Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

D3VIL

95% - Jeden z mála filmů kvalitativně srovnatelných (ne-li lepších) v porovnání s knižní předlohou. Vyzdvihuji především výkony Jacka & Shelley, vynikající hudbu a naprosto dokonalou gradaci děje! Snad nikdy nezapomenu na scénu v pokoji č. 237. ()

sona123

Nezapomenutelný Nicholson, film, který je možno vidět opakovaně stále a stále a znovu a znovu. Šílenství v čisté podobě. Ne zcela typický Kubrick, jak jej známe dnes. ()

Martin_W

Tenhle film byl prostě slovy nepopsatelný.. Začátek je sice hódně, ale hódně nudný (Přiznám se, že jsem díky němu u filmu usnul, a celý film jsem viděl až napodruhé), jenže druhá půlka filmu vystačí i za ten začátek. Herecké výkony jsou strhující, hudební doprovod taktéž výborný a atmosféra jako v kině.. Teď jsem se na film právě dodíval a vůbec by mi nevadilo podívat se na něj ještě jednou. Scéna s Krví, která zpomaleně vytéká z Výtahu je prostě legendární. Jacku Nicholsone, let me love you. 100% ()

AIMÉE

Výborný herecký koncert v podání skvělého J. Nicholsona pod režisérskou "taktovkou" (mistra) Kubricka. Ukázka toho, jak natočit film s minimálním hereckým ansámblem, který bude dosahovat vysokých kvalit. Člověk napětím zapomíná dýchat. ()

KatRi

Plíživý děs, jak píše Marigold, přesně tyto pocity se v mém nitru rozprostřely, jakmile rodinka spisovatele Torranceho dorazila do hotelu, který měli pět měsíců přes zimu udržovat. K udržení a umocnění těchto pocitů nepřispívají překvapivě hrůzostrašné scény monster (i když i něco takového se tu objeví). Prostě nic laciného, ale především dokonalé promyšlené a propracované záběry (např. když sledujeme malého kluka jezdícího na trojkolce po hotelu). Na můj vkus je to celé příliš násilně stupňováno hudbou. Ta je na můj vkus příliš prvoplánová, vyloženě se tu divákovi nařizuje, kdy se má cítit ještě více stísněně než dosud. ()

Zyne

Hudba: Wendy Carlos, Rachel Elkind...opuštěný hotel, všude kolem zima, odříznutí od civilizace, pomalu prorůstající šílenství podpořené nadpřirozenými zjevy a je z toho jeden z nejnapínavějších hororových thrillerů všech dob ()

Oyer

Úplně jednoduše: perfektní prostředí (tří členná rodinka osaměle správcuje obrovskému hotelu, daleko od civilizace, zima, plno sněhu ), v hlavní roli sám božský Nicholson za doprovodu výtečného hororového hudebního kvílení houslového smyčce. Všechno se parádně rozjíždí. Samota je drsná, všichni tři blouzní a jde do tuhého... Schyluje se k vraždě, Nicholson nahání manželku a synka v dlouhých chodbách hotelu a synka pak i v zasněženém zahradním labyrintu. Právě ta poslední třetina, která má gradovat, tak mi tak trochu příjde, že místo hororu vidíme napůl parodický výstup. Chvílemi nudné a utrápené. Škoda, za takovýchto podmínek, které jsem zmínil na začátku se dalo vydolovat daleko víc pane Kubricku. ()

Ollie235

Až tenhle film mi dal naprostý důkaz o mimořádnosti Stanleyho Kubricka (že já někdy vůbec pochyboval!). Dlouho, opravdu dlouho mě nemrazilo v zádech tak jako při Osvícení. Sice se od začátku dá tušit, jakým směrem a k jakému závěru se bude film obírat, ale co z toho? ,,Osvícený" malý klučina, Nicholsonův pohled zabijáka a dvě malé holčičky, objevující se po dokonale promyšlené předehře zajišťují, že i přes očekávaný děj, divák vlastně není na nic připraven. No a ta hudba? Ta by mě strašila snad i bez obrazu. Výborný zážitek. ()

Movie Gourmet

Příznivci Stenley(ho) Kubrick(a) mi komentář neprominou. Jako jeden z těch, co četli nejprve výbornou knižní předlohu Osvícení (The Shining) od Stephena Kinga a poté teprv shlédli tento snímek, musím říct, že následovalo lehké zklamání, tak jak to většinou u zpracování knižních předloh bývá. Film, který patří díky Jacku Nicholsonovi do zlatého fondu je bohužel jen slabším odvarem výborné novely z pera krále a mistra hororů. Ve filmu mi chybí scéna s oživlými keři v podobě zvířat, která však pochopitelně v době vzniku filmu nebyla realizovatelná. Toliko k haně filmu. Film je ale, odprostíme-li se o od knižní předlohy, sám o sobě dobře režírován a Jack Nicholson zde odvádí lví podíl. Takže můj Verdikt zní: 4* a 80 %. ()

Gumrice

Velmi napínavý film, který mi nedal ani na minutu vydechnout. Po celou dobu jsem, nejspíš nejlepšího Kubricka, sledovala se zrychlenějším tepem, než je zdrávo. Danny Lloyd to zahrál tak precizně, jako by všemu do detailu rozuměl. Roztomilé dítě v úžasných oblečcích, se kterým mě nejvíc odrovnaly záběry z chodeb, kde jezdil na tříkolce. Děsivá hudba, která se ani na chvíli nezastavila ve mně vyvolávala pocit strachu a byla jsem napnutá jak kšandy. Fakt mě to rozsekalo. ()

mazadlo

Bohužel tento film jde totálně mimo to co King svou knihou sdělil. Ačkoliv je Nicholson boži herec a za svůj výkon v Osvícení dostává jen samé jedničky já to tak necítím. Od začátku hraje Nicholson šílence jehož šílenství se stupňuje a graduje. Což v podstatě znamená, že jsme okradeni o tu největší premisu filmu potažmo knihy. Už od začátku víme, že fotřík to v zapadákově u ledu nezvládne. Koncepčně je film natočený perfektně ale bohužel po stránkách nějakého sdělení pro mě naprosto ztrácí význam o něm hovořit. Kdo nečetl knihu je asi momentálně rozhořčen cože si to tu dovoluji na Standu Kubricka....ale pardon...je to tak ;) ()

patrik221

Ak mám povedať pravdu tak majstrovi Kubrickovi som nevedel dosť dlho prísť na chuť(do dnes). Nie, nemyslel som si, že táto legenda je zlí režisér ale akosi ma to že som od neho vydel len dva filmy(celkovo ich nemá moc) a aj tie ma moc neuchvátili neprinútilo pozerať sa na neho inými očami. Kubrick je majster svojho remesla to mu neberiem ale nedokázal som pochopiť prečo...S jeho filmov som vydel len slávny film Spartacus - (čo sice technicky a herecky nie je zlé dielo ale chýba mu absolútne zápal a je nesmierne nudný) a Full metal jacket - čo je už o poznanie lepšie (obydve polovice filmu ma uchvatili Kubrickovým puncom dostatočnou reálnosťou a takysto skvelími psychologickými profilmi postáv. ALE aj ked som zistil že tento rejža má svoje kvality nedokázal som mu stále poriadne prísť na chuť až do DNES!!!. Osvietenie predčilo všetky moje očakávania a v rámci žánru(horor) aj mimo je to skutočne jeden zo skvostov kinematografie a Kubrick je macher s velkým M. Už od prvého záberu som dostal zimomravky( husí kúži :D ) a bol som prikovaní k pohovke nájazdmi kameri s nervi drásajúcou hudbou ktorá po celú dlžku filmu ladila k scénam ako stvorená. Zrežírované neskutočne dynamicky ba priam až vcítenie do hotelu mi Stanley ponúkol neskutoční zážitok strachu a nočné mory z hotela smrti...Kamera a strih sú bravúrne, obzvlášť v dlhých záberoch a hercov ani nemusím spomínať - aj ked suverénne kraluje Nicholson ktorý predviedol jeden zo svojich naj výkonov a z postavy ktorú stvárnil išiel strach viac ako z vašej svokri( tchíne :D). Ale to hlavné čo tento Masterpiece robí tak úžasním je okrem kameri, strihu, hudby a hercov nezabunutelná atmosféra ktorú Kubrick navodil svojou uchvatnou réžiou. BRAVO!!! ()

kritiklon

Zřejmě nejgeniálnější herecké představení v podání Jacka Nicholsona! Po shlédnutí tohoto neobyčejného a nadčasového hororu, bych se ho nestyděl pasovat na mistra grimasy. Jeho projevy vzteku, ironie, výsměchů, zuřivosti, touze po krvi, měnící se osobnosti a šílenství jsou více než realistické, dalo by se říci až autentické. Film má úžasně ponurou atmosféru, kterou ještě dokresluje a zesiluje úžasná hudba a zvuk jenž zapadají do každé scény, při jejichž pichlavých a ostrých tónech si přijdete jakoby vás za vlasy tahali! Ale také ostatní herci podali neméně oslnivé a přesvědčivé výkony. Mrazivá a pohlcující atmosféra jakou by měl mít každý horor zde jen srší. Dokonalé téměř do posledního detailu a jeden z nejlepších hororů vůbec. Opět smekám mistře Kubricku! ()

kamigava

Staré horory mají pořád hodně do sebe a stále jsou na prvních příčkách oproti novým trhákům (Paranormal activity apod.). I bez speciálních triků může vzniknout napínavý horor, který vám rozbuší srdce. Hororovou atmosféru ještě více prohlubuje drásajíci hudba. Jack Nicholson působí vyloženě šíleným dojmem už od začátku. FIlm má velice kvalitní předlohu, jakou vám určitě vleze pod kůži. Co je horšího než být sám ve velkém hotelu několik měsíců? Já bych se tam hodně bál, ale kdybych tam byl s rodinou, bylo by to v pohodě. :) Na napětí přidává také číslování období ve filmu. Nejvíc jsem měl asi strach z těch dvou malých holčiček, které působily opravdu děsivě! Rád bych už film vypnul a skočil na ČSFD :D ()

fredisek

Četli jste to? Ne? Nemusíte. Ta kniha není žádný zázrak ve srovnání s dalšími Kingovými díly. Tři sta stran rodinného románu se semtam děsivou epizodou (ale posledních sto stran stojí za to). A přestože vám tedy nebudu vehementně vnucovat knihu, nebudu doporučovat ani film. Finále neskonale míň děsivé, zkrátka z katastrofy na konci knihy kape krev, benzín a konečně Jack skápne taky docela jinak než ve filmu. Hallorann má v knize důležitější úlohu. Film prakticky pomíjí ono "osvícení" a soustředí se na víceméně nepodstatné momenty jako je nápis REDRUM nebo Dannyho imaginární přítel Tony. Tenhle film jde navíc přes mrtvoly....King na duchy dost často kašle a radši dává prostor šílenství, krvákům a ne bandě koster rozestavěných po gauči (jako Kubrick). Nedivím se, že King nebyl s adaptací spokojen. Hlavně těch děsivých sto stran ve finále knihy tu bylo dvacet minut, z nichž kus zabírala nesmyslná honička v bludišti ze živého plotu. Chápu, že v sedmdesátých letech neměli techniku, aby vytvořili zvířata z keřů, která se pohybují, ale mohli tenhle motiv vynechat úplně, není zas tak podstatný. Přesto jsem se bavil a chvílemi se bál a moje hodnocení také zvyšují interiéry hotelu. Art deco a indiánské motivy? Ksakru jo! Skvělé. ()

Morlok

Filmová verze "Osvícení" mě nijak nenadchla. Snímek mi připadá chvílemi docela nudný, uspěchaný, nesourodý a nevyužívá dostatečně dobrého námětu. Zamrzelo mě, že pasáže knihy, které pro mě byly nejděsivější, Kubrick úplně vynechal a místo nich čas zabral více jak pětiminutovou scénou nudného dialogu v koupelně. Jediné co bych opravdu vychválila jsou výkony Nicholsona a Shelley Duvall, která svou roli zahrála nadmíru uspokojivě. Pro mě je to jeden z dalších filmů, který se příliš nepřiblížil hodnotám tak jedinečné knihy. ()

smetyl

Jeden z těch nejzákladnějších hororů, které by měl každý vidět. Než jsem ho viděl prvně, bylo mi řečeno, že tenhle kousek široce převyšuje všechny ostatní a je to tak trochu pravda, protože ta nezaměnitelná atmosféra a geniální Kubrickův duch je zde cítit na každém kroku. Je to záznam psychické přeměny nervního spisovatele na něhož působí rozlehlé a uzavřené prostředí naprosto ničivě, ve vraždící kreaturu. Se svými halucinacemi se obrátí proti své vlastní rodině. Už navždy si budu pamatovat honičku v zasněženém bludišti a scénu s "kůzlátky". ()

M4Touch

Kdybych předem nečetl knihu, tak bych si film užil asi více, ale i tak se jedná o velmi podařený kousek, hlavně díky skvělému hereckému výkonu Jacka Nicholsona a naopak (pro mě) trochu kazící Shelley Duvall. ()

kuckaAFC

Nejsem sice příznivec hororů, ale zde se jedná o mistrovské dílo i v rámci psycholgického dramatu. Filmu naprosto dominuje Jack Nicholson, ze kterého jde postupem filmu čím dál větší strach. Atmosféru dodává interiér obrovského hotelu Overlook a nedaleký labyrint. Pochvala samozřejmě patří i režiséru Stanley Kubrickovi. Smekám. 100% ()

Zemřela herečka Shelley Duvall

Zemřela herečka Shelley Duvall

11.07.2024

Ve věku pětasedmdesáti let zemřela ve čtvrtek ve městě Blanco v Texasu americká herečka Shelley Duvall. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s dlouho trvajícím onemocněním cukrovkou. Tuto zprávu… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)