Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

k4n9ur

70% Viděno poprvé v životě. Na dnešní dobu pořád dostatečný, Hitchcock už je pro mě moc starý a nudný, tohle už je akorát. Dneska už je to zase úplně někde jinde. Atmosféra a scénář pěkný, místy nedotažené a místy nejasné ale celkově to sedlo. Mám radši spíš thriller než horor, nebo když horor tak lehčí - bez brutality, krve, přehnaností. Klidně i lehce psychologický, nejlépe mysteriózní. Tohle mi sedlo v pohodě. Trochu natáhlé.90-105 minut by mi stačilo. Těch 146 minut už bych asi nepobral. Herečka ohavná, zubatá, někdy s trochu divnými pohyby, ale nakonec to filmu tak nějak sedlo, a výkony byly samozřejmě hodně dobrý a to všech, i ten kluk se mi tam líbil. Hudba a střih skvělý. Co jsem moc nepochopil je, ten konec, jakto že tam dělal správce už ve 20. letech? ()

Jillen

Kubrick je mistr svého řemesla po všech stránkách a v tomto film to opět dokazuje. Nepřekonatelná hororová atmosféra, kterou může závidět každý druhý film stejného žánru. Film jsem shlédnul na ČT2 v době, kdy ty všechny jeho nejslavnější filmy dávaly a z každého jsem byl unešen, ale z tohohle úplně nejvíce. Nicholson opět dokázal, že je učebnicový herec a jeho výkon se jen tak nedá zapomenout. Režie, scénář, kamera apod. to vše hraje filmu do karet. Kubrick je prostě génius! Dávám 100% ()

Luke7

Jack Nicholson hraje perfektně. Hudba a zvuky přesně navozují tu správnou atmosféru stísněného prostoru a psychické samoty. ()

Sandiego

Jedna z nej adaptací Kingových knih, i když v tomto případě kniha opravdu výsledek dosti převyšuje, ale veškeré její kvality by bylo nemožné převést na plátno. Kubrick hýří vizuálně podmanivými obrazy a mrazivou atmosférou, ale přesto z jeho filmu a postav čiší jakýsi chlad, který mě nutí jej sledovat z odstupu a nepoddávat se obavám a hrůzám, které jsou přede mě servírovány. A právě absence ztotožnění, které velmi povyšuje Kingovy často šílené zápletky mě připravilo o dokonalý zážitek. Více se zadařilo v případě Misery, Zelené míle či Mlhy. ()

Tommass95

Mistrovské dílo ! Když film skončil, tak jsem byl naprosto ohromen, jako jsem byl u málo kterého filmu, o parník předčil moje očekávání a pro mě se stal nejlepším hororem historie. ()

MissJ

Osvícení už na mě jako celek nepůsobí tak přesvědčivě, jak bych čekala. Při prvním zhlédnutí to pro mě byl jasný horor, teď po letech ho vnímám spíše jako parodii na horory a řekla bych, že ze strany Kubricka to mohl být i záměr. Přiznám se, že po přečtení všech možných analýz filmu, ve většině případů smrtelně vážně míněných, je pro mě tohle jednodušší pojetí Kubrickova filmu dost osvěžující a osvobozující, a konspirační teorie vysvětlující "význam" filmu (Apollo 11, Indiáni) tím nabývají nový rozměr. Stěžejní dějové momenty byly perfektně zparodovány i v Simpsonech a to, že se v podstatě přesně shodují s originálním Kubrickovým dílem (jen ještě jeho humornost dovádí ad absurdum: Can't murder now...eating), je pro mě dalším důvodem, proč mě Osvícení neděsí, ale spíš královsky baví. Tradičně skvělý výběr hudby je další plus. ()

Sidonka

Velice silný, kvalitní, intenzivní a sugestivní film, ovšem natolik přesvědčivej, děsuplnej a zatěžující, že z něho mám až příliš tísnivé, nepříjemné pocity. ()

sta

Na co Kubrick šáhnul,se mu podařilo. Žádný žánr nebyl úplný, dokud jej Stanley Kubrick nepovýšil na umění. Horror byl také Osvícen. ()

erased

Se samotnou knižní předlouhou dosud zkušenosti nemám, ale moc dobře vím, jakou dokáže Stephen King vytvořit atmosféru. A podobně dokonalou atmosféru vytvořil i Kubrick. S pomocí minimalistické hudby, skvělé kamery a střihu a především perfektních hereckých výkonů ožil příběh prakticky dokonale. Bez jakéhokoli zaváhání můžu říct, že Jack Nicholson zde zahrál životní roli, a doslova jsem mu žral každé jeho gesto. Podobně oslnivý byl i malý Danny. V životě bych nečekal že dokáže tak malé dítě zahrát roli v hororu tak skvěle a uvěřitelně. Nakonec je asi největší chybou filmu špatné vysvětlení ústředního motivu. Duchové zde bez seznámení s knihou působí pouze jako filler a katalyzátor atmosféry a jejich motivy nejsou nijak objasněny. Přesto musím přiznat že to je doposud nejlepší filmový horor, