každý říká nesmyslně hloupé dialogy, nebo dialogy postrádající smysl (nehledě na to, že prostřední část filmu je neskutečně užvaněná - hlavně proto je Matrix 4 stopáží nejdelší ze všech dílů). Lana Wachovski se taky mimo jiné snaží na mnohá místa nacpat co nejvíc sociální agitace 21. století, ovšem nedělá to chytře ani neotřele, ale tupě a nepatřičně. Taky si teda nevzpomínám, že bych měl Matrix odjakživa spojený s extravagantní ošklivou výpravou. Morfea si nevybavuju jako podivína v pestrobarevných oblečcích, Nea ve svetrech z pytlů od brambor a agenta Smithe jako lážo plážo fuckboye (jeho recast je taky dost mimo mísu). Hravá vizuální atrakce střídá odpornou hnusotu v podobě kýčovitého světla nebo rozsekaného slowmotionu, za který by se styděl každý střihač. Počítačová zelená spojená se světem Matrixu je tady nahrazena zlatou hodinkou na každé frontě, západ slunce v každé scéně zevnitř Matrixu akorát sám o sobě poukazuje na vizuální lenost režisérky/kameramana. Většina lokací jsou architektonicky dost mimo. Svět strojů je víceméně jen ripoff z původních filmů (akorát z nějakýho důvodu teď stroje vypadají spíš jako přerostlé mouchy než jako stroje). Většina herců, i těch, u kterých bych to nečekal, jsou nakonec strašně cringe nebo vážně toporní. A jaká je tedy ta pointa celé téhle záležitosti? Aby Neo a Trinity po všech těch letech dostali sluníčkový happy end? I když to totálně degraduje celý smysl prvních tří Matrixů? K tomu ještě, opět aniž by to nějak zapadalo do celku, nahodile nechá Wachovská některé postavy kritizovat hollywoodské sequely, frančízy a obecně dnešní uměleckou kulturu, ale sama tím vytváří brakový sequel. Což se možná pro někoho jeví jako ta pravá myšlenka tohohle filmu, ale pro mě to akorát znamenalo další bolestivou pointu, která teda rozhodně mohla být vytvořena lépe. Jestli opravdu měla být pravou myšlenkou kritika tuctového rýžování filmových sequelů, tak na to měl být film víc zaměřen, namísto nostalgických rádoby emotivních plků o ničem. Zkrátka doufám, že tohle byl nějaký omyl, který jakoby přehlédneme a sestry Wachovské budou (příště snad už společně) zase hodnotně přispívat filmovému světu. () (méně) (více)

Filmárik

Ajaj, toto bolelo. Produkciu na úrovni lepšieho tv seriálu by som ešte vedel odpustiť. Ale neviem odpustiť to ako Neo 2,5 hodiny vedie nekonečné dialógy o ničom, boje sú prehliadka rutiny kde všetko zvláda Neova tlaková vlna, Trinity je iba unavená soccer mom a výskyt Morphea je urážka celého lore. Ultimátna "nadradenosť" ústrednej trojice postáv je vzdialená spomienka pri ktorej pôvodná trilógia dosahuje vyšší level svojej vtedajšej kvality. Prvá * za nostalgiu, druhá * za to že som sa kvôli tomuto nemusel trepať do kina. ()

Fionor

Asi chápu o co Laně Wachowski šlo, ale zatímco originální trilogie pracovala se skrytými významy a redefinovala akční žánr, čtvrtý Matrix působí jako zploštělá verze pro základní školy. Z akce se vytratila většina zápalu, který dříve dokázal zabavit i ty diváky, kteří si neužívali Merovingianovy monology a Smithovo Kantiánské vysvětlování kauzality. Akce teď navíc působí lacině, nepřehledně a uměle (dokonce víc než boj proti Smithům na dětském hřišti) - za což pravděpodobně může použití kamer s vysokým fps, které jsou výborné pro zpomalovačky, ale už Peter jackson se na Hobitovi přesvědčil, že s nimi vypadají triky uměle a falešně... Nicméně, tohle všechno by šlo odpustit, kdyby scenář nebyl tak líný a nezkoušel vykrádat sám sebe. Nostalgie je dobrá věc, ale všechny ty reference na předchozí díly (aby je náhodou divák nezapomněl) jen ukazují, že postavy ve čtvrtém filmu nemají reálně žádnou motivaci se o cokoliv snažit. A stejný dojem mám i z herců - většina pravděpodobně kývla na natáčení bez toho, že by dostali do ruky scenář a pak to dotáhli do konce už jen z povinnosti... Moje soukromá teorie je, že scenář v téhle podobě, je výsledek zásahů manažerů z Warner Brothers, které Lana Wachowski nechala dělat, co si zamanuli. nejspíš aby tím mohla dokázat, že když kravaty kecají do tvůrčího procesu, výsledek stojí za houby. Bohužel pod výsledkem je stále podepsaná ona. ()

Hpatrik

Čtvrtý Matrix se utápí v nostalgii a jeho ambice pohřbívá béčkové provedení s nezajímavou, tmavou a uspěchanou akcí a průměrným castingem. Řemeslné kvality především z prvního dílu jsou ta tam. ()

papaguy

Při sledování Reevesova herectví jsem se nemohl ubránit pocitu deja vu z Johna Wicka. Za (před)závěr ubíram bod. Ale jinak výborné seberparodující tematické shrnutí upgradnuté na současné poměry. Tedy až na onu tajemnou základní ingredienci, ta je věčná: "Co by motivovalo Nea, aby se zvedl z postele? Láska!" Jak prosté! ()

kiimi

Všechno už tu jednou bylo. Pojďme znovu zavzpomínat na původní záběry z filmu. Pojďme trošku ohnout všechna vysvětlení původního filmu, dejme tomu nové efekty, obsaďme z nostalgie původní herce a to by v tom byl čert, aby to zase nevydělalo nějakou kačku. Matrix je jen jeden. ()

Urukhaj98

První polovina je tak divná a meta, až je v podstatě geniální. Druhá polovina je jen nenápaditá nuda se stupidní mytologií a špatnou akcí. Kde se stala chyba se dá jen těžko soudit, ale jisté je, že tuhle ránu pod pas si odkaz Matrixu nezasloužil. 4/10 ()

misbos odpad!

Naše meta je být META... a po další operaci ze mě bude má vlastní teta... - aneb - teď už to je snad všem jasné, jak to vypadá, když rádobyhvězda hasne. ()

Maximilianus

Je škoda, že si štvorka nedokázala udržať kvalitu prvej hodinky počas celej dĺžky. Tá hodina bola moderná verzia niečoho, čo diváci poznajú, majú radi a to prepojenie s Metrixom tam bolo urobené zaujímavou formou. Potom to však začalo stále viac skĺzavať do béčkových vôd. Najviac tam ale chýbala veľkoleposť predchodzov a v konečnom výsledku toto pokračovanie vyznieva úplne zbytočné. 6,7/10 ()

Hellierer

Uff. Od nového Matrixu nešlo čekat zázrak. No a ten se ani nestal. Ženo-muž Wachowská nám tak servíruje návrat do světa, který definoval minimálně celou jednu generaci, kdy dokonce nabízí nějaké ty zajímavé myšlenky, přičemž zarámování do prachsprosté love story mi ve skutečnosti i imponuje. Avšak nakonec se to stejně zvrhne v naprostou zbytečnost, jenž až příliš často balancuje na hranici sebeparodie (jestli záměrné či nikoli, to žel aktuálně nemohu posoudit). Co je pak ale vyloženě smutné, tak je fakt, že ten film naprosto pohořel i v takových kategoriích, jako je akce a vizuál. Jasné, posun byl asi potřeba, ale kdykoliv dám raději přednost estetice původní trilogie než tomuto barvičkovitému grcu. Navíc nepomáhají ani herci, kdy třeba snaha Keana o "herectví" je vyloženě bolestivá. No a akce působí jak z nějakého béčka. Jo, není hrozná, ale ani nijak zvlášť zábavná, což je vlastně optikou minulých filmů hodně špatnou vizitkou. Meh. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Studio Warner Bros. chce být druhým Disney

31.12.2021

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)