Básník Štěpán Šafránek je přijat na medicínu a stává se studentem prvního ročníku. Do školního roku ale nevykročí zrovna nejšťastněji, protože se nepříliš dobře uvede u docenta anatomie Sejkory, a navíc dostane svatební oznámení od Borůvky, která se vdává za snaživého úředníka Emila Nádeníčka. Jeho novými spolužáky a spolubydlícími na koleji jsou sebevědomý Honza Antoš z Kolína, který se může pochlubit fotografickou pamětí, bodrý Moravák Venoš, jenž má bohaté zásoby proviantu i bohatě vyšívaný kroj, a černoch Numira Cassou Thomb, jemuž spolubydlící začnou říkat stručně Mireček. Přestože mají všichni učení nad hlavu, jediný Štěpán ne a ne najít správnou metodu, jak vše zvládnout. A tak Štěpán studuje, pracuje, občas básní a také se zamiluje do studentky zdravotní školy, které začne říkat Jeskyňka. Jako strašák nad ním visí blížící se zkouška z anatomie a nepřátelský docent Sejkora. (TV Nova)

Patches1984

Štěpán a Kendy berou útokem tentokrát Prahu. Popravdě mám dvojku ještě o něco radši než první Básníky. Už to není jen o ztrátě panictví, některé hlášky i situace mi přijdou vtipnější a v neposlední řadě je mi i vysokoškolské prostředí podstatně bližší než divadelně ochotnické. 8/10 ()

kaktusacek13

Moji nejoblíbenější básníci. "TO JÁ SI VČERA ZAPITVAL. HODINU JSEM HLEDAL ŽLUČNÍK. A NAŠELS? JO PLACATEJ JAKO TENHLE ŘÍZEK. TAKY TAK ZELENEJ," ()

Gamekeeper77

Tenhle svobodný, bohémský a svým způsobem bezstarostný život na koleji mě bohužel minul, ale vždycky jsem ho všem zúčastněným záviděl. Nejspíš i proto je pro mě dvojka stejně skvělá jako první dil. 85%. ()

PlayEasy

Filmová legenda v podobě Štěpánka se vrací, tentokrát v prvním ročníku na medicíně, zatímco Kendy studuje na rejžu. Velký přínos je ve své roli nezapomenutelný Viktor Maurer a jeho představení a "2 léky" :), návrat Somra a Filipovského, Štěpánovi spolubydlící, krásná Jeskyňka a také Neckářova písnička. Zkrátka básníci, tak, jak je máme rádi. Příjemná zábava s krásnou básní. 70% ()

RigorMortis

Ešte o chlp lepšie, než predošlý diel. Pri sledovaní som si spomenul na svoje roky na VŠ - medicínu som síce neštudoval, no internáty aj po tých desaťročiach od uvedenia filmu vyzerajú stále rovnako smutne komunisticky. Svěrákova prednáška o usporiadaní vecí na pracovnom stole nemala chybu a Masařík mi pripomínal jedného nepríjemného kolegu z práce. ()

(fjw)

Jednoznačně nejlepší díl z Básníků. Výborné hlašky (S Vendulkou na věky, zalezem do deky:) Skvělé zahrané postavy (Mireček, Honza...) a hezká hudba. A anatomii bych se učit nechtěl:) ()

Toumyk

Podle mě je tento díl z celé série básníků nejlepší. Rozhodně. Po všech stránkách. Nechybí zde slušná dávka vtipných situací a i nějaká ta romantika. A filmová partnerka Pavla Kříže je zde také nejlepší ;) ()

baxz

Výborná vtipná komedie ještě zábavnější než první díl. V tomhle pokračování se mi líbí ty Cimrmanovský vsuvky Z.Svěráka o problematice uložení předmětu na stole, kterými se tak pečlivě řídí Štěpánův kolega Venóš Klíííd :-) ()

badmotherfucker odpad!

tenhle film vážně nesnášim, k tomu naprostá nesympatie k většině herců v hl. rolích.Režijně téměř na úrovni ordinací v růžové zahradě. Kdo u tohohle filmu pociťuje vlny nostalgie , toho je mi vážně líto. Btw. nazvat holku Jeskyňkou může vážně jen takovej uslintanej úchyl jako Kříž aka Šafránek ()

pivomamrad

Jsem totálně alergicky na asympatického Kříže a na jeho přeslazený keci. Jedna z mála ČS komedií, kterou nemůžu vystát. Hrůza na druhou. ()