Prokletí smrti

• Itálie Operazione paura (více)

Italský gotický horor poprvé v Česku! Jedno z nejlepších děl klasika žánru Maria Bavy vás zahalí do věčné mlhy, provede vás po rozpadlých hradech a opuštěných hřbitovech a detailně vás seznámí s jedním strašlivým prokletím. Sedmnácté století, Transylvánie. Odlehlá vesnička je po léta sužována tajemnými úmrtími. Proč se obětem před smrtí zjevuje malá holčička v bílém? Jakou to má spojitost s baronkou Grapsovou, žijící v obrovské chátrající vile? A kam zmizel inspektor, vyšetřující záhadné vraždy? Takové jsou otázky, které si klade mladý lékař Paul Eswai, povolaný k objasnění celého případu. Spolu s místní čarodějnicí Ruth odhalují tajemství strašlivého prokletí. Prokletí smrti... (oficiální text distributora)

tron

„Ich jediným zákonom je poverčivosť.“ Nie je to dokonalé (nezaujímavý hrdina, čudná bosorka), ale rozprávková atmosféra, ktorá z tohto talianskeho gotického hororu razí, je nezameniteľná. Staré stavby, hustá hmla, desivá dávna legenda, poverčiví dedinčania... ak sa vám páčila OSPALÁ DIERA (1999), prídete si na svoje. ()

JohnMiller

Prisahám bohu. Zo začiatku som mal pocit akoby som sledoval staršiu verziu BurtonovejOspalej Dieri. Malo to viac než len rovnaký spád... Do mestečka plného strachopudov ktorý veria každej povere prichádza patológ ktorý má zistiť či sa mladá slúžka zabila sama alebo o išlo o plánovanú vraždu. Obyvatelia pripisujú túto ale aj ostatné chladnokrvné vraždy jednému duchu, patológ sa tak púšťa do vyšetrovania na vlastnú päsť. Ďalej sa to už potom vybralo iným smerom. Keď sa na scénke objavuje duch malého dievčatka ktoré ovláda telekinézou ľudí a tím ich dokáže prinútiť sa zabiť to už také zábavné nebolo. Bola to v celku nuda bez silnejších nápadov ale malo to v sebe tú Bavovskú čarovnú gotickú atmosféru. Takže aj keď sa tam v celku nič nedialo, forma bola skvelá. ()

J*A*S*M

Pro mě je Operazione paura povedenějším hororem než všechny Cormanovky. V Bavově díle se zajímavě mísí atmosféra anglického a amerického gotického hororu s atmosférou pozdějších sedmdesátkových italských venkovských giallo filmů - a musím říct, že to na mne fungovalo. Hlavně exteriéry jsou velmi povedené - netuším, jestli se to točilo ve studiu nebo v nějaké opravdové italské vesničce, každopádně to ani chvilku nepůsobí tak uměle, jako prostředí Cormanových hororů. To je ode mne, uznávám, docela povrchní pohled, ale nemůžu si pomoct, mne ty malované a papundeklové kulisy prostě ruší. U Operazione paura tento rušivý element odpadnul a já se mohl chvílema opravdu příjemně bát. Palec rozhodně nahoru, chvíli jsem uvažoval i o maximálním hodnocení. Od toho mě nakonec odradil mírně otravný hlavní hrdina. Horror movie of the Year ()

T2

Neviem prečo ale všetky Talianske horrory čo som doteraz videl mi prídu tak plocho natočené a prezentované bez hlbšieho významu. Príbeh je sám o sebe nevýrazní a je podávaní tak rozvlečene bez šťavy, že jediné čo môže robiť je maximálne nudiť, postavy v ňom sú nevýrazné, ale aspoň že sa dá pozerať na tie pekné herečky ale len pozerať nič viac a občas príde aj na nejaké to experimentovanie z vizuálnou stránkou kde celkom dobre kameraman zachytené nejaké tie zaujímavejšie momentky, len škoda že sú použité v tak nehybnom filme. /35%/ ()

JohnnyD

Ak ide o gotiku, preferujem Britov. Aj Bavovi išli oveľa lepšie súčasné témy. Celkom aj chápem, že vo svojej dobe mohla Operazione Paura veľmi dobre fungovať. Hlavne neponúka recyklát klasickej literatúry, ale svojský duchársky príbeh so škeriacim sa dievčatkom, čo malo nesporný vplyv na japonský horor. Ale výsledok ma bavil o poznanie menej. Napriek tomu, že Bava bol majstrom vizuálu a atmosféru nemožno uprieť ani tomuto filmu, priemerné americké a britské gotiky sú atmosférickejšie než toto. ()

• Po dvoch týždňov natáčania došli producentom peniaze. Režisér Mario Bava a aj zvyšok filmového štábu súhlasili s tým, že ho dotočia bez nároku na honorár. (beso74)
  • V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)
  • Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)