Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Kadas97

Film sa delí na dve časti, tú dobrú (krátku) keď je Alex v parte výtržníkov čo robia bordel a na tú o hovne, ktorá začne zatknutím Alexa. Nesedí mi takýto film je to prehnané ako smiech Olivera Andrásyho. Stále som čakal nejaký zlom, ktorý ma presvedší aspoň z časti o kvalitách filmu a prečo patrí medzi TOP filmy, ale ten moment nenastal. Filmová tupina s dokonalou hudbou. 3 z 10. P.S. Tri dni som to kukal, než bol koniec. ()

IMartin

Hudba. Kamera. Střih. Herci. Dekorace...takhle vyjmenovávat by se dalo dost dlouho. Film, po kterém jsem si řekl, že Vesmírná Odyssea, není nejlepší Kubrick. ()

P. J. D.

Příběh postupuje svižně, s nádechem a s osobitým přístupem Kubricka, u něhož se vždy na pohled zdá, že v tom má pořádný zmatek, ačkoliv je to jenom jakási jeho ochranná známka, podle níž se pozná. Příběh se snaží vyjít vstříc předloze a poukázat na to, co je v podstatě hlavní myšlenkou knihy. Prostředí 70-80. let ze snímku přímo sálá a diváka naplno pohltí. I kamera je v tomto případě netradičně a zajímavě odvedená. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že mi tu něco chybí. Mnoho záběrů mi přišli tak trochu nedotažené a useknuty v nejlepším. Snad právě proto 4/5. ()

David484

Mám veľmi rád, keď môžem povedať, že film na mňa pôsobil veľmi umelecky. Žiaľ takých filmov je neuveriteľne málo. No ak mám dať niečo na vrchol umeleckosti a gracióznosti, tak je to bezpodmienečne Clockwork Orange. Priznávam sa, že som ten film musel pozerať na trikrát, teda, že až na tretí krát som si ho skutočne pozrel. Dvakrát predtým som to vypol ešte na začiatku. Sám nerozumiem, ako som mohol byť tak hlúpy. Netreba písať k tomu veľa slov, podľa mňa je to vrcholné dielo, masterpiece, Stanleyho Kubricka. Úžasná hudba Ludviga van dodávala tomuto filmu skvelú atmosféru, dokonca teraz Ludviga van počúvam často vo voľnom čase. Jednoznačne hodnotím tento film tak, asi ako nikdy žiaden film neohodnotím a nikdy som neohodnotil. u mňa je to jednoznačne 10/10. Všetko bolo maximálne dokonalé. ()

HermyJane

Po druhém zhlédnutí, tentokrát na velkém plátně, zvedám hodnocení o jednu hvězdičku. Přestože si Mechanický pomeranč nikdy nezařadím mezi své oblíbené filmy, pořád se jedná o velkou klasiku a o originální filmový počin. ()

Cruchot

Pokud bych hodnotil originalitu a osobitost, dám tak zhruba 8 hvězdiček z 5. Absurdní, surreálný, provokativní, sexy, utopistický, násilný, šílený, depresivní, naturalistický, okázalý. Kultovní. Pro mě ale také těžko stravitelný. Absurdní je také možná hodnotit tento snímek průměrnými 3 *, protože tenhle film je všechno, jen ne průměrný, ale asi nejsem naladěný na stejnou vlnu. Velkou část stopáže je film přes svou okázalost překvapivě nudný. Jsem rád, že jsem viděl, ale podruhé to absolvovat nemusím. ()

Sgt.Cliffer

Přemýšlel jsem jestli tři nebo čtyři hvězdy. Nakonec horší hodnocení, protože i když se děj posunuje dopředu, po shlédnutí mám pocit, že se kamsi vytratil konec. Možná je to příběhem, který se odehrával opravdu tak zvláštně, možná je to dobou, ve které jsem to viděl (45 let po natočení) a nebo jsem film zcela nepochopil. ()

FilipStinef

Neexistuje tu žádný zákon ani pořádek. Jen nějaká snůška pravidel, kterým někdo říká systém. Tak to chodí ve společnosti, i v umění. Kubrick je umělecky rozhodně nad jakýmkoliv řádem a dokáže nesmírně šokovat neortodoxními kroky. Tolik Beethovena najednou jsem ještě neslyšel. ()

ICTS

Kubrickův osobitý styl, vizuální stylizace, skryté významy, spletitý děj, skvělý herecký výkon. Film s sebou nese jisté poselství, které se k vám nemusí dostat ihned po prvním zhlédnutí. ()

Razzor_82

"Tento mladý muž je živou ilustrací tohoto ďábelského procesu." Kubrickova kontroverzní horor-show. Malcolm McDowell se do toho skvěle herecky opřel. Jeho proměna z násilníka na  hodnou loutku je dost působivá. Vytříbená směs žánrů, doplněná o ostré metafory. Devátá symfonie Ludwika Van Beethovena evokuje násilí. Snímek podtrhuje nadčasová futuristická atmosféra. Některé scény mi z hlavy jen tak nevymizí. 8/10 ()

Keramos

6/5⭐️- Jeden z nejkontroverznějších a nejznepokojivějších filmů všech dob, který spojuje násilí, erotiku a humor do napínavé satirické sci-fi komedie a nabízí jeho pronikavý pohled na morálku, psychologii a význam svobodné vůle… je dalším nepopiratelně brilantním filmem Stanleyho Kubricka, který nás opět otřásl podobenstvím o noční můře a nevyhnutelném údělu člověka, jímž je násilí. ()

Titus

Knihu jsem nečetl, ale film na mě udělal opravdový dojem. Už chápu, proč je třeva ve Velké Británii zakázán. Malcom Mc´Dowell opravdu podal nejlepší výkon ve své kariéře. ()

Hever

V Kubrickovi se sice moc nevyznám, nicméně mohu s klidem konstatovat, že pokud by se v dnešní době točili takovéto filmy, neměl bych problém chodit do kina každý týden. ()

VerteX

Další Kubrickova skládačka, ve které do sebe vše perfektně zapadá. Atmosféra, kterou se mu podařilo vytvořit v Mechanickém pomeranči, má velmi blízko dokonalosti, ale zároveň se jedná o hodně ujetou záležitost. Kombinace ultranásilí, moloko baru, divoček a Beethovena je natolik namožná, až funguje takřka perfektně. Lví podíl na tom má také jazyk, který Alex používá a vynikající volba herce (Malcolm McDowell), jehož hlas nás celým filmem provází. Mechanický pomeranč je absurdní parafrází nástupu anglické pseudo-totality, která ale nakonec padá na pokrytectví vlivných lidí. Je také sondou do psychiky mladého inteligentního násilníka, v čemž se Kubrick vyžívá asi nejvíce. Opět mi přijde, že ve filmu není žádný přestřel, který by celý snímek degradoval, a tak dávám plný počet. ()

Agarwaen

Naštěstí nejsem filmový kritik, a tak si můžu dovolit kritizovat tuto ikonu světového filmu. A nebudu zbytečně plýtvat slovy, je to prostě, stejně jako ostatní Kubrickovi filmy, v podstatě jen výlev jistě zajímavého, leč poněkud bláznivého mozku. Už zde jsou lehce nastíněny Kubrickovi prapodivné sexuální fantasie, které na konci života plně uplatnil v Eyes wide shut. ()

Syl Wes Ter

Šokujúci, kontroverzný a provokujúci film. Po prvom dopozeraní som nevedel čo si mám o tomto filme myslieť. Je to ťažko stráviteľný film. Ale postupne po dalších vzhliadnutiach som si film začal vychutnávať. Určite keby film režíroval niekto iný, tak by bol o dosť slabší, na tomto filme je vidieť aký majster bol Kubrick (scéna keď Alex vyskočí z okna je natočená s kamerou, ktorá je tiež vyhodená z okna). Veľa hudobných skupín sa inšpirovalo týmto filmom ako napríklad The Adicts (vystupujú na koncertoch v kostýmoch aké boli vo filme) a prvá úspešná pesnička skupiny Die Toten Hosen-Hier kommt Alex je tiež o tomto filme. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse