Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (311)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Úplně mi nekápla do noty ta lehce melancholická atmosféra, která se napříč filmem táhne. Na můj vkus tam bylo málo humoru a příliš mnoho romantiky. Ocenil bych to přesně naopak. Přesto některé scény byly opravdu kouzelné. Největší moje pochvala míří k úžasně napsané a ještě lépe zahrané roli Františka Filipovského. Každá sekunda, kdy se objevil na place byla prostě diváckým zážitkem. Bavil mě i Císler v roli režiséra, Ringo Čech v roli saunisty. Luděk Kopřiva v roli teplého cvičitele tance a Oldřich Navrátil v roli lehce pedofilního svůdníka. Je trošku ironie, že tihle všichni ve velkém stylu zastínili ústřední dva kluky, kteří toho v nabídce moc neměli. A je velká škoda, že vedlejší role nedostali více prostoru. Příběh s divadelním představením nebyl úplně špatný a celý snímek měl překvapivě docela spád a nenabídl moc nudných pasáží. [70 %] ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Na Básníky mě vytáhl do kina můj kamarád Bobek někdy na střední. To jsem samozřejmě netušila, že to časem přejde do formátu "Šest žen Štěpána Šafránka". Jako studentský film to bylo milé. Až po letech jsem se dověděla, že komise film nepustila do kin, Dušan Klein musel vypustit dvě velice povedené basničky, které prý kritizoval tehdejší režim. Právem litoval a sám to označil za zbabělost. Posuďe sami:                                                                                                                              Chcete se upsat humoru? Nemiřte nikdy nahoru. Nakukujte jen zpovzdálí, kde rozdávají metály.                                               Dejme si nalít ještě sklenku, nač hned spoléhat na myšlenku? Nám stačí strárnout, budem vlivní senilní a neomylní.                                                                                                                                                                                                                     Až je tam pan režisér znovu přidá, přidám já pátou hvězdu. ()

Reklama

Mylouch 

všechny recenze uživatele

"K nám světýlko tě zavede..." a prototyp socialistické ženy Lenka Kořínková míří na moji slabost pro amatérské divadlo. Sladká léta, kdy se teprv rozhoduje, kdo bude lékařem a kdo náckem. Čas básniček, které se ještě nestahovaly z tematických serverů, doživotní škatulka tehdy ještě parodického Oldy Navrátila, Borůvčina tajná nahrávka jako vzor pro Kristýnu s ránou, která nezarůstá, a navrch ♫ Víťa Vávra. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Povedal by som, že najväčšia sila filmu je v tej nostalgii. Lenže to by som musel prvú časť legendárnych básnikov niekedy vidieť. Dejovo je to slabšie, verše ešte nie sú výplodom vyzretého básnického čreva, ale má to šmrnc. Nie tak vtip, ono tu ide viac o tú mladistvú romantiku a múdra starších figúriek. Somrova prehadzovačka, príšerná choreografia pri piesňach v divadle s ešte príšernejšími textami, Filipovský exuje pivo....vlastne áno, aj bez toho, aby som film videl už za dôb normalizačných, je to nostalgia. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Je to laskavé a lehké, vyfoukané a osvěžující, elegantní a odlehčené. To laskavé pohlazení provází diváka od začátku až po úplný konec. A výtvarná stránka Stanislava Holého je vhodným doplňkem s občasnou hlavní rolí. Dospívání přináší tolik nových zážitků! Dospívat lze duchaplně a vzdorovitě, s chutí a touhou. K dospívání patří první ochutnávky lásky a rebelantské sebevyjádření. Hlavní postavou je student maturitního ročníku gymnázia Štěpán Šafránek (sympatický Pavel Kříž). Má básnické nadání, přesně daný cíl svého vyznávání citu lásky a společensky vynucovanou povinnost s osobním zapojením do kulturního života obce. Druhým v pořadí je Štěpánův spolužák a věrný kamarád Marek alias Kendy (příjemný David Matásek). Oba mají podobné vidění světa, oba mají podobné směřování a touhy, jednou je více poetičtější a podruhé zase více praktičtější. Hlavní ženskou postavou je cíl Štěpánových milostných tuh a básnických vyznání Marcela Borůvková alias Borůvka (pohledná Miroslava Šafránková), mladá sekretářka a bývalá Štěpánova spolužákyně ze základní školy. Život je pohodlnější s finančním zabezpečením, ale i tak lze prožít ty velkolepé okamžiky lásky a okouzlení. Z dalších rolí: Štěpánova starostlivá maminka a švadlena na volné noze (láskyplná Míla Myslíková), gymnaziální profesor chemie Libor Ječmen (dobrý Josef Somr), cílevědomý ctitel Marcely a suchopárný propagační referent Emil Nádeníček (solidní Oldřich Navrátil), Kendyho múza a bezstarostná servírka Vránová (Lenka Kořínková), svérázný důchodce s neumdlévající chutí do života Valerián Adolf (dobrý František Filipovský), ochotný režisér studentského divadelního kusu a řezník Čermáček (Jiří Císler), Kendyho otec a ředitel socialistického závodu Karel Marek (Adolf Filip), ochotný a náročný choreograf Hugo Snowden (sympatický Luděk Kopřiva), nadšený saunař a amatérský houslista Bouchal (František Ringo Čech), trpělivá třídní profesorka Šindlerová (Zdena Hadrbolcová), pracovitý televizní režisér v rozpacích Pergl (Jiří Kodet), či vnadami obdařená spolužákyně hlavních postav Jana Hrdličková (Barbora Štěpánová). Není to o ochotnickém představení, je to o dospívání, o láskách, o touhách, o ambicích i o zakořeněné rebelii a snaze dospívajícího provokovat. A zůstává nadhled, lehký vtip a laskavost, se kterou se pohlíží na svět a všechny jeho rozmanité krásy. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (22)

  • Film videlo v kinách 1,6 miliónov divákov. (Raccoon.city)
  • Celý film je natočen v reálných prostředích, štáb nestrávil ani jeden den v ateliéru. (jenik71)
  • Když jsou Štěpán (Pavel Kříž) a Kendy (David Matásek) v hospodě s panem Valeriánem, ten mluví o Bezrukém Frantíkovi, jenž nohama psal, maloval i si stříhal nehty. Jednalo se o spisovatele Františka Filipa, jenž se narodil v roce 1904 jako tělesně postižený a svou houževnatostí a pílí se mj. naučil i sám se holit, nasadit si límec, řídit auto, plést košíky či psát na stroji. Napsal několik knih, stal se populárním svými vystoupeními. Po roce 1948 mu však bylo komunisty zakázáno vystupovat a za devět let zemřel v necelých 53 letech. (VN85)

Související novinky

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama