Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

ChrisBa

Výborný film s dobrou hlbokou myšlienkou, skvelým Nortonom a drsným svetom naokolo.. Po pravde však ničím neprekvapí počas celého deja. Príbeh je v zásade dosť tuctový, akurát v inom, drsnejšom rasistickom prevedení. Napodiv je to ale zaujímavé pozeranie celej dvojhodinovky, v ktorej si Nortona obľúbite či už v neonacistickej alebo zmenenej polohe..dobre fungujúce je aj prelínanie do minulosti.. trochu sa mi zdalo, že do filmu je vkladaných až príliš veľa hákových krížov, hitlerových obrázkov a pod. s cieľom čo najviac šokovať alebo vyzniet drsne.. zápory, ktoré som však vymenoval nestoja za viac ako 1 hviezdu dolu.. vo svojej tématike je to ale stále top.. u mňa silné 4* ()

bloodline

Šoková terapia a morálny prostredník pre súčasnú pohnutú pestrofarebnú spoločnosť. Viac ako lamentovanie nad všadeprítomným rasizmom (obojstranným) či extrémizmom (všetkého druhu), odkaz American History X spočíva skôr v prapodstate nezmyselnosti násilia a nenávisti, čo vystihuje záverečný parafrázovaný citát 16. prezidenta bašty rasizmu od U cez S po A. Pamätám dodnes na ten moment, keď som po konci sedel mŕtvicovo zmeravený, pretože okrem toho skutočného, má dielo oveľa viac otvorených záverov ako uzáverov po prezidentských voľbách. Obsahovo aj formálne kričí vyšperkovanou prvou triedou hlasnejšie ako prejavy Adolfa Schicklgrubera. Pokiaľ situácia dovolí, tak unášanie atmosférou navodí extrémne citovo vypätý zážitok, ktorý okrem reštaurácie móresov pošteklí nejeden kulinársky rebríček filmového bonvivána. À propos silný imaginárny kandidát na povinné "čítanie" do stredných škôl. ()

Miller

Skvělá podívaná, realisticky realistické, a dost možná, jeden z nejlepších filmů všdch dob. 100% Rotten Tomatoes: 96% | FDb.cz: 85% | kfilmu.net: 87% | IMDb: 86% | Kinobox: 83% | průměr: 87% ()

Krystalion

Filmů z vězeňského prostředí a zejména mýtus sprchových scén s větou „Prosím tě, podal bys mi mejdlo, mě náhodou upadlo a zrovna mě začali bolet záda?"jsme mohli vidět habaděj, ale když si k tomu přidáme, jak se z drsňáka a jednoho z vedoucích členů rasistické organizace stane během jeho pobytu v komfortním prostředí andílek milující všechny své spoluobčany, tak to už se jen tak nevidí. Hezky se na to kouká na tuto pohádku, protože v životě to takhle samozřejmě nechodí, ale herecké výkony zejména Eduarda a jeho brášky, kterého známe z T2 a také jejich matky, která se blýskla v Bláznivejch dovolených s Chevy Chasem stojí za to. ()

Bouřňák

Velmi povedený film. Byl jsem příjemně překvapen jak tématem filmu, tak jeho zpracováním a hereckými výkony. Jediné negativum, že jsem viděl dabovanou verzi (což nemám rád). Až tento film uvidím v originálu, zřejmě změním své hodnocení na absolutní. ()

Cassandra

Já nevím, co na tom všichni vidíte - další mírně nadprůměrné americké melodrama, nic až tak úžasného jsem na tom neshledala. Jasně, herci dobrý (ale dabing je tedy nic moc), ovšem děj je naprosto očekávatelný a ten konec jakbysmet - vůbec mě nepřekvapil. ()

Daae

Ty 2 hodiny uběhly jako voda. Edward Norton opravdu umí zahrát obě strany lidské povahy a Furlong mu opravdu zdatně sekunduje. Dokonalé záběry doprovází perfektní hudba a ač je těhle filmů o rasismu hodně, tenhle mi přijde dostatečně originální a zaslouží si **** 1/2. Vynikající film. ()

