Psychiatr

• USA The Alienist (více)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (více)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

ilemas

Nevtáhlo mě to do děje už od první minuty, hrozně ukecané a velice nudné. Vzdal jsem to hned začátkem třetí epizody. Má oblíbená dětská herečka ze Spielbergovy Války světů  Dakota Fanning o které jsem si myslel, že z bude jednou hvězda jako Leonarda di Capria mě zde vůbec nenadchla a jako by zkoprněla a neuměla hrát. Její role se mě vůbec nelíbila a dosti zpuchla. Děj se vleče velmi pomalu, mám rád svižnější tempo zvlášťě u seriálů. I nenáviděný seriál, ale nízký počet hvězdiček má jen proto, že ho mnozí osoudily a dávali odpad, aniž by viděli byť jednu epizodu „ Tisíc a jedna noc " dokázal vtáhnout do děje hned první epizodou a nenudil až do konce. ()

ledzepfan

První série má námět plný kulervoucího potenciálu, který ale v průběhu rozředí v nefunkčních vztahovkách, nepřesvědčivých scénáristických kličkách a absenci nějakého tahouna (či třeba jen přirozeného sympaťáka) .. Je to škoda, protože hledání podstaty zla v temných uličkách špinavého New Yorku prolezlého chudobou, korupcí a dětskou prostitucí, mělo z počátku opravdu něco do sebe.. ()

Chermy

Začátek celkem zaujme, hutnou atmosférou a příslibem zajímavé detektivky. Bohužel načrtnuté postavy se vyvinou buďto ve velice nezajímavé, nebo jen extrémně protivné. Zejména hlavní postava hraná Danielem Brühlem osciluje mezi inteligentním psychologem, a protivným puberťákem bez sebemenší zodpovědnosti a soudnosti... toho druhého je bohužel v seriálu víc. Závěrečný díl je pro mě pak klasicky na sílu vynuceným finále, ke kterému došlo jen proto, že hlavní hrdina je imbecil a protože to tak scénárista potřeboval... ()

vyfuk

Takový Mindhunter z 19. století. Funguje to na poli kriminálního kousku, který má své gradace, postavy, které se vyvíjejí a pokračuje to směle dále. Má to i momenty, které prostě nezaujmou, má to i momenty, které nějak jdou a dokáží zabavit, ale někdy, aby vás to chytilo, tak to trvá velmi dlouho. Nicméně jsem dospěl i do fáze, kdy jsem se na další díly těšil podívat. Druhou sérii bych asi klidně rád uvítal. Uvidíme, co přinesou zítřky. ()

Gimli

Silně vtahující seriál, zejména díky skvělým hercům a vymazlené výpravě, kde se myslelo na nejmenší detaily, jako je třeba koňský trus na ulicích. Výprava tak tvoří významnou složku zábavy při sledování jednotlivých epizod, které jsou scénáristicky dobře zvládnuté a příběh neztrácí dech ani poutavost. ()

• Sériový vrah v seriálu je založen na známém sériovém vrahovi Albertu Fishovi, známém také jako „Šedý muž“ – proto odkaz na stříbrný úsměv. Unesl, zavraždil a jedl desetiletou Grace Buddovou, a pak poslal dopis rodičům, který podrobně popisoval, jak ji jedl, ale nezneužil. Totéž se děje v této sérii. (em.redrum)
  • V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)
  • Natáčení probíhalo v Budapešti a ve studiích Korda v Etyeku. (SONY_)