Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Kozy9

Keďže som sa s Kubrickovou tvorbou ešte nestretol a Nicholson nepatri medzi mojich obľúbených hercov pristupoval som k tomuto snímku s určitými obavami, ktoré boli našťastie zmierňované kladnými hodnoteniami, ktorých je priam neúrekom. A tak s čistým svedomím som tento film veľmi pozorne zhliadol za účelom podania najobjektívnejšieho hodnotenia. No ako sa snažím tak sa snažím The Shinning sa mi nezdal až tak dokonalý. Najviac som ocenil bezchybnú kameru, ktorej uhly a pohyb boli jedným slovom dokonalé, ďalej musím vyzdvihnúť hudbu, ktorá nielenže dotvára scény ale taktiež pôsobila na psychiku a tak pekne dofarbovala celkový zážitok z filmu. Azda najpozitívnejším prvkom bola skutočnosť, že film si vás ľahko vtiahne a vy zadržiavate dych a dúfate že všetko sa obráti k lepšiemu. Kubrick dokázal spraviť kvalitný horor bez použitia sudov krvi a nespočetného množstva mŕtvol. Vytvoril psychologický mysteriózny horor, ktorého hlavným znakom je držať diváka v napätí, a to sa režisérovi podarilo. Na druhej strane, časté zmeny v scenári a čiastočné odchýlenie od predlohy spravili filmu pár mínusov. Na môj vkus až veľké množstvo vecí zostalo zahalených rúškom temnoty, na to, aký je film dlhý, legendárna finálna scéna prebehla moc rýchlo a samotné prekliatie hotela vytváralo viac otázok ako odpovedí. Možno pri väčšom sústredení sa dopadu hotela na ľudí, a menšiemu sledovaniu samotnej rodiny by film pôsobil viac ucelenejšie, aj keď si uvedomujem, že autorovi išlo o to, aby natočil dačo mysteriózne a nové, čo sa mu v konečnom dôsledku podarilo. 85% ()

Skratchy

Vysoké hodnocení a fakt že knižní předloha je od Stevena Kinga mě přiměli i když nejsem velkým fanouškem hororů se na film podívat.Jack Nicholson který hraje Jacka Torrance který spolu s jeho ženou a synem dělají správce v odlehlém hotelu kde se před x lety stala vražda.Na filmu je rozhodně největší plus gradující atmosféra kdy se z poklidného spisovatele stává šílenec toužící zabít svojí ženu.To vše podtrhuje výborný soundtrack a fakt že film režíroval Stanley Kubrick. ()

Muhehee

Už od prvních okamžiků je jasné, že to nebude pohádka o Jeníčkovi a Mařence. Mistrovská hudba se snoubí se stejně tak mistrovskou kamerou a přesto to není za 5*. Něco tomu zkrátka chybí, ale co, to nevím přesně ani já. Osobně mám pocit, že kratší verze je lepší, napínavější bez omáčky v podobě celkem zbytečných dialogů. ()

Maniik88

Ďalší skvelý výkon Nicholsona, ten chlap musí byť blázon, inak by nezahral tak skvelo všetkých tých bláznov za tie roky. Duvall tiež psycho, malý chlapec zahral presvedčivo. parádne gradovanie, prostredie, réžia, kamera.. Pán Kubrick je majster a majstrom bol aj King, Nicholson je skvelý herec, nemohlo to inak skončiť ako 5*. ()

Snathoras

Tak tenhle film byl fakt hodně psycho! Sice nějaký milovník super lekacích horrorů by nad ním mávl rukou a řekl "dyt sem se vůbec nebál!"...ale kouzlo tohoto filmu je v té atmosféře! A ta že má pořádné grády...Jackovi postava psychouše neskutečně sedla a věřil jsem mu úplně všechno (jen mě trošku i překvapilo, že za tento výkon nedostal nominaci na Oscara). A ten jejich synáček Danny...ten byl se svým imaginárním kamarádem taky pořádně creepy...na to, že mu bylo 7...klobouk dolů (první a poslední role...to moc nechápu..). Rozhodně patří k filmům, který by měl každý vidět, i když ne každému se líbit nebude. ()

DjangoDoe

Ďaľšie dokonalé dielo od Kinga si tentoraz pripísal Stanley Kubrick, ktorý svojou originálnou reźiou dokázal sfilmovať jeden z najlepších a kultových hororov 20. storočia. Nádherné úvodné zábery na prírodu si určite získali každého diváka a k tomu tie typické dlhé nestrihané scény...proste dokonalá filmárčina. Keď k tomu pripíšete Jacka Nicholsona v životnej forme šialenca...môže byť niečo lepšie v hororovej brandži? ()

quazar

Aj napriek tomu že nie som fanúšikom horrorov tento film mi okamžite padol do oka. Kubrick nesklamal, a zvládol tento film na jedničku, kde vytvoril naozaj strašidelný film so super hudbou ktorá tomu všetkému dodáva super atmosféru. Samozrejme perfektný výkon Nicholsona. ()

J.e.r.e.c

Z toho mála, co jsem viděl, mám dojem, že Stephen King nemá na filmové adaptace svého díla tak úplně štěstí. Ať už jde o Shawshank, Zelenou Míli nebo tohle, o bl-béčkových výtvorech typu „It“ nebo televizně nudném Svědectví raději nemluvě, žádnému z filmařů se nepodařilo na plátně zachytit To, v čem je King nejlepší. Nevyniká vysoustruženými zápletkami nebo nečítanými nápady, neříká nic objevného o životě nebo vztazích, neřeší zásadní filosofické otázky, neposkytuje „generační výpovědi“. Umí jenom skvěle vyprávět. Možná rutinérsky a ne-až-tak-originálně, ale strhujícím způsobem. King by napsal čtivý a napínavý příběh i o tom, jak si jde někdo koupit do krámu rohlíky a pak si je dá k snídani. Namazané tenkou vrstvou másla. Skill literárního vypravěče se na plátna kin přenáší obtížně. Stejně, jako vnitřní pochody a psychické stavy jeho hrdinů, do kterých se dokážete v knížce velmi rychle vžít. King zkrátka není s filmovou řečí kompatibilní a uspokojivě by ho zvládl snad jedině Fincher. The Shining v knižním podání neznám, ale ze zápletky si dovedu představit, že může fungovat třeba na úrovni Řbitova zvířátek, tedy velmi slušně. Jako strašidelný/hororový film ale selhává. Zaráží mě, kolik lidí považuje Shining za zdařilé dílo či dokonce špičku žánru. Ne, že by Kubrick neuměl navodit tu správnou creepy atmosféru; eye-of-the-beholder kamera a řádně zneklidňující hudební podkresy si k cuchání vašich nervů řeknou svoje. Jakmile však nakráčí na plac Jack, veškerá pracně vytvořená ponurost odchází do zákulisí a začíná karneval. Nicholson nemilosrdně boří snahu o drámo a kormidluje osvícenou šalupu až někam ke břehům stand-up comedy. Dám krk na to, že jeho školy grimas si právě tady musel všimnout Tim Burton, protože Nicholson předvádí v podstatě svoji jokerovskou etudu, dávno před Batmanem. Výkonu svého předchůdce ostatně vzdal hold i současný král obličejových kreací Jim Carrey. Bláznivému Jackovi kráčí v patách jeho hysterická manželka, a když přiloží ruku s bodnou či sečnou zbraní k dílu oba současně, je z toho brilantní komediální scénka (rekvizitář byl šprýmař, ten nůž je opravdu velký). Z trojlístku hlavních hrdinů tak zdaleka nejlépe vychází redrumující klučina. Je škoda, že Kubrick nedokázal herecké výkony lépe ukočírovat a neudržel film v civilnější rovině. Překvapuje mě, že se uchýlil k přehrávání emocí, když už v minulosto dokázal, že práci se strachem má v malicku. Bezemotivní hlas HALa dokáže i dnes navodit velice nepříjmené pocity devěttisíckrát lépe, než třeba sto Nicholsonů se sekerou. 70 % ()

AndrewT

Nikdy nehrajte hru na schovávanou s Jackem Nicholsnem! Improvizovaná scéna s vtipem a děsivostí, kde řekne větu: "Heeere's Johnny!" je prostě skvělá. Je nutno podotknout, že Jack Nicholson zde hraje blázna, tak přesvědčivě až se divím, že ho po natáčení neodvezli rovnou do nejbližšího blázince. Pro mě jednoznačně nejlepší Kubrickům film. ()

chlebo

No nech sa na mňa nikto nehnevá, ale tento film si z knižnej predlohy Pištu Kráľa zobral pramálo, a to nie som z tých, ktorí by práve za toto filmy zavrhovali, ale v tejto snímke mi niektoré veci z knihy jednoducho chýbali a filmu dosť zobrali. Čo z geniálnych hereckých výkonov a skvelej réžie, keď obsahovo ide toto dielo od začiatku do konca rovnomerne viac a viac do prdele. Dal by som 2/5 , ale jednu prihodím za veľmi sympatický výkon nie veľmi pohľadnej Shelley Duvall, s ktorou som doteraz žiadny iný film nevidel, ale myslím, že výkon zo Shinning - u nikdy predtým ani potom neprekonala. Aspoň taká presvedčivá a iritujúca sa mi tu zdala a minimálne aj vo mne vyvolávala chuť rozjebať ju so sekerou. ()

Koprix

Dostala jsem od toho přesně, co jsem čekala. Šíleného Jacka Nicholsona, jehož přehrávání tu vůbec není na škodu - ba naopak - a pořádnou dávku správně stísněné atmosféry a napětí. A ta hudba! Sakra, ta hudba, při které vám tuhne krev v žilách! Já se u filmů ráda bojím, ale pokud možno celou dobu s postupně gradujícím napětím, ne že dostanu infarkt po čtyřiceti minutách nudy u jediné lekačky, a pak se zase během dalších čtyřiceti minut nudy budu uklidňovat. I když se sama bojím nejvíc věcí, co nevidím (takže Záhada Blair Witch pro mě byla největší infarktovka vůbec) a u filmů podobného ražení jako je Osvícení si sem tam zívnu, u tohoto Kubrickova mistrovského díla rozhodně ne. I když jsem se na půlku filmu nemusela koukat přes prsty s hrůzou v očích, že na mě někde něco vyletí a já začnu vřískat jako když mě na nože berou, stejně když jsem šla v noci na záchod, tak jsem trnula, jestli za dveřmi do koupelny nestojí náhodou někdo se sekerou... Perfektní zážitek, každopádně i přes všechny klady se u mě na pět hvězd nevyšplhá, a to hlavně kvůli Shelley Duval, která mě občas svým ne uplně uvěřitelným hysterčením neskutečně lezla na nervy. To se pak člověk má Nicholsonovi divit, že mu z toho začalo šplouchat na maják... ()

fincik

Hudba může být úžasná. Atmosféra může být úžasná. To samé herecké výkony. Když se ale skoro celej film nudím, tak to ostatní mě nezajímá. Za shlédnutí stálo akorát posledních 20 minut. Koukat na scény, kde to díky hudbě vypadá, že se něco stane a nakonec se nestane nic, mě moc teda nebere. ()

templarjee

Taky tak strašně nenávidíte lidi, který během konverzace nakousnou nějaký téma, ale potom se v nich nějak hne svědomí, a nepomůžou prosby, vyhrožování ani brečení - zbytek vám prostě neřeknou? Tak to je přesně Kubrick a Osvícení. Na co je filmu parádní kamera, špičkový herecký výkony, nebo atmosféra natlakovaná jak nadrženej hroch, když mu chybí to nejzásadnější - vyvrcholení? Jasný, existuje dost filmů, ve kterejch i já vidim otevřenej konec jako plus. Ale to jsou většinou filmy, ve kterejch dávaj jednotlivý scény a události nějakej smysl, takže se po jeho pozornym shlídnutí může libovolnej divák, kterej nemá chromozom navíc, dopídit toho, jak to teda vlastně všechno bylo. To ale neni Osvícení, jelikož se pan Kubrick rozhodnul polovinu důležitejch informací z knižní předlohy upravit, a tu druhou polovinu pro jistotu vynechat úplně. Takže ve chvíli, kdy divák čeká finální desetiminutou vysvětlovací pasáž, kdy se teda dozví co/jak/proč se vlastně stalo, přicházej jenom závěrečný titulky a s nima pocit zmatení a analního znásilnění. Jakoby prostě pan režisér ve třech čtvrtinách natáčení řekl "Už mě to nebaví, seru na to. Chlapy, balíme to." ()

MickeyWolf

Stephen King je prostě dokonalý ve všech směrech a tohle dílo rozhodně není žádnou vyjímkou. Tady si dal Stanley Kubrick hodně záležet aby přesunul tuto knihu na filmové plátno a s velkou pomocí skvělé kamery, spolu s úžasnými grimasy Jacka Nicholsona, dělají Osvícení jedním z mých nejoblíbenějších thrillerů vůbec. ()

mac000

Přestože film vznikl podle předlohy stejnojmenného románu Stephena Kinga, obě díla se od sebe výrazně odlišují, a to jak charakteristikou ústředních postav, tak i motivací posunu v ději. Nejvýraznější rozdíly jsou ty, jež souvisejí s osobou Jacka Torranceho, ztělesněného nezapomenutelným způsobem Jackem Nicholsonem. Možná i proto bil S. King s výsledkem filmového přepisu své knihy nespokojen a zklamaný. Divák ovšem vůbec nemusí tesknit za větší věrností předloze mistra hororu, protože právě Nicholsonovo ztvárnění J. Torrance a jeho postupného šílenství asi nejvíce utkví ještě dlouho po shlédnutí filmu. Malá noticka. Když jsem byl před lety v Coloradu a jeli jsme s hostiteli na výlet do Skalistých hor, projeli jsme kolem velkého hotelu o kterém mi řekli, že zde se natáčel film "The Shining". Teprve později jsem se dozvěděl, že pro film byly použity exteriéry několika hotelů po celých USA ( a interiéry byly postaveny ve filmovém ateliéru)... ()

Rimland

Ano, atmosféru to má takřka výbornou. Ale napětí? Téměř žádné. Jediné scény, které ve mně vyvolaly mrazení, bylo úvodní geniální nasnímání jízdy k hotelu za doprovodu minimalistické "kvílivé" hudby (což byla po celý film prakticky jediná věc, která mě dokázala přikovat do křesla a přinutit zbystřit), "krev z výtahu" (a jiné Dannyho vize), "redrum", "žena z vany" a asi i ten.... plyšák?? Což je na téměř dvě a půl hodiny stopáže sakra málo. Horší ale je, že to díky hercům působí spíš jako komedie. Od chvíle, kdy Nicholson "zcvokne" (což je tu dost hrr proces) a spustí své kreace jsem se totiž v podstatě až do konce smál. A vůbec, na tom filmu je asi nejděsivější věcí Shelley Duvall... ()

1mArc0

Pozerať sa film na Stanleyho Kubricka je ako si urobiť výlet do Paríža, konkrétne du Louvru zamieriť, do sekcie tabuľová maľba a kochať sa tým najlepším čo ľudský rozum a ruky dokázali vytvoriť. Do isté platí u filmov Stanleyho, každá dobrá maľba je dobrou melódiou. Osvietenie hhhhh mhhh gg mhhhmm mhhmm mhmmm.... Jeden TOP 5 filmov, ktoré Stanley natočil a čo si napísal scenár. /95%/ ()

misar3

Lépe vykreslenou atmosféru jsem neviděl. Film, který se vám dostane do hlavy. A ta hudba... koncert pro uši. Jack Nicholson zahrál šílence lépe, než by to dokázal skutečný šílenec. A malý Danny, neuvěřitelné, jak díte dokáže zahrát podobnou postavu. Shelley zkrátka hrála jen vyděšenou ženu, ale tak vyděšenou, že jste jí to zobali z ruky po celou dobu filmu. Zatraceně... Velmi dobře zpracovaný psychologický horor. ()

PaRi

Co k tomuhle filmu říct? Absolutní špička žánru a navíc geniální Kubrick. Dokonalé herecké výkony, kamera a hudba. Kde se dá vzít tak skvělé dítě do role a tak to s ním odehrát mi hlava nebere. Film je třeba vidět, žádný komentář jej nemůže popsat. Předlohu jsem nečetl, takže nevím do jaké míry se jí Kubrick držel ale film je skvělý a to si v hororech moc nelibuju. ()

Zemřela herečka Shelley Duvall

Zemřela herečka Shelley Duvall

11.07.2024

Ve věku pětasedmdesáti let zemřela ve čtvrtek ve městě Blanco v Texasu americká herečka Shelley Duvall. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s dlouho trvajícím onemocněním cukrovkou. Tuto zprávu… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)