Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

moriero 

všechny recenze uživatele

Nevím, proč tady většina uživatelů nadává na komoušskou agitku. Ono je fajn být hrdým Čechem, ale taky to může znamenat, že jste nádherná sexy zpěvačka s podmanivým hlasem a pak za totáče lepíte sáčky. Holt kdo chtěl v té době temna točit/zpívat/hrát, musel jít do komoušské agitky. Tohle bylo zajímavě podané téma takového československého Jasona Bourna, které se navíc fakt stalo. Jen začátek a konec si soudruzi vybájili. Skutečný "Karel Novák" zemřel za daleko záhadnějších okolností. Za mě 70%. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé krimi notně nasáklé normalizační stylizací. Ústřední postavu údajného pašeráka, ihned po zatčení vydávajícího se za hluchoněmého, jenž sveřepě skrývá svou minulost, ztvárnil J. Vašek. Zástupci ramena zákona (a divák též) se během celého snímku snaží odkrýt tajemství okolo tohoto muže podezřelého z vraždy. Citové selhání a projevení náklonnosti k L. Švormové donutilo J. Vaška nebýt hluchoněmý a tento neuvážený čin vede ke konečnému odhalení pravdy. V rolích strážců zákona se představili major J. Moučka s věšteckými sklony a jeho asistent V. Mareš. Film hodnotím lehce podprůměrně, neboť hlavní postava mě herecky příliš nezaujala a ani ostatní herecké výkony nebyly zrovna výjimečně působivé, navíc zbytečná rozvláčnost a těžká nedramatičnost snímku spolu s normalizační omáčkou po důkladném zvážení tento dojem potvrdily. ()

Reklama

Josef.Svejk 

všechny recenze uživatele

Normalizační brak o tom, jak komunistická SNB a rozvědka byli hodní, a špióni že Západu zlí. Nelze tolerovat dobrou režii a pár dobrých herců. Je to komunistické svinstvo! Nacistické propagandistické filmy také měly také dobrou režii. Jedna hvezda a to jeste s velkym sebezaprenim! Mělo by se promítat jenom jako příklad proč nevolit populistické strany v dnešní České Republice! ()

Nerajohn 

všechny recenze uživatele

Koncem první poloviny 70. let se československý film pokusil vypořádat s tématem tajných agentů nastrčených Západem do Československa. Vyplodil film Případ mrtvého muže založený prý na pravdivé události. Může mi někdo vysvětlit, proč má většina filmů tak zajímavý a celkem i propracovaný rozjezd, aby konec byla rychlá a ustříhnutá nuda ? Proč se tady mluví řadu minut polsky bez titulků ? Proč oba policisté mají charismatu asi tak 100x míň než poručík Láďa z majora Zemana ? ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Další kriminálka z řady těch, kdy agenti pronikají na naše území a páchají zlo. Tento případ je však zajímavý tím, že je okořeněný skutečnou předlohou. Zajímavé je, že si tvůrci dovolil na úvod krátký text, že ne každý vyřešený případ je též uzavřen. A prošlo to. Kriminálka je dobře obsazená a skvěle zahraná, samozřejmě je otázkou, kolik skutečného v ní zůstalo neboť příběh byl jistě upraven dobovými kritérii. Snad někdy uvidím dokument Neznámý č.44, který by objasnil víc. Pravdou je, že kriminalisté byli ve filmech vždy trochu zlidšťováni. Jaroslav Moučka si se všemi dobrácky vypráví. I Julius Vašek předvedl pěkný výkon. Divák je napínán vlastně až do konce, celkově je ale kriminálka spíš vlaznější a žádné velké napětí, drama nebo zamotaný případ nečekejte. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Scéna, kdy spojka, která čeká na diverzanta (Július Vašek), který přistane s balónem, na konkrétním místě, je nereálná. Balón umí stoupat a klesat, ale jinak je vydán na pospas větru, který fouká. Diverzant navíc zvolil období dne, kdy by byl velmi brzo spatřen. (sator)
  • Natáčení scény, ve které hlavní představitelé sedí ve venkovní restauraci, probíhalo na chatě Zvoneček v Dolním Podluží v Jizerských horách. Ve filmu je záběr hotelu Vlčina z Horeček ve Frenštátě. Točilo se také u rybníčku s lekníny pod zříceninou hradu Tolštejn. (M.B)
  • Scéna, kdy málem dojde k usmrcení Karla Neumanna (Július Vašek) nákladním vozem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Scéna se točila v pískovně Provodín, kousek od stejnojmenné železniční zastávky směrem na Staré Splavy. Pískovna je dodnes v provozu, přibylo tam i koupaliště. (sator)

Reklama

Reklama