Strážci majáku

• Velká Británie The Vanishing (více)

Film Strážci majáku je psychologický thriller inspirovaný skutečnou, dosud nevysvětlenou událostí – záhadou Flannanských ostrovů. Tři muži přijíždějí na šesti týdenní směnu, při níž mají střežit maják na neobydleném ostrově 20 mil od skotského pobřeží. Thomas (Peter Mullan), James (Gerard Butler) a Donald (Connor Swindells) zahájí svou běžnou, osamělou pracovní rutinu. Nedlouho po příjezdu u ostrova ztroskotá veslice s truhlou plnou zlata. Strážci majáku udělají rozhodnutí, které změní jejich životy navždy. (iTunes)

elanius

(4/2019) Tak tomuto hovorím pomalý film. Traja chlapi strážia maják na opustenom ostrove, čo už by asi samo o sebe stačilo aby im z toho trošku preplo. Náhodou nájdený poklad plus pár ďalších prúserov navrch parádne odhalí démonov v hlavných postavách a keďže utiecť nie je kam, výsledok stojí celkom za to. Forma ale tentokrát mierne prekonáva obsah a excelentne vypracovaná psycho atmosféra predbehla samotný príbeh a záver. (6/10) ()

Radek99

Staromilsky pojaté komorní psychologické drama v kulisách izolovaného ostrova se 3 strážci majáku. Film velmi podobný Světlu mezi oceány, že jsem si zpočátku skoro až myslel, že jde o jiné zpracování téhož námětu... Takové to drama svědomí, jaké už se dneska moc netočí, starosvětsky jednoduchý příběh, pomalé plynutí, působivá atmosféra odlehlosti a izolovanosti, meritum zaostřené na psychologickém vývoji postav... ()

Lacike

Skoro cely film som mal pocit jak keby som sledoval variaciu na Shallow Grave zasadenu na jeden ostrov do minulosti. Film o troch chlapoch, ktory najdu cenny kufrik. Môzete si byt isty, ze ho niekto pride hladat a ze ked kvôli nemu zacnu zabijat, tak ich to poznamena nech sa jedna o akehokolvek drsniaka. Bohuzial tempo filmu je neskutocne pomale. Film sa venuje hlavne postavam. Najprv ich zdhlavemu predstaveniu a v druhej polovici ich pomalemu prerodu po krvavych udalostiach. Nebezpecie tu netrva dlho a je prakticky hned odstranene. Cele je to na môj vkus podane az prilis oldschoolovo a znova si radsej pustim videoklipovy Shallow Grave ako tuto ultranudu, ktoru nezachrania ani solidne herecke vykony ustrednej trojky. 4/10. ()

EvilPhoEniX

Režisér, který se podílel na seriálu Taboo nyní představuje svůj první celovečerní debut s Gerardem Butlerem a Peterem Mullanem. Tři chlapi jedou na 6 týdenní směnu na izolovaný ostrov strážit maják, kde však naleznou truhlu zlata a jak už to většinou tak bývá, někdo si pro ní bude chtít přijít. První hodina je výborná, skvěle tu funguje ponorková nemoc, je to i slušně napínavé a především dobře zahrané a je škoda, že ve druhé půli filmu dochází dech a nemá už čím vyloženě zaujmout. Přesto na debut slušná oldschool práce z neotřelého prostředí a vidět vyšinutého Butlera stojí za to. 60% ()

m.a.t.o.

„Čo je to?“ – „Hmlový roh.“ – „Kedy sa používa?“ – „Keď je hmla.“ Výborný film, o ktorý, nehrať tam Butler, ani nezavadím. Ono to je možno trochu pomalé, ale ja som si atmosféru vlnami bičovaného ostrovčeka užil naplno. Psychológia postáv a ich postupný prerod na to, k čomu ich "nútia" okolnosti, je rozobratá veľmi detailne a zahrané sú excelentne. Že sa to naozaj stalo takto, je síce veľmi nepravdepodobné, ale ako napínavá psychologická dráma s nálepkou based on a true story sú Strážcovia majáku veľmi príjemným prekvapením. 70 % ()

• Na vytvorenie toho, čo sa vo filme javí ako jedinečné miesto, boli použité štyri rôzne majáky: Maják Mull of Galloway bol použitý pre vonkajšie a niektoré interiérové zábery a výbežok ostrova. Maják Killantrigan bol použitý na vnútorné schodisko a bočnú záhradu. Corsewallský maják bol použitý na jeden interiérový záber a na vytvorenie útesu pre scény z útesu. Maják Cloch bol použitý na väčšinu interiérových scén, pretože už nie je funkčný, ale je krásne zachovalý. (m.a.t.o.)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. října 2018 na filmovém festivalu Sitges ve Španělsku. (ČSFD)
  • Za predpokladu, že jedna zlatá tehlička vážila približne 4 kg (voľný úsudok založený len na tom, ako s každou z nich narábali), by mala dnes (júl 2024) hodnotu približne 300 000 eur. (m.a.t.o.)