Strážci majáku

• Velká Británie The Vanishing (více)

Film Strážci majáku je psychologický thriller inspirovaný skutečnou, dosud nevysvětlenou událostí – záhadou Flannanských ostrovů. Tři muži přijíždějí na šesti týdenní směnu, při níž mají střežit maják na neobydleném ostrově 20 mil od skotského pobřeží. Thomas (Peter Mullan), James (Gerard Butler) a Donald (Connor Swindells) zahájí svou běžnou, osamělou pracovní rutinu. Nedlouho po příjezdu u ostrova ztroskotá veslice s truhlou plnou zlata. Strážci majáku udělají rozhodnutí, které změní jejich životy navždy. (iTunes)

m.a.t.o.

„Čo je to?“ – „Hmlový roh.“ – „Kedy sa používa?“ – „Keď je hmla.“ Výborný film, o ktorý, nehrať tam Butler, ani nezavadím. Ono to je možno trochu pomalé, ale ja som si atmosféru vlnami bičovaného ostrovčeka užil naplno. Psychológia postáv a ich postupný prerod na to, k čomu ich "nútia" okolnosti, je rozobratá veľmi detailne a zahrané sú excelentne. Že sa to naozaj stalo takto, je síce veľmi nepravdepodobné, ale ako napínavá psychologická dráma s nálepkou based on a true story sú Strážcovia majáku veľmi príjemným prekvapením. 70 % ()

Ombak▼Penari

Snímek jakožto možné vysvětlení skutečného zmizení strážců majáku příliš nečerpá ze skutečností, zjištěných na místě v roce 1900. Spíše bylo využito staré záhady pro rozehrání psychologického drama, což by snad nebylo na škodu, ale měl jsem bohužel problém pochopit motivace některých postav k jejich činům. Výsledek tak pouze není špatný film s celkem hutnou atmosférou, ale bez větší návaznosti na skutečný případ. ()

elanius

(4/2019) Tak tomuto hovorím pomalý film. Traja chlapi strážia maják na opustenom ostrove, čo už by asi samo o sebe stačilo aby im z toho trošku preplo. Náhodou nájdený poklad plus pár ďalších prúserov navrch parádne odhalí démonov v hlavných postavách a keďže utiecť nie je kam, výsledok stojí celkom za to. Forma ale tentokrát mierne prekonáva obsah a excelentne vypracovaná psycho atmosféra predbehla samotný príbeh a záver. (6/10) ()

Shakers

Námet bol zaujímavý. Bavila ma ta atmosféra toho čo bude ďalej, furt akoby niečo viselo vo vzduchu. Postupne sa začal film rozbiehať, našiel sa človek, našla sa truhla, niekto ju hľadá a tak to pokračuje ďalej. Do trištvrte filmu ma to bavilo. Potom sa film zmení na komornú drámu o troch strážcoch majáku, kde som sa už začínal celkom nudiť. Jeden s tých filmov, ktorý ma dobrý námet, dobrý výber lokácii, pôsobivú atmosféru a aj hercov v pohode. No ak to ma preložiť do svojej hokejovej reči, tak mal film dobrý ťah na bránku, ale zlé zakončenie. Škoda. 65% - 3* ()

Radek99

Staromilsky pojaté komorní psychologické drama v kulisách izolovaného ostrova se 3 strážci majáku. Film velmi podobný Světlu mezi oceány, že jsem si zpočátku skoro až myslel, že jde o jiné zpracování téhož námětu... Takové to drama svědomí, jaké už se dneska moc netočí, starosvětsky jednoduchý příběh, pomalé plynutí, působivá atmosféra odlehlosti a izolovanosti, meritum zaostřené na psychologickém vývoji postav... ()

• Na vytvorenie toho, čo sa vo filme javí ako jedinečné miesto, boli použité štyri rôzne majáky: Maják Mull of Galloway bol použitý pre vonkajšie a niektoré interiérové zábery a výbežok ostrova. Maják Killantrigan bol použitý na vnútorné schodisko a bočnú záhradu. Corsewallský maják bol použitý na jeden interiérový záber a na vytvorenie útesu pre scény z útesu. Maják Cloch bol použitý na väčšinu interiérových scén, pretože už nie je funkčný, ale je krásne zachovalý. (m.a.t.o.)
  • Za predpokladu, že jedna zlatá tehlička vážila približne 4 kg (voľný úsudok založený len na tom, ako s každou z nich narábali), by mala dnes (júl 2024) hodnotu približne 300 000 eur. (m.a.t.o.)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. října 2018 na filmovém festivalu Sitges ve Španělsku. (ČSFD)