Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rok 1948. Kapitán Jacques Cousteau si díky vynálezu akvalungu může pořídit vysněnou vilu u Středozemního moře. Své syny Philippa a Jeana-Michela zasvěcuje do tajů potápění a zázračného světa ticha. Zdánlivé idylické rodinné soužití naruší Jacquesova touha po dobrodružství a dobývání nesmírného prostoru pod vodní hladinou. Pro ni je ochoten obětovat vše. I vztah s citlivým Philippem. Roky poté spojuje oba muže láska k oceánům. Otec je však touží dobývat, syn chránit. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (46)

silentname 

všechny recenze uživatele

Nakoniec teda bude rating filmu pozitívny, no jednoznačne je toto pre mňa trošku premrhaný potenciál. Povedzme to takto. Úvodná polhodina je dobrá, záverečná polhodina je vynikajúca. Problémom je ale najviac hodina filmu medzitým, ktorá sa podľa mňa sústredí na úplne nesprávne momenty. Čo som chcel od filmu vidieť bola príroda, pekné podmorské zábery a zaujímavé životné postavy. No väčšinou sa tu riešia peniaze, vzťahy a podobné veci, ktoré ma absolútne nezaujímajú a nič dokopy neprinášajú. Teda s výnimkou pasáží, kde sme pod vodou. A ostávalo mi len dúfať, že to vytiahne záver filmu a musím povedať, že tam to začalo byť konečne vynikajúce. Cesta do Antarktídy a ich expedícia tam stojí za to. Skvelé zábery, postavy sa konečne niekam posunú a všetko začne viac dávať zmysel. Pre mňa je to najlepšia časť celého filmu. Len keby sme nemuseli prejsť hodinu a pol filmom s pomalým, ťažkopádnym tempom a slabo spracovaným príbehom. Chýbala tomu dynamika, náboj a nejaké tie zaujímavé momenty. Ale som radšej, že sme mali aspoň vrcholovo zvládnutý záver, než keby mal byť celý film čistý priemer. Stojí to za to vidieť? Myslím si, že za jedno pozretie to stojí. Minimálne budete fascinovaní tými nádhernými podmorskými zábermi. Ale viackrát by som si film už nepozrel. Rozhodnutie nechám na vás. Možno to bude film, ktorý vás presvedčí, takže to nechám na vás. Hodnotenie: B- ()

Renfield 

všechny recenze uživatele

Ten příběh by dal na seriál! Sám o sobě je úchvatný, ale v této velkolepé zrychlené podobě, není čas na jeho řádné vykreslení a procítění. Co na tom, že je z velké části o vztahu otce a syna, když to ani jednomu vlastně nevěříte. Co na tom, že syn zemře, když prakticky není možné mít k některé z postav větší sympatie. Výjimkou potvrzující pravidlo je Simone Cousteau v podání výborné Audrey Tautou, důkaz, že k velkému výkonu stačí minimum prostoru. Což se potvrzuje v závěru, kdy alespoň na moment přichází skutečné drama, scéna poslechu vážné hudby! Dále je nutné vyzdvihnout fantastické podvodní záběry, Antarktidu... jednoduše dokumentární část, ve které funguje na výbornou ono spojení kamery Matiase Boucarda a hudby Alexandra Desplata. To je tedy v některých částech vyhnáno do extrému, idylického extrému, čímž vlastně pravděpodobně záměrně trpí celý film. Možná by bylo zajímavější, kdyby tvůrci zmapovali nějakou kratší část života Jacquese Cousteaua a vyhnuli se kýči! To snad především. v takové podobě by mohl být film filmem.65% ()

Reklama

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Citlivě snímané civilní záběry se prolínají s nadpřirozenými scénami „letu“ v mořských hlubinách. Rytmus zlomků těchto dvou světů a světel vrhaných ze stříbrného plátna nebo z monitoru do jinak oslněných tváří v předlouhé expozici rozeznívá symfonii heroismu, kterou již v nich samých cosi rozkládá. Je to „já“, které způsobuje rozčarování všech milujících. Bohorovnost, která za sebou zanechává zrazené. Hluk, který neporozuměl tichu, jakkoliv je zakoušel s takovou vášní a odevzdaností jako málokdo jiný z „tohoto světa“. A přesto není vše ztraceno. Je-li duše pokorná a odpustí-li, může se i zkalený pramen pročistit a lze z něj pít. Biografický film o Jacquesovi Cousteauovi a jeho synu Phillipovi mě nadchl celou to výše popsanou cestou. Charismatický stárnoucí „velitel“ s nákladem slabostí dobývá cosi nesrozumitelné, zatímco vnímavý syn již v ony temné chvíle vidí dál a vychází vstříc vlastním obzorům. Když se však obnoví jejich společná cesta, otevře se ten neznámý svět stvoření i dalším chodcům, plavcům a letcům, tedy všem obyvatelům, kteří se za něj budou prát tak, že se právě toho zatěžujícího „já“ vzdají. Záslužný počinek Edisonline zpřístupnit tento podnětlivý film českým divákům. ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Jacques Cousteau v sebe stelesňoval všetko to, prečo väčšina ľudí považuje Francúzov za charakterovo najneznesiteľnejší národ sveta. Obrovské a neotrasiteľné sebavedomie, nadutosť, arogancia, presvedčenie o svojej vlastnej výnimočnosti. Až ich tam jedného dňa kompletne pohltia maghrebčania a černosi zo subsaharskej Afriky, ja veru slzičku nevyroním. Lebo po ľudskej stránke to bude pre Francúzsko znamenať len zmenu k lepšiemu. Dosť bolo ale o charaktere hlavného hrdinu. Jeho syn bol zato veľký sympaťák a jeho zásluha na vytvorení environmentálneho povedomia ľudstva je nepopierateľná. Nedá sa povedať, že by film bol nudný, ale má naozaj mnohé slabšie pasáže. Zato zábery spod vodnej hladiny sú neskutočné. Lepšia trojhviezda, tesne pod hranicou štyroch. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Zbožňujem Život pod vodou. Je inšpirovaný skutočnými udalosťami (a postavami) z Odysey. Žiaľ, samotná Odysea je paradoxne stonásobne slabšia oproti výprave Billa Murraya. Ani (inak zaujímavý) vzťah otca a syna nie je spracovaný extra dobre. Najviac zaujmú podmorské scény, scény so zvieratami a niekoľko poetických momentov. Až ku koncu to chytí drajv (počúvanie klasickej hudby). Ale to už je neskoro. Skoro ma prekotilo, keď som sa po dopozeraní z netu dozvedel, že hrdinovu ženu hrala Amélia z Montmartru, vôbec som ju nespoznal. Pekné, ale neoslovilo ma to. Preto volím prísne hodnotenie 2*. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (2)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo po celom svete, predovšetkým však vo Francúzsku, Chorvátsku, Juhoafrickej republike, Brazílii, Argentíne, na Antarktíde či Bahamských ostrovoch. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama