Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (281)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Minule se přicházelo o iluze, teď jsou na řadě ideály a marná snaha nejít s davem.. Škoda, že v okamžiku, kdy se básník úzce zaměří na vniknutí své flétničky do Píšťalky, začne jeho střet se systémem pozvolně ztrácet glanc (nezávislému malíři Hrušínskému navzdory). Jedno se však Šafránkovi musí nechat. Od prvního dílu jeho výběr řeziva zaznamenal jistý progres.. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Štěpán Šafránků a spol. udělali státnice, odpromovali a hurá pravou nohou do života. Což v kontextu této ucelené trilogie dává význam, že se básníci vymotali ze školních lavic. Na druhou stranu už to tu stojí jen na samotném Šafránkovi, jelikož Kendy, Vendulka utěšitelka, Venoš z Kyjova či Mireček dostali málo prostoru. S tím odchází i humor, kterým se první dva díly tak vyznačovaly, a proto už kvalita básníků začíná klesat. Štěpán už ani tolik nepíše básně, naopak poznává život ve špitále a poté převážně coby obvoďák v Bezdíkově, kde to vypadá, že je to pouze jen o razítkách. [21861. hodnocení, 252 komentář, 73%] ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,, Tak a jsme v pr... i s ambulancí! '' ---- Třetí pokračování Básníků je opět skvělé. Perfektně dějově navazuje na předchozí díly a znovu se tu setkáváme se i se všemi Štěpánovými přáteli. Jen ta vyvolená jíž se zasněně recitují básně (po nichž roztaje jak sněhová vločka na sporáku) je zase jiná. Tentokráte je to ,,Píšťalka'' ze zámku a mně vlastně napadlo, že Šafránek je takový náš Bond 007. Ne kvůli sobě a svým lékařským peripetiím, ale díky očekávání jaká bude další jeho dívka v dalším pokračování. Dobře si vzpomínám, že z Terezy Brodské a jejího ,, na ucho nééé! '' jsem moc odvázaný nebyl, ale krásná Bond girl respektive Šafránek girl - Michaela Badinková to pak v dalším díle vynahradila. Tehdy jsme si říkali, když se šeptalo že bude další pokračování kdo a jaká ona bude.. :-). Mladá Vejmělková, sexy symbol osmdesátek byť dabovaná Zlatou Adamovskou byla myslím také dobře vybrána. Dnes jsem to snad po padesáté už viděl v TV a říkal jsem si, safra, proč už se takovéhle komedie netočí dnes... To už fakt neumíme vymyslet nic dalšího když už zdobení nástěnek ve filmech pomalu ale jistě přestává fungovat? Dávám za 4 injekce. * * * * ()

Andronikos 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodná kritika pomerov v zdravotníctve, v malomeste (resp. snáď na vidieku?), medzi starými (kedysi dobrými) spolužiakmi, platná nielen pre 80. roky, ale v jadre i pre dnešok, pre mňa zaujímavá, hoci povrchná štúdia nástupu dezilúzií po vstupe do "života"... Pretože ma prvý ani druhý "básnický" film neupútali - to say the least -, pristupoval som k tretiemu bez očakávaní či v horšom prípade s očakávaniami najhoršieho a dokázal som si tento v rozpore so svojím komediálnym odórom vcelku vážny film užiť, a to aj napriek snahe tvorcov získavať divácku sympatiu pomocou starých známych (rádoby dobrých) figúr, hoci aj v niektorých prípadoch už iba s jednou nohou, a napriek trestuhodnému poškodzovaniu historického nábytku v zámockom múzeu. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

"Trojka" je, hlavně na počátku, ještě o dost nevyrovnanější než "dvojka". Trapné vtipy střídají vtipy docela povedené, vcelku slabé herecké výkony se někdy i prakticky v téže scéně perou s hereckými výkony velmi obstojnými. Barvité vylíčení ukázkového maloměsta plného rázovitých postaviček je ovšem obecně dost příjemné a hezky chycené. Možná, kdyby tvůrci míň šlapali na plyn, nechtěli být za každou cenu vtipní a "společenskokritičtí" a scény plné překvapivých zvratů a point jim nepršely za sebou jako na běžícím páse, bylo by to o dost lepší. Ta "nevtipná" a komorní složka filmu totiž není vůbec špatná... Čtyři hvězdičky především za další krásnou roli pro Rudolfa Hrušínského... Celkový dojem: 75% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • V čase 01:02:41 zazní věta: „Když v roce 1771 projížděl za své druhé návštěvy Čech a Moravy císař Josef II. krajem, zastavil se i zde v Bezdíkově u hraběte Matyáše a okouzlen zdejší krajinou, rozhodl se zde přenocovat.“ Jen v roce 1771 byla císařovna Marie Terezie, Josef II. se stal císařem až v roce 1780. (budivoj)
  • V samém závěru filmu se objeví v miniroli i režisér Dušan Klein spolu se scénaristou Ladislavem Pecháčkem. Zahráli si nádražáky nakládající bednu do vlaku (Klein je ten s doutníčkem, Pecháček s brýlemi). (rawboy)
  • Filmový Bezdíkov se natáčel kousek za Prahou v obci Škvorec. Zámek, kde Rudolf Hrušínský maloval obrazy se jmenuje Krásný Dvůr a vinné sklípky můžete najít v Petrově u Hodonína, též jsou známy pod jménem Plže. Sklípky jsou památkovou rezervací. Dále se filmovalo také v nemocnici na Kladně nebo v Mělníku. (Stocki)

Reklama

Reklama