gogo76

"This is my rifle"... S.Kubrick bol vždy o krok pred ostatnými a týmto filmom to opäť potvrdil. Po výbornej úvodnej skladbe "Hello Vietnam" máte chuť narukovať, ale po úvodných 30 min. vám to už ani náhodou nepríde ako dobrý nápad. R.L.Ermey ako vrieskajúci a nadávajúci veliteľ vraj Kubricka presvedčil tým, že vedel 10 minút nadávať a hrešiť bez toho aby sa opakoval. Film je rozdelený na výcvikovú a bojovú časť, z ktorých jednoznačne víťazí výcviková, ale bojová má samozrejme tiež svoje kvality. Drsný výcvik a hlavne výborný herecký výkon vrieskajúceho R.L.Ermeyho robí prvú polovicu filmu nezabudnuteľnou. Krik a hlášky sa kasárňami ozývajú deň aj noc a nie každý to psychicky znesie. Najlepšia hláška:"Meriam 174 cm!"... "Od kedy vedia hovná naskladať do takej výšky?" Film 90%. ()

Renton

Scénář: Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford .. Olověná vesta mi víc než film o válce ve Vietnamu připomínala JEN "depresivní dokument" o zmíněném konfliktu. Úvodní pohled na výcvik s tragickými následky je sice trochu lepší než zbytek, ale nijak extra mě nenadchl. Po výcviku se dostáváme do válečného dění. Vojáci se setkávají s neválčícími "domorodci", střílejí po těch bojujících, sdělují své zážitky do kamery a sem tam umírají. Můj popis možná působí nezáživně, ale stejný dojem jsem měl při sledování filmu, tak se to sem snažím trochu přenést... Od Kubricka zklamání. Nebýt to od mistra, ale od kdejakého režiséra, byl bych nadšenější. Celkově je totiž snímek docela zajímavý, jedno shlédnutí si určitě zaslouží a má určité své kvality, ale zaujímá tak trochu jiný pohled na Vietnam. Olověná vesta působí dost chladně, nezaujatě a takřka s nikým vás neztotožní. K srdci mi určitě nepřirostla.. 65%. ()

Hal_Moore

Jednoznačně nejlepší Kubrickův film. Jedná se určitě o jedno z nejlepších válečných dramat, jaké jsem měl možnost vidět. Film je rozdělen na dvě části. Ta první nás zavede do vojenského tréninkového kempu zatímco ta druhá část se odehrává ve Vietnamu. Mě osobně se více líbí ta první část, neboť je o poznání realističtější. Přesto ta druhá není špatná, ale z daleka nedosahuje tak čistého zpracování jako část první. Proto nemůžu dát plné hodnocení. Fuck you Cowboy, fuck all of you assholes! Nakonec plné hodnocení přeci jen dávám. Po shlédnutí nedabované verze to ani nešlo jinak. ()

H34D

Brilantně natočený válečný film s tradičně geniální Kubrickovou kamerou, který nenápadně a inteligentně poukazuje na absurdnost války a zabíjení. Ač se zde nedočkáme žádných velkolepých přestřelek, či výbuchů, film dokáže naprosto perfektně vykreslit sílu jedné vystřelené "celoplášťové" střely... Co to dokáže udělat zbraň s lidskou psychikou a co dokáže provést jedna zbloudilý vietnamka celé četě. Jak dokáže být Full Metal Jacket v první části chytlavým a vlastně i zábavným filmem, tak dokáže v závěru působit devastujícím dojmem. 9/10 ()

woody

Připrav si prdel!Budeš mi srat manžetové knoflíky!Ho-Či min je darebák,má volezlý koule a nestojí mu pták!Vy umejete hajzly,a ať se lesknou chci aba se tam vysrala i Panna Marie. Sice je to hodně sprosté(pro ty kdo neviděli Posledního skauta) ale zase je to klasika válečných klasik.Tvoje nejlepší část vytekla tvý mámě škvírou v prdeli a na matraci udělala velkej flek. ()

• Full Metal Jacket je slangový výraz pro celoplášťovou střelu. Její jádro je uzavřeno v kovovém (většinou měděném) plášti. Používá se kvůli snížení opotřebení a zanášení hlavně olovem. Její výhodou je vysoká průbojnost způsobená snížením deformace střely po nárazu do cíle, čímž se snižuje poškození cíle (netrhá, způsobí čistý průstřel). Tyto náboje jsou kvůli jejich nižší efektivitě (pravděpodobnosti zabití) zakázány pro lov zvěře. Používány jsou v boji od ručních pistolí, přes samopaly po protiletecké zbraně. Český distribuční název filmu "Olověná vesta" je tedy hodně nepřesný a zavádějící; nemá žádný konkrétní význam. (messiah)
  • R. Lee Ermey byl původně povolán jako odborný konzultant. Nahrál instruktážní video, na němž po dobu 15 minut chrlil jednu nadávku a urážku za druhou. Ani jednou se neopakoval nebo nezakoktal a nepolevil, i když na něj kompars házel pomeranče a tenisové míčky. Stanley Kubrick tím byl tak nadšen, že ho nečekaně obsadil do role instruktora Harmana. Tím přišel o roli původně obsazený Tim Colceri; musel akceptovat Kubrickovo rozhodnutí a smířit se s menší rolí střelce v helikoptéře. (don corleone)
  • Píseň, která hraje na začátku filmu, je z roku 1965 a nese název „Hello Vietnam“ od Johnnyho Wrighta. (Marsu88)