Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Tunri

Tak při tomhle filmu začalo hrabat i mně. Taky mi lezla trochu na nervy hlavní hrdinka. Jako mnozí zde musím vyzdvihnout hudební doprovod, který dělal minimálně polovinu atmosféry. Avšak zas tak kultovně tento film nevnímám, budu si muset přečíst knížku, abych z toho byla trochu moudřejší. Chybí mi nějaké vysvětlení, proč se to dělo. ()

Lilloos

Jack Nicholson je génius! Když jsem ho viděla poprvé (mám dojem že to bylo v Burtonově Batmanovi), jeho styl se mi nelíbil. Podruhé (v Přeletu nad kukaččím hnízdem) taktéž ne, ale začal mě zajímat. Potřetí se mi dostalo osvícení a já konečně prozřela - Jak Nicholson je génius! Ale celý film není jenom o něm...no dobře, stojí hlavně na něm, ale je co chválit i mimo něj. Pro zjednodušení si děj rozdělíme na tři části. První část (první polovina) je dokonalá - kamera a hudba se postaraly o ustavičné mrazení...tak má vypadat hororový rozjezd podle Lilloosových představ! Třetí část (závěrečná čtvrtina) je taky parádní. Ty nejstrašlivější myšlenky, které nás při dosavadním obývání domu sotva napadly, se skutečně zhmotňují. Ale už nezanechávají takové následky, jako kdyby následovaly hned po první půlce. Dělí je od sebe totiž část druhá, kdy se mnohé dozvídáme, ale tempo se zpomaluje natolik, že už nemá šanci navrátit se do původních kolejí. Asi to pan Kubrick myslel dobře, chtěl nás nechat trochu vydechnout, ale já se nerada zastavuju před vrcholem. Pak už totiž vůbec nemusím být schopná ho dosáhnout. ()

barrahir

Původně jsem chtěl vidět radši kratší verzi, protože Kubrick... Ale ta není nikde k sehnání, tak jsem musel kouknout na prodlouženou. No nelituju, film má parádní spád a Nicholson opravdu démonický. ()

petikacka

Se Stanleym Kubrickem jsem měla dlouhé roky problém...Byl pro mě jaksi neuchopitelný...Pak jsem přišla na to, že na jeho filmy stačí, prostě se jenom dívat...Herecký koncert Jacka Nicholsona... Ačkoliv horory nemusím, tak tohle je pecka... Přitom to všechno začne, tak nějak nenápadně... Spisovatel chce prostě v klidu napsat knihu a přitom chce být se svou rodinou... Přijme práci v opuštěném horském hotelu, kolem hromada sněhu, les.. Vše se, ale pomalu začíná měnit... Atmosféra houstne a Jack se pomalu mění v démona... I teď cítím, jak mi vstávají chlupy po celém těle...Osvícení mě pohltilo, požvýkalo a nakonec vyplivlo...A já už jsem potom nebyla, co dřív...Za mě 95% ()

TheSpearCZ

Tak tohle mi vůbec nesedlo a podle mě to je jeden z nejvíce přeceňovaných snímků vůbec. Atmosféra, o které se tu tak básní tu rozhodně chybí (přitom samotný prázdný hotel je ideální místo k využití atmosféry), postavy společně s Nicholsonem jsou neuvěřitelně otravné, přehrávají jako blázen a navíc z nich šíří čirá nesympatičnost. Ideálním příkladem špatného děje je vyprávění šéfkuchařovi linky. Kubrick celou polovinu nabádá k jeho opětovnému příchodu a záchraně Dannyho s Wendy, a poté po tak dlouhém příjezdu zemře v prvních dvou minutách?!?! Chápu, že ten film na konci začne zapadávat do sebe, ale to mi jednoduše nestačí. Dvě a půl hodiny těžké nudy, dokoukáno na čtyřikrát a snad naposledy. Čisté 2* ()

Flopik

Nerozumiem čo je na tom tak perfektné a prečo to má toľko percent. Jack Nicholson v roli psychopata úžasný to bez pochyby ale inak som tam nič špeciálne nenašiel. Stopáž je prehnane dlhá a jediné čo sledujeme je ako mu prepne a na konci nejaká tá naháňačka. Po hororovej stránke priemer, po príbehovej už troška lepšie. Tá psycho hudba skvelá, avšak je použitá tak často, že po čase vám začne liezť na nervy. Som však rád že som to konečne videl nakoľko som zvedavý na pokračovanie, no zároveň sklamaný že to nebolo také dobré ako tu väčšina píše. A aby som nezabudol Shelley nič v zlom ale do tváre asi najstrašidelnejšia na celom filme. ()

Muel

| Warner Bros. | Tak Kubrick sa tu vybláznil. Nicholson démonický. Len ten koniec trocha nezaujal. Inak by to bolo za 5. Takto len za 4. Ale aj tak výborné! | Hodnotenie: 8/10 | ()

jorgus

Sceny v hotelu jsou uzasne, ty stylizace prazdneho hotelu ve mne probudila touhu si rizsvítit lampicku v pokoji:-)Skoda jen toho konce ze se to zmeni spiš v trihler,ale jako celek velmi dobry film.J. ()

Lukoye

První co mě naprosto uchvátilo, byly neskutečné exteriéry filmu. Film se odhrává ve vysokohorském luxusním hotelu kdesi ve skalistých horách. Nicholson tam dělá přes zimu hlídače a údržbáře i se svojí rodinou. Postupně se mění ve vraždící neurotické monstrum. V hotelu totiž došlo k několika vraždám. Ty měl na svědomí bývalý údržbář, který nesnesl klaustrofobickou atmosféru opuštěného hotelu. Jack je magicky zběsilej, nezapomenutelný jsou roznovory s neexistujícími lidmi v hotelu, kteří každému něco našeptávají. Velkolepá podívaná, i když důvod toho že se zbláznil mi nepřišel moc rozpracovanej a ze začátku jsem nechápal co se děje a proč. Krásná pohyblivá kamera a snové sekvence plné krve a k zbláznění vypadajících přízraků zabité rodiny. ()

Hadati

Báječný horor. Ten typ, jaký mám rád. Nicholson v roli šílence byl vynikající, hudba strhující, zvuky zvyšovali napětí. ()

zatoichi0

Vynikající Nicholson, tato role mu fakt sedla, předvádí úžasné výkony - paráda. Ale Shelley Duvall mi celý zážitek zkazila a nemůžu takplný počet. ()

Finarfin

Od zkušenosti se snímkem Eragon se snažím nesrovnávat film a jeho knižní předlohu, ale nikdy to nejde stoprocentně. Již jsem si zvykl, že až na výjimky (Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank) bývají Kingovy knihy zfilmovány většinou průměrně. Osvícení patří spíše k těm lepším, přesto jsem od režiséra tohoto formátu čekal něco víc. Z filmu se poměrně dost vytrácí mystika a prostředí rozhodně nepůsobí tak hrozivě, jak by mohlo. Co mě opravdu zklamalo, byl závěr, čekal jsem něco „šťavnatějšího“, drsnějšího. Úroveň filmu, dle předpokladů, zvedá Jack Nicholson v titulní roli, ale na druhou stranu je jeho záporná stránka v závěru dosti očekávatelná. I přes to patří Osvícení k hororovým klasikám a díky ojedinělé kameře a hereckým výkonům si zaslouží vysoké hodnocení. ()

Indian88

Pro mě jednoznačně nejlepší horor, jaký jsem měl doposud možnost shlédnout. Dokonalý horor nespočívá jen v dobrém příběhu, ale i v maličkostech, jako je v tomto případě například projíždění se malého Doca po hotelu. Ještě teď mě mrazí v zádech, při vzpomínce na Nicholsonův vyšinutý pohled, jak stojí za oknem a pozoruje svou rodinu, která si hraje ve sněhu. K tomuto hororu je však samozřejmě potřebná i správná „hororová“ atmosféra. ()

Martyr

Naozaj skvely film s hnusnymi farbami, usi piliacou hudbou a GENIALNYM Nicholsonom ale na 5 hviezdiciek tomu nieco chybalo. 85% ()

AnnaClark

Znáte to, člověk si občas rád poleží v cizí posteli a někdy je to dokonce k nezaplacení. Když jsem se děsila a zároveň se nemohla odtrhnout od Nicholsonových zběsilých očí a když ve mě rostla panika a úzkost přesně tak, jak to Kubrick chtěl, byla jsem opravdu ráda, že neležím sama ve své postýlce - to bych se strachy asi počurala... Pak ale můj tehdejší milenec udělal životní chybu - na chvilku odběhl. (Snad pro pití nebo co - nechápu!) Každopádně já se do jeho postele už nikdy nebudu moct vrátit... ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)