Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pavel je typický konzumně žijící teenager, sleduje béčkové akční filmy, poslouchá Michala Davida a zbožňuje McDonalds. Jeho život se změní, když při cestě do videopůjčovny vyruší seanci tajemných intelektuálů. Nastává hororová scéna, kdy intelektuálové útočí na hlavního hrdinu. Ten se sice ubrání, ale je pokousán hlavním představitelem těchto mystických stvoření. I když se zdá být Pavel v pořádku, začíná se nenápadně měnit. Z ničeho nic si klade dosud nezodpovězené otázky lidské existence, zajímá se o Hegela, Kanta nebo Nietzscheho… A jeho „symptomy“ se stále zhoršují. Jeho dívka Eva se ho však snaží zachránit…

Tento snímek je krátkometrážní komedií, která paroduje hororové nízkorozpočtové filmy. Místo tradičních hororových monster zde nastupují intelektuálové, zuřiví, fanatičtí, zákeřní a tolik vzdálení běžnému člověku závislém na standardizovaném produktu masové kultury. (janespie)

(více)

Recenze (273)

togaf 

všechny recenze uživatele

Už nikdy nechci vidět další standardizovaný produkt masové kultury prostý jakéhokoli hlubšího myšlenkového poselství. Vyměním své tričko s Batmanem za to s portrétem Kafky a půjdu na dvojitého Nietzeho do Existenciální hospody U Heideggera! A odmítám se bavit s lidmi, kteří jsou povrchní stejně jako ta komerce, kterou konzumují! Pryč s intelektuálně retardovanými! A kdo si myslí, že Sartre je druh trvanlivého salámu uslyší za zády kouzelné slovo - Dialektika! Jdu tenhle kraťas přidat do své TOPky. ()

filmsim 

všechny recenze uživatele

Skvělý český krátký film. Myslím, že jsem se nikdy u českého krátkometrážního snímku tak nezasmál. Film skvěle paroduje horory s upírskou tématikou a satirizuje intelektuály způsobem, u kterého se nejednou zachvěje vaše bránice. Celé obsazení je naprosto skvělé, jak hlavní aktéři tak cameo roličky známých osobností, jako například filmového kritika Františka Fuky, který si svého knihkupce patřičně vychutnal či překvapivě snesitelného Michala Davida. Filmu ubírá hlavně levné zpracování a to ve všech ohledech. Nápad to byl brilantní, ale ta realizace trošku zamrzí. 8/10 ()

Reklama

anais 

všechny recenze uživatele

Byl jsem mladistvým intelektuálem je založen na velmi vtipném nápadu, čerpajícím z filmů o vlkodlacích, ve kterých stačí jedno kousnutí, a jste jedním z nich. Na to, že film v podstatě vytvořili fanoušci (byť s profesionálními ambicemi) je i velmi dobře natočený. Cameo majora Zemana potěší, stejně tak Michal David. Akční film o hrozbě intelektuálů, který nás vybízí k hlubšímu zamyšlení. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

V této podvratné fresce obžalovávající dekadenci a dysgenické směřování naší západní společnosti nejde, jak si vy tupci myslíte, o oslavu čisté naivity vaší komercionalizované, konzumní pseudokultury, nýbrž o hyperbolizovaný kryptosatirický postesk nad postupnou, všeobecnou, dějinnou realizací dystopické vize Aldouse Huxleyho popsané v Konci civilizace: zpovrchnění veškerého umění, vítězství toho, co nazval pocitovými filmy, vítězství Něčeho, co se stává Ničím. Ano, ty řeči o Ničem a Něčem nejsou vloženy, aby: "to byla prdel," jak vy rádi říkáte, leč jako ironický komentář k neohraničené prázdnotě vašich myslí, vaší medvídkovské vygumovanosti. Intelektuální bytí možná nenabízí štěstí chovného prasete z McDonaldu - té svět zestejňující instituce - jehož potřeby jsou zajištěny až do dosažení jateční váhy, ba dokonce otevírá pandořinu skříňku pochybností o povaze lidské existence, trvá na neustálém vědomí pomíjivosti a vůbec podrobuje člověka nepřebernému množství zkoušek vůle, díky čemuž může působit poněkud temně, jak film vtipně reflektuje, nicméně nelze pominout ani jeho pozitivní aspekty. Intelektuál jen ve chvílích slabosti touží býti buranem, a to i přes vědomí toho, že mu tato regrese může přinést štěstí. Nemůže vyzvrátit jablko poznání. Cítí potřebu šířit Světlo vědění. Ach, kéž by to bylo možné tím, že někoho kousne. Ve skutečnosti však musí agitovat vystaven posměchu těch, o jejichž povznesení usiluje, neboť pro ně existencialistické myšlenky končí u trvanlivého salámu Sartre. Časem si uvědomí hořkost vtipné, mezi intelektuály zlidovělé moudrosti: "Jedině rozum Bůh rozdělil spravedlivě, každý si myslí, že ho má dost," a možná se uchýlí do azylu kavárny, "inner sanctum" každého intelektuála. Film tento útěk sice nezřetelně, ale přeci jen jednoznačně kritizuje a volá do zbraně. Ve vrcholné kavárenské scéně se podává Kant bez cukru a následuje Proust se šlehačkou. Ztučnělé Hledání ztraceného času a Čistý rozum bez energie jako věci samy o sobě neobstojí, je třeba Schopenhauerovské vůle kořeněné Nietzscheánskou vášní! Třeste se, šampóni, nakonec vyhrajeme, protože taková je historická nutnost. Jinak by dějiny neměly smysl! Hegela na vás! ()

koza3 

všechny recenze uživatele

Sakra to je ujetost! Někdy v roce 98 to bylo jako příloha na cédéčku score nebo levelu a bylo to první video, které jsem si na pc pustil. Běželo to z cd mechaniky a málem se mi rozpadl počítač jak to žhavilo. Tehdá se mi to líbilo asi právě kvůli tomu aktu prvního videa, protože když jsem si teď po téměř dvou dekádách pustil, valil jsem bulvy. Sakra to je ujetost! ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Restaurace McDonald's v závěru snímku se nachází v pražských Modřanech. Prošla ale radikální úpravou, stejně jako benzínka v pozadí. (Šéfik)
  • Česká pobočka Warner Bros. pomohla financovat přepis filmu na 35mm formát, načež ho uvedla jako předfilm před několika svými celovečerními snímky (např. Celebrity, 1998) (PenelopaW)
  • Knihkupectví, kde se u Pavla (Vladimír Škultéty) objeví první projev intelektu, je dodnes existuící žánrové knihkupectví Arkham v Čáslavské ulici. Nápis nad výlohou je také stále aktuální. (messiah)

Reklama

Reklama