Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (280)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

První polovina se nese v duchu předchozích dílů, po přesunu na zámek přeci jen sledujeme Štěpánka kterak dospívá a dobývá tentokráte zadanou Píšťalku. Vyvrcholení trilogie se tedy povedlo a není to jen příjezd do Bezdíkova nebo řádění Jiřího Kodeta. Jako poslední díl původní trilogie svou úlohu jakéhosi pomyslného závěru film svou roli plní. 80% ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Spoilery! Pavel Kříž není žádný amatér a moc dobře ví, že ty lepší kusy žen bývají zpravidla zadané a ty úplně nejlepší vdané, nebo těsně před vdáváním. V rámci série básnických filmů zpravidla s těmi největšími nýmandy a ubožáky, takže nikdy nečelí příliš obtížné výzvě. Tím spíše, když divák může pozorovat, že co se kurvení týče, tak se ženy 80. let příliš nelišily od těch současných. Konečně nám Pája taky trošku zestárl a poprvé jeho sexuální experimenty nesmrdí pobytem v teplácích ve státem hrazeném hotelu. Jinak je schéma snímku znovu velmi podobné, ale proč narušovat něco, co docela dobře funguje. Jakožto největší odborník na této databázi zastávám názor, že tato série filmů má vzestupnou kvalitativní tendenci a tento díl byl zatím nejlepší. Docela se mi zamlouval děj, kde hlavní hrdina zažil přesun z poměrně košatého a velmi teoretického života na vysoké do všedního, sterotypního a hodně praktického života v zaměstnání. Název díla je výstižný a opravdu ochutnal život. Moc se mi líbila zastávka ve sklípku, která je nám píčům velmi důvěrně známá a celkově tento díl, co se humoru týče, vůbec za ničím nezaostával. Nejvíce mě potěšila role Rudolfa Hrušínského, naopak František Filipovský se do děje moc nehodil a poprvé nedostal takřka žádný prostor. Taky ze zásunem to poprvé vypadalo velmi bledě, což by mě mrzelo ze všeho nejvíc, protože Pájův vkus na ženy také postupem času roste. Při pohledu na Evu Vejmělkovou, bych se na chvíli s radostí zřekl svého puritánství snad i já. Nakonec to dobře dopadlo a prosouložili spolu historickou postel, která nebyla na podobné kousky navyklá. Samotný závěr mi poprvé přišel takový lehce vyumělkovaný, ale proč ne. [78 %] ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Štepánek Šafránek úspešne absolvoval vysokoškolské štúdium v Prahe a stal sa z neho doktor medicíny. Vracia sa späť do svojho malého mestečka, kde dostane prácu v miestnej nemocnici. Tam sa však dlho neohreje. Je presunutý do bohom zabudnutého Bezdíkova, kde má slúžiť ako obvodný lekár. Zdá sa, že už to ani nemôže byť horšie, ale práve tam ho čaká ďalšia jeho životná láska, učiteľka hudby, krásna, blonďavá Píšťalka ufúkaná Alena Hubáčková. Tú stvárnila slovenská herečka Eva Vejmělková. Ja to považujem za jej najlepší herecký výkon. A pravdepodobne to bola aj najkrajšia partnerka, ktorá sa objavila po boku Pavla Kříža, v tejto básnickej sérii. Seklo im to spolu. *** ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

"Trojka" je, hlavně na počátku, ještě o dost nevyrovnanější než "dvojka". Trapné vtipy střídají vtipy docela povedené, vcelku slabé herecké výkony se někdy i prakticky v téže scéně perou s hereckými výkony velmi obstojnými. Barvité vylíčení ukázkového maloměsta plného rázovitých postaviček je ovšem obecně dost příjemné a hezky chycené. Možná, kdyby tvůrci míň šlapali na plyn, nechtěli být za každou cenu vtipní a "společenskokritičtí" a scény plné překvapivých zvratů a point jim nepršely za sebou jako na běžícím páse, bylo by to o dost lepší. Ta "nevtipná" a komorní složka filmu totiž není vůbec špatná... Čtyři hvězdičky především za další krásnou roli pro Rudolfa Hrušínského... Celkový dojem: 75% ()

BoXBe 

všechny recenze uživatele

Zde, kdyby byla trilogie uzavřela, nezůstala by v ústech pachuť po natahovaných dalších dílech. Štěpán (Pavel Kříž) se dočká doktorské praxe a diváci mohli vzpomínat na skvělou českou filmovou sérii. Její kvalitu měla bohužel narušit další dvě pokračování. To naštěstí nic nemění na kvalitě zlidovělých vtipů a hlášek - třetí básnici chutnají i divákům. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Při prohlídce zámku doktorovi řeknou, že průvodce chodí pouze se skupinami 10 a více turistů. Jednotlivec by tedy mohl jít sám, což je praxe dost nereálná a nebezpečná, protože hrozí, že by tak mohl někdo snadno ukrást exponát. (DexMASTER094)
  • Původně se měl film jmenovat Jak básníkům voní život. Konečný název dostal až po připomínce Františka Filipovského. (Fenk)

Reklama

Reklama