Ondis

"Nesuď knihu podle obalu." Edward Norton v roli neonacisty, který se napraví. Silnej, působivej film. 90% ()

jasiska

Tak tomuto hovorím silný film. A tým nemyslím iba jeho realistickosť. Okrem toho, že po dopozeraní som sa cítila ako keby som mala vyrazený dych, navyše som bola tradične nadšená z Edwarda Nortona. Keď ma to trochu prejde, možno budem schopná napísať aj niečo viac.___ Po nejakom čase som stále presvedčená, že tento snímok je jeden z najlepších svojho žánra. ()

Greny

parádní film na parádní téma. Je vidět, že z USA sem tam vypadne něco velmi dobře natpčeného. Co víc dodat podívejte se sami ()

Tristaver

Neskutečně syrový, dokonale silný. Politická korektnost stranou, tady jde o život. Doslova. Edward Norton v životní roli napraveného neonacisty působí sofistikovaně a démonicky zároveň. Jeho pohled po scéně s obrubníkem vzbuzuje hrůzu. Skvělé bezkompromisní drama, které problematiku sociální stratifikace v americké maloměstské společnosti spojuje s rasismem, a připomíná tak, že tento problém sice M.L. King nevyřešil, ale zároveň; ne vždy je obětí ten, kdo se zdá. Tenhle pohled je pro mě důležitější než fakt, že se scénář místy pohybuje na prahu uvěřitelnosti. ()

Schuldiner

Někde jsem kdysi četl o tomto filmu jakýsi úvod..něco ve smyslu, že to neni o skinheadech, o nacismu, ale že je to o tragédii jedné rodiny.. Musim říct, že to jednoduše a přesně vystihuje to o čem tento film je. A taky o ovlivnitelnosti lidí.. Ale to je samozřejmý.. Postava Setha je fakt imbecilní extrémně protivný tlustý prase, tomu se člověk musí až smát.. Norton nikdy nezklame a zde prostě dokazuje to, co dokazuje v každém filmu - prostě jeden z nejlepších herců svojí generace.. ()

Haymar

Má původně obyčejná sobotní filmová noc měla překvapivě nečekaný závěr! Po předešlých rozporuplných kouscích - The Cave a American Haunting, jsem si tímhle vážně spravil chuť. Čekal jsem všechno možné, jen ne takhle precizně natočenou, napsanou a zahranou esej na "fenomén" rasismu a jeho stoupenců. American history X není jen další potiticky-korektní-agitkou ale nepodbízivou a sugestivní podívanou, která není (pouze) o diskriminaci. Je především o tom že nic není černé nebo bílé a že ideály a realita jsou dva úplně odlišné světy! Tvrdit, že velkou zásluhu na kvalitě filmu má Ed Norton (ačkoli toho chlapa vážně nemusím), by bylo nošením dříví do lesa. ()

Jorge-Z

Některé scény se mi hluboko zaryly pod kůži. Scéna kdy Norton zabije černé zloděje je opravdu drsná, hlavně ta s tím patníkem. Vynikající výkon hlavního představitele. ()

ClimbVibe

Trochu jsem se bál tak vysokého hodnocení, bál jsem se, že budu poučen o tom, že rasismus je špatný a že i ze zlého člověka lze udělat dobráka... Naštěstí je tohle dobrý a sofistikovaný film, který ukazuje motivace a činy tak, že jsou uvěřitelné a někdy i pochopitelné. Věřím tomu, že inteligentní člověk dokáže sejít z cesty, ale že se dokáže i dostat zase zpět. Norton je obsazený skvěle - jestli tohle není životní herecký výkon, tak nevím. Ostatní herci jsou také výborní. Jediné co mi vadilo byl závěr - film má stejnou vypovídací hodnotu i bez něj. Za atmosferické zpomalené čb záběry dávám další známku nahoru... ()

kobe6

Takový film o pohledu na rasismus tu nebyl a asi nebude. Silný film, doporučuju jako povinnou četbu. Ať je barva vaší kůže jakákoliv:) ()

jabba

Zařvi si oi oi, držku mu rozbij.. Naštěstí jsem nikdy neměl možnost "zakousnout se" a díky bohu za to. ()