Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Jartian

Opravdu jsem se snažil přijít filmu na kloub, nepodařilo se. Až na počáteční běsnění, se snímek opírá o vele nudné dialogy a přetrapné pauzy, se kterými to Kubrick opravdu uměl (viz Vesmírná odysea 2001). Představa pseudovyšinutého chuligána se mu vůbec nepovedla. Možná měli diváci v roce 1971 jinou představu o umění, nevim. Pro mě jedno největší zklamání vůbec. Když si vzpomenu, jak jsme se ženou seděli a čekali kdy " to přijde ". Brr ta představa vidět film znovu, to raději 4 díly Ulice. Za scénu se slečnami a song dávám hvězdičku, jinak ukázkovej odpad ()

Flarnytryl

Nejlepší Kubrick. Fantastické dílo. Absolutní nářez. Vše od příběhu přes herce až po originální výtvarné zpracování dokonale sedí a vytváří mimořádný celek, který je-li to vůbec možné, dokonce překonává výbornou Burgessovu knižní předlohu. Mimochodem, terapií založenou na averzi podobnou té, kterou ve filmu podstupuje Alex, byli v minulosti "léčeni" homosexuálové a ještě dnes se tak někteří "odborníci" pokoušejí měnit sexuální preference svých pacientů. ()

IvankaBee

Konečně jsem se tedy podívala na Mechanický pomeranč. Už dlouho jsem si říkala, že bych se mohla podívat na toto dílo pana režiséra Stanleyho Kubricka. Prvně jsem byla trochu šokována, ale pak jsem oči neodtrhla od monitoru. Chvilkama jsem hlavního představitele nazývala jedním citátem, a to: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Perfektní, perfektní, perfektní - a to jsem se bála, že se nevydržím dívat, jelikož ze začátku to bylo spíše o šoku a drastických činech. Malcolmův herecký výkon je naprosto luxusní. Výborně * * * * * ()

conductor

tak tohle je narez..film se mi libi predevsim proto,ze je porad na co koukat.Vytvarna stranka je fantasticka, poslouchat je taky co, proste je to slusnej ulet..Cetl jsem knizku cesky i v originale, doporucuju. Role je pro hlavniho hrdinu jak sita. Davam 5hvezd a 95%. ()

SantaCruz odpad!

Stanley zřejmě zkouší jak moc jsou jeho fanoušci z fanatizovaní jeho jménem. Jinak si nedokážu vysvětlit tak nepochopitelné hodnocení. Tento "film" někdo zde označil přesnějším názvem slátanina, nedokáže říct vůbec nic. A už vůbec není potřeba hlubokého zamyšlení. Nerad bych potkal člověka, který je schopen tomuto patvaru dát 5 hvězdiček. Na čem ještě se takový lidi asi ujížděj? A jestli je to pro ně taková bestovka, tak si určitě nenechají ujít další shlédnutí. Brrr, nikdy víc. Kdyby to byla taková paráda tak proč se dneska netočí takové věci? Moc dobře vím proč, protože by na to nikdo nikdy nekoukal. Nic neříkající odpad. Tento film rozhodně nikdy nikomu nedoporučím. ()

anonyym

Dobrý, dlouho jsem se nutila se na tohle podívat a nakonec to vůbec nebylo tak strašný. Násilné scény byly velmi podařené. Přece jen mě ale bavilo víc sledovat Alexovo napravení a jeho život na svobodě. Celý film doprovázely hodně absurdní scény (vlastně i ta hudba na mě působila absurdně), jak je u Kubricka zvykem... ()

Latec

Vyvoláva vo mne podobné pocity ako Rekviem za sen, len to bolo trošku "Kubrickovejšie" :D....kedže to natočil Kubrick. Po dlhom čase vo mne z filmu veľa neostalo, necítim povznesenie pri najväčších duševných tyraniách, aké sa na plátne dajú vidieť (toto sem, myslím, takmer určite patrí). Čo s obrovskou úctou priznávam, je, že pri scéne "spievanie v daždi" ma mrazilo ako málokedy a svoju sánku som musel hľadať oveľa nižšie, ako zvyčajne. Štvrtú * si pridávam, pretože vnímam, s akým majstrovstom dokážu títo ľudia tvoriť, a hoci Mechanický pomaranč vyhľadávať nikdy nebudem, bude ťažké naňho zabudnúť. Spolu s Osvietením a Rekviem mi pripomína dokonale vykryštalizovaný vreskot, ktorý sa zarýva až do špiku kostí. ()

luga

Po dlouhých letech se mi podařilo vyrovnat tento dluh z doby nemožnosti vidět tento vyzdvihovaný snímek. V podstatě se jednalo o zklamání. Jediné co bych vyzdvihl jsou herecké výkony a místy zajímavé obrazové ztvárnění. Obžaloba systému, ktarý se nedokáže vypořádat s výchovou, násilím, trestem, nápravou apod. je zajímavé tema, ale těžko se mi tráví přehnaně detailní a zdlouhavé zobrazování krutostí, které se dostávají do popředí a nepovažuji to za žádoucí. Nakonec se i těžko vyrovnávám s obracením rolí, kdy z viníka se stává oběť a nástroj politických hrátek. Zkrátka přemnoho temat na jeden film. Kontrast krásné hudby a ošklivých činů považuji za samoúčelné, má pouze šokovat? Ať už pro nepochopení filmu nebo neobjektivnost vyplývající ze subjektivní nelibosti, hodnotím 60 %. ()

Lukkyn

Na tenhle film jsem se moc těšil. Vždyť režie se chopil sám pan s velkým P Kubrick a hodnocení zde a komentáře slibovaly zajímavý gurmánský zážitek. Upřímně řečeno první polovina filmu tomu u mě nenasvědčovala a dokonce jsem chvílemi uvažoval o tom , že to vypnu. Chyba lávky přátelé - teprve druhá polovina byla famozní a vynesla moje hodnocení z bahna zpět do nebeských výšin!Pochopil jsem co tím Kubrick chtěl říct a líbí se mi to. Líbí se mi taky Mcdowell jako Alex a celá otázka ohledně přemrštěné kriminality. Očekával jsem jedinečný zážitek a ten jsem nakonec dostal!!! ()

rene75

Nepochopil jsem, v čem je ten film výjimečný. Na filmu mi nebyla sympatická ani jedna postava, ani způsob vyprávění, prostě to šlo mimo mne. Asi si musím přečíst knihu. ()

NairuWana

Nikdy jsem si nemyslela, že nějakej film, se může úplně vyrovnat knížce, ale Kubrick tohle dokázal, přestože film pojal trochu odlišně. Kdykoliv slyšim "Singin in the rain", tak si vzpomenu na tu znásilňovací scénu a umíram smíchy. Doteď jsem nepřišla na to, jestli se mám u některejch násilnejch scén smát nebo bejt naprosto znechucená, to ale nic nemění na tom, že to ve mně zanechalo obrovskej dojem a celej film jsem naprosto hltala. Mistrovský dílo, co víc dodat. ()

Spike86

Hodně slibný námět v podobě psychologických experimentů na lidech byl zde zpracován poměrně složitě a dost obtížně stravitelně. Chvílemi to je jistě zajímavé, ale přílišná dějová abstrakce a absurdita v některých chvílích mi neseděla, stejně jako chvílemi kakofonní hudba, když se zrovna nejednalo o normální věci jako Singing in the Rain či Ludwiga van... Bylo to nudnější než jsem očekával. Hodně rozporuplný a zvláštně natočený film. 68% ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse