Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Kariya

Chcete se vydat se spisovatelem Jackem Torrancem a jeho rodinou do opuštěného luxusního hotelu v horách a strávit tam celou zimu? Chcete vidět, jak se dovede bezchybná romantika proměnit v samotné peklo? Chcete vidět nejlepší horor ve svém životě? Horor naprosto odlišný a výjimečný, podobně jako o 20 let starší Hitchcockovo Psycho? Neváhejte a pusťte si Osvícení! Film s originálním scénářem, dokonalou hudbou co mrazí po zádech a ještě lepší kamerou. A do toho PAN HEREC Jack Nicholson ve své-podle mě-nejlepší roli vůbec. To je naprosto dokonalý kousek režisérského mistra Stanleyho Kubricka, jež vytvořil film, který se navždy vryje do kinematografie nesmazatelným písmem. Stanley, doufám, že jsi se znovu narodil a hodláš se opět stát režisérem! 100% ()

Tiiso

Osvícení je snímek hororu jak má býti. Tedy určitě v prvních dvou třetinách, či tří čtvrtin. Režisér s velkým er jakoby nezvládl koncovku. Ale začneme od začátku. Začátek, úvodní scény, seznámení s prostorem, představení postav, hudba, kamera to vše je velmi sugestivní a profesionální. Dále pak přeměna hlavní postavy ve vražedného maniaka má obrovský potencionál právě v postupující gradaci dramatu a hrůzy. Ale zmíněná gradace dosáhla svého vrcholu a vlastní konec už ji nedokázal předčít. Koncovka je sice také pořád silná, ale ne už natolik. A to znamená, že prostě pro mě tento film ke konci stáhl akcerelaci a tím si uškodil. Ale i tento malý handycap nemá sílu ublížit filmu jako celku. Kubrick je prostě čaroděj a na co šáhne to se daří. Za svou osobu: na pět hvězd nemá, ale na čtyři a půl dozajista. ()

singone

Až teď, delší dobu po shlédnutí mi došlo jak na mě tenhle film zapůsobil a že je to prostě horror, který nastavil laťku tak vysoko, že snad jen Silence of the lambs jí plně překonalo. Pro mě od Kubricka naprostá dokonalost a pilíř horrorového žánru ! ()

legio

Jako fanatický fanoušek spisovatele Stephena Kinga, nemohu tomuto filmu dat vyšší hodnocení. Osvícení není špatný film, ale od Kubricka znám lepší. Jestli se mohu přimluvit, tak díla od Kinga, jedině od Franka Darabonta. ()

smajly

Tohle je horor podle mého gusta. Žádné laciné triky a lekavé scény, ale děs pěkně prostupuje celým filmem a od začátku až do konce eskaluje. Nicholson zahrál skvěle, přemýšlím, že možná i lépe než v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Výkony Dannyho Lloyda a Shelly Duvall byly rovněž výborné. Hudba byla dobrá, ale na můj vkus trochu přepísknutá v tom smyslu, že byla dost podbízivá a nutila diváka, aby se automaticky bál, čímž této funkce trochu ubrala vizuální stránce...ale to je drobnost, navíc poměrně běžná záležitost u hororů. Celkově vzato, tohle se opravdu povedlo jak Kingovi, tak Kubrickovi. ()

haffen

Kubrickovým filmom moc neholdujem, lebo sú na môj vkus príliš umelecky poňaté, ale na druhú stranu... Ku svojím filmom a postavám pristupuje hodne psychologicky a tým človeka postupne nahlodáva. Aj tu v samom závere to vypeckuje do plných obrátok. A v tomto filme som mu nejak prepáčil tu jeho zdravú "úchylku" a uvedomil si, aký je to vlastne majster svojho koníčka. V poslednej dvadsaťminutovke som sa pristihol, ako si obhrýzam nechty od napätia. Film je skutočné psycho a v nahlodávaní sa stopercentne vyrovná Mlčaniu jahniat. "Moja drahá polovička. Ja Ti neublížim. Nenechala si ma dohovoriť. Povedal som, že Ti neublížim. Len Ti rozmlátim hlavu. Len Ti ju rozmlátim na kusy..." Ten Jack Nicholson je rovnaký psychopat ako Anthony Hopkins! ()

Izz

Mnohokrát jsem přemýšlela,které ze sbírky pečlivě vypiplaných a v podstatě do jednoho dokonalých filmových děl génia jménem stanley Kubrick bych vyzdvihla nejvýše.A ať jsem to brala z jakékoliv strany,ač jsem favorizovala tu Eyes Wide Shut,tu Barry Lyndona,stejně mi vždy nakonec na úplném vrcholu stanul mistrovský horor s ďábelským Jackem Nicholsonem.Protože způsob,kterým tady Kubrick pracuje se zákonitostmi filmového média a žánru hororu jako takového,to je opravdu virtuozita.Kamerová práce,která kopíruje stěny hotelu a tvoří z něj vskutku děsivé,ač zdánlivě bezpečné místo,hudba,která dělá z každičké scény nervydrásající zážitek nebo neodolatelné hraní si s divákem,kterého režisér nechává v nejistotě a na nic mu nedá polopatou odpověď,to vše činí ze sledování Osvícení až magický zážitek,který mě nepřestává fascinovat ani po dvaceti zhlédnutích a dokonalém analyzování snad úplně každé scény.Protože tohle je opravdu režijní i herecké mistrovství ve všech ohledech. ()

strixa

Ačkoli jsem se u tohohle hororu bála naprosto příšerně, prostě jsem se na to musela podívat ještě asi tak dvakrát... Nevim, má to v sobě nějakou přitažlivost a jednoduše řečeno je to prostě velmi dobrej film. Nehledě na to, že jsem Nicholsona vážně nemusela, vždycky mi přišel, že vypadá jako šílenec, tak v tomhle svýmu vzhledu dostál - ta role mu perfektně sedla. A kupodivu, původní kniha je ještě děsivější a když jsem jí četla až poté, co jsem viděla film, tak to teprve mělo grády! Takže doporučuju tohle obrácený pořadí - nejdřív film, potom kniha. Budete si představovat všechno příliš reálně a budete umírat strachem i při vestě MHD..:) ()

Dampfer

Úžasný snímek, který ale není bezchybný, i tak však téměř dokonalý. Čím ale? Tím jak vám vleze do hlavy, jak si s vaší myslí hraje a donutí přilepit na obrazovku a horlivě očekávat, co přijde. Atmosféra je vytvořena vskutku skvěle, zasněžený Overlook v Skaliských horách působí velmi hrůzných dojmem, postupně magořící Nicholson je taky pěkná podívaná a třešničkou na dortu jsou dialogy vedené mezi Nicholsnem a hotelovými přízraky, jež jsem si opravdu vychutnal. Ale musím dodat, že knihou se Kubrick fakticky jen inspiroval a příběh si v mnoha místech dost upravil. I tak... jasných pět*. ()

Megynka

Kniha byla dokonalá. V té době, co jsem ji četla, jsem ještě vůbec netušila, že existuje i film a neustále si říkala, jak by to bylo skvělé, jak by ten film musel být dokonalý. Potom jsem jednou seděla někde u kamaráda v hospodě a na ČT1 (myslím), dávali nějaký film (anglicky a s titulky). Nějaká žena dělala snídani a v tom filmu všichni tak podezřele mlčeli. Nešlo mi to z hlavy, něco mi to sakra připomínalo a o pár dní později mi došlo, že by to mohlo být ono. Našla jsem si to, stáhla, podívala se ... a byla dost zklamaná!!! Možná to bylo tím, že jsem četla jako první knihu, nevím ... ale spíš proto, že jsem si film stáhla jako 3 díly a v prvních dvou nebylo vůbec nic. Třetí díl to trochu dohnal, ale i tak - nic moc. ()

1Lucie1

Wou! Nikdy jsem neměla strach při hororu od začátku až do konce, ale tady ano... přesto jsem se chtěla dívat dál :) Jack Nicholson u mě postoupil na Pana herce! Bezva horor doporučuji... ()

dj_kure

Všechno perfektní. Nicholson dokonce víc než to, ale prostě musím srazit hvězdu za to běhání Duvall s kudlou v ruce který mi připadalo jako výsměch tělesně postiženým. Až na tuhle trošku delší scénu je Osvícení naprostá bomba. 80% ()

apollines

Dlouho jsem se zdráhal tohoto konkrétního filmu. Obával jsem se nízkých kvalit. Režisér však překvapil. Co střih, to situace k vyděšení. Opravdu skvěle podané herecké výkony hlavních postav. Dlouhou dobu se mi nestalo, že bych obdivoval kvality a věrnost podání. Jack Nicholson zde skutečně projevil své nadání a rádoby šíleného muže zahrál naprosto perfektně. Takhle já si představuji horor. 5* ()

popos

Další výborně zahraná role Jackem Nicholsonem! Přiznám se,že ačkoliv je tento film vážné drama,musel jsem se v určitých momentech velice smát,když se Nicholson díval nepřítomným pohledem blázna,kterým připomínal svoji roli na konci filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. ()

Smerfetka88

Pět tady ódu na brilantní herecké výkony by bylo jako nosit dříví do filmového lesa. Jack sice nasadil výraz šílence, ale musím říct, že Wendy mu svými výrazy zdatně sekundovala. Během posledních asi 15 minut jsem málem přišla o všechny prsty, jak jsem je nervózně okusovala, což se mi u filmu stává málokdy. Šílený film s šílenými záběry plný šílených postav. ()

JackDullBoy

Stephen King mal pravdu keď povedal,že Nicholson vyzerá stále ako blázon ale aj tak si tam neviem predstaviť žiadneho iného herca, ktorý by mohol predviesť lepšie predstavenie. Shining je pre mňa skrátka stelesnenie Kubrickovej geniality. ()

Kozy9

Keďže som sa s Kubrickovou tvorbou ešte nestretol a Nicholson nepatri medzi mojich obľúbených hercov pristupoval som k tomuto snímku s určitými obavami, ktoré boli našťastie zmierňované kladnými hodnoteniami, ktorých je priam neúrekom. A tak s čistým svedomím som tento film veľmi pozorne zhliadol za účelom podania najobjektívnejšieho hodnotenia. No ako sa snažím tak sa snažím The Shinning sa mi nezdal až tak dokonalý. Najviac som ocenil bezchybnú kameru, ktorej uhly a pohyb boli jedným slovom dokonalé, ďalej musím vyzdvihnúť hudbu, ktorá nielenže dotvára scény ale taktiež pôsobila na psychiku a tak pekne dofarbovala celkový zážitok z filmu. Azda najpozitívnejším prvkom bola skutočnosť, že film si vás ľahko vtiahne a vy zadržiavate dych a dúfate že všetko sa obráti k lepšiemu. Kubrick dokázal spraviť kvalitný horor bez použitia sudov krvi a nespočetného množstva mŕtvol. Vytvoril psychologický mysteriózny horor, ktorého hlavným znakom je držať diváka v napätí, a to sa režisérovi podarilo. Na druhej strane, časté zmeny v scenári a čiastočné odchýlenie od predlohy spravili filmu pár mínusov. Na môj vkus až veľké množstvo vecí zostalo zahalených rúškom temnoty, na to, aký je film dlhý, legendárna finálna scéna prebehla moc rýchlo a samotné prekliatie hotela vytváralo viac otázok ako odpovedí. Možno pri väčšom sústredení sa dopadu hotela na ľudí, a menšiemu sledovaniu samotnej rodiny by film pôsobil viac ucelenejšie, aj keď si uvedomujem, že autorovi išlo o to, aby natočil dačo mysteriózne a nové, čo sa mu v konečnom dôsledku podarilo. 85% ()

Skratchy

Vysoké hodnocení a fakt že knižní předloha je od Stevena Kinga mě přiměli i když nejsem velkým fanouškem hororů se na film podívat.Jack Nicholson který hraje Jacka Torrance který spolu s jeho ženou a synem dělají správce v odlehlém hotelu kde se před x lety stala vražda.Na filmu je rozhodně největší plus gradující atmosféra kdy se z poklidného spisovatele stává šílenec toužící zabít svojí ženu.To vše podtrhuje výborný soundtrack a fakt že film režíroval Stanley Kubrick. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)