Básník Štěpán Šafránek je přijat na medicínu a stává se studentem prvního ročníku. Do školního roku ale nevykročí zrovna nejšťastněji, protože se nepříliš dobře uvede u docenta anatomie Sejkory, a navíc dostane svatební oznámení od Borůvky, která se vdává za snaživého úředníka Emila Nádeníčka. Jeho novými spolužáky a spolubydlícími na koleji jsou sebevědomý Honza Antoš z Kolína, který se může pochlubit fotografickou pamětí, bodrý Moravák Venoš, jenž má bohaté zásoby proviantu i bohatě vyšívaný kroj, a černoch Numira Cassou Thomb, jemuž spolubydlící začnou říkat stručně Mireček. Přestože mají všichni učení nad hlavu, jediný Štěpán ne a ne najít správnou metodu, jak vše zvládnout. A tak Štěpán studuje, pracuje, občas básní a také se zamiluje do studentky zdravotní školy, které začne říkat Jeskyňka. Jako strašák nad ním visí blížící se zkouška z anatomie a nepřátelský docent Sejkora. (TV Nova)

blackrain

O iluze přicházejí nejen básnící, i když pro ně je to asi mnohem těžší. Zdeněk Svěrák mě úplně odzbrojil. Z toho předmětu bych zdrahla taky. Štěpánej tu už není tak úplně naivní chlapeček. Už je na vejšce. Vysokoškolské prostředí je vděčné téma. Líbilo se mi o něco víc než první díl. ()

rt12

Tihle vykutálení kluci přinesli do filmu nový čerstvý vítr, inteligentní vtip a kritiku doby. Což se objevuje ve třech dílech. ()

topi

Naprosto dokonalá fiktivní vsuvka cimrmanovce Zdeňka Svěráka a jeho Leffinqwellův psací stůl - modifikace dle A. Bronštajna, tzv. Zajícova varianta. Geniální :D. Druzí Básníci opět servírují vtipnou a inteligentní zábavu, plnou hlášek, které mají opravdovou hloubku. Dušan Klein dokázal tyhle ingredience skloubit jako nikdo jiný. Básníci z osmdesátých let se mi po každém dalším shlédnutí líbí víc a víc. "Jak pozná chytrej člověk, že je chytrej?" "Chytrej to nepozná a blbci je to jedno." "Na každém konci je hezké, že něco nového se začíná....." ()

Damiel

96 % - Zkrátka a dobře, česká klasika všech klasik. Tohle je film, který můžete vidět stokrát a po sto prvé vás stejně zase potěší :) Pro mě nejlepší díl série, Mireček je kouzelnej... A nesouhlasím s golfistou, že o VŠ vylo natočeno víc lepších filmů. Víc určitě, ale lepších ne :) ()

kajas

Asi opravdu lepší než jednička, zábavnější, plné sympatických tváří (boduje Roden alias Honza s fotografickou pamětí). A Jeskyňka je hezčí než Borůvka! :) ()

Skip

Z gymplu na medicínu a strasti a slasti vysokoškolského studia. Borůvku vystřídala Jeskyňka, Štěpán Šafránek opět boduje. V tomto díle je vskutku nezapomenutelný Mireček. Film si stále drží svůj vysoký standard a skvělá komedie vždy potěší. ()

Aleee89

Tohle je prostě klasický film a každý asi viděl alespoň kousek nějakého z pěti dílů. Mireček je ale stejně nejlepší, takový roztomilý. Druhý díl mám asi nejradši, je podle mě nejvtipnější. Dobrá česká komedie. ()

Petroff

" Kendy, prosimtě, můžes pro mě něco udělat? Až mě někdy uvidíš, že bych chtěl nějaké takovéhle šeptat verše, buď tak hodnej a dej mi přes hubu, jo?!" - "Spolehni se, co bych neudělal pro kamaráda!" ()

Juto

Pokračovaní sa Štěpán, zapísal na Lekársku univerzitu v Prahe. Okrem anatómie sa učí aj o láske, peniazoch, priateľstve a o dobrom živote. 8/10 ()

MartinNDL

Pár let uplynulo, Štěpán je student medicíny, pořád skládá básně, pořád balí holky a film je pořád dobrý. Náckomatáska bystřídal v roli sympatickýho kámoše černoch Mireček, což je vtipný. ()

lekr

O iluze možná přišel Pavel Kříž ale především já jsem přišel o iluzi že Dušan Klein je kvalitní režisér...tupý a sotva vtipný film který jsem nevěděl jaký je jeho smysl a v čem tkví pointa jeho humoru...nostalgická zamyšlení bych Křížovi toleroval možná v jedničce kde to není ohraný ale tady je to trapný už proto že nerozdává žádný nový moudra a hodinu a půl poslouchat jeho plky o tom jak ho sere svět a do toho sledovat normální život studenta medicíny je něco neohorázně nudnýho.... ()

Martin741

Druha cast Basnikov ma uz tak nezazujala ako prva. Tematicky ide o zivot na VS, ktory sa urcite v mnohom prelinal s realitou. Ide aj o lasku k samici, ale zase ako negativum vidim prilis vela zmykania medziludskych emocii a casto len prazdne tliachanie o tom, kto koho moze/nemusi. To vsak ma len dotvorit atmosferu filmu, nemozno na tom film stavat. V tom pripade sa dostavi nuda. Za rok 1984 by som urcite dal vyssie Smoljakov film Rozpusteny a Vypusteny alebo Bocanov S Certy nejsou zerty.Takze podla mna kvalitativny pad na 50 % ()

kaposlav

Básnici v hlavnej roli s Pavlom Křížom patria medzi klenoty Československej a neskôr Českej filmovej tvorby. Podľa mňa sa jedná o najlepšiu tuzemskú filmovú sériu. Ako básnici prichádzajú o ilúzie je najpodarenejší diel. Videl som to asi 10 krát. ()

Vyhy

I když jsem trilogii Básníků viděl jako mlaďoch, nepamatoval jsem si je, a kvalitu cením až teď v dospělosti. S čistým srdcem mohu říci, že po znovu zhlédnutí zatím zůstává jednička genitálním počinem, dvojka skvělým filmem. ()

ad

Nevím jak v osmdesátémčtvrtém, ale dnes je studie na vysoké škole o něčem úplně jiném (snad jen hodiny "profesora Svěráka" zůstávají:))... Ale možná jsem výjmka. ()

Mefistofelle

Tenhle díl pentalogie mám nejradši a to nejen proto, že studuju to co studuju. Tolik nesmrtelných hlášek žádný jiný díl Básníků nemá. Prostředí lékařské fakulty i vyobrazení života na koleji je věrohodné (a ano, chodí to naprosto stejně i teď jako to bylo v době kdy se film natáčel), protože v té době Kleinův syn zrovna také studoval medicínu a tak měl režisér spoustu podnětů takříkajíc z první ruky. Jo a velmi mě potěšila Svěrákova přítomnost v roli vyučujícího nejkurióznějšího předmětu, jaký jsem kdy viděla:). ()