Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

Anderton

Nad béčkovosťou Masky démona by sa snáď pozastavil aj Roger Corman, nad teatrálnosťou herectva všetkých hercov nejeden divadelný herec. Maska je ale o atmosfére, o čiernobielej kamere a o tom, ako pracovať s lacnými štúdiovými kulisami a vyvolať nimi ilúziu dokonalého hororového zážitku tým teteliacim sa podperinovým spôsobom, keď je vonku búrka. Ak by som to videl prvý krát ako teenager, možno by som to považoval za kult a dal 5 hviezd, dnes mi to už, navyše umocnené zlým anglickým dabingom, pripadalo pomerne obstarožné. Našťastie myšlienky legiend, povier a rozprávok sú nesmrteľné. Kto je horší, či ten, kto je v moci satana, alebo ten, kto s radosťou upaľuje čarodejnice a surovo im pribíja masky na tvár, je na divákovi. V moci diabla sme ako ľudia chtiac nechtiac totiž všetci. Distribútor zase film nevidel: "Totéž místo v současnosti". ()

J*A*S*M

Zdrcující atmosféra tohoto kultovního starého hororu Mario Bavy je neoddiskutovatelná. Ono to má i po padesáti letech od natočení své kouzlo - všechny ty staré zámky, rozpadlé hrobky, probouzející se čarodějnice, tajné vchody - ale naivita příběhu a chování postav, které se strašně liší od dnešních standardů filmové logiky, mi prostě nedovolují, abych se do toho filmu nechal vctáhnout. Oceňuju tu atmosféru a vůbec všechno, ale nedokážu být z těchto "gotických" hororů opravdu nadšený, narozdíl třeba od realističtějších hororových thrillerů téhož stáří... Horror movie of the Year ()

Kusko.t2

Mario Bava a jeho hradná hororová klasika prispela k rozvoju talianskeho hororu, ktorý neskôr prešiel z monumentálnych exteriérov do civilnejšieho prostredia s pridaním extrémnej brutality a nechutností. Koniec koncov 70te a 80te roky sú toho príkladom. Mario Bava pestrofarebne (aj keď v čierno bielej) vykresľuje tentoraz príbeh z dávnych čias, kedy ešte čarodejnice znepríjemňovali svet ľudí. Skutočná čarodejnica, ktorú krutým spôsobom v úvode filmu potrestajú a pochovajú do hradnej hrobky, sa stáva zabudnutou, vysušenou rekvizitou, o ktorej vie len málokto. Jednej hmlistej noci sa však prebúdza k životu! ()

liquido26

Vynikající atmosféra připomínající americké filmy z 30. a 40. let, jenom ten příběh je trochu propracovanější, i když nijak zvlášť složitý, neboť se jednalo o klasický příběh pomsty upírů zaměřený na jednu šlechtickou rodinu. Herci dobří, i když poměrně neznámí, kromě Barbary Steele, kterou jsme mohli vidět také v Cormanově Jámě a kyvadlu. ()

MM_Ramone

O filme "La Maschera del demonio", ktorý v roku 1960 natočil talianský režisér Mario Bava, som toho hodne počul a veľa čítal. Mnohí moji známi mi ho vrele odporúčali a veľmi priaznivo sa o ňom zmienil aj majster Stephen King vo svojej knihe "Danse Macabre". Tak som si teda tento filmový titul konečne zohnal a s očakávaním kvalitného diváckeho zážitku pozrel. No a musím sa stotožniť s názorom, že sa jedná o vynikajúci čiernobiely gotický horror. Horrorová klasika. **** ()

• Scénář napsali Ennio de Concini a Mario Serandrei. (Chatterer)
  • Mladé dievča, ktoré je v noci poslané podojiť kravu, zatiaľ čo z neďalekého hrobu vstáva Javuto (Arturo Dominici), bola v skutočnosti hercova dcéra - Germana Dominici.
    (misterz)
  • Barbara Steele dopředu neviděla scénář. Všechny repliky se učila během natáčení. (Chatterer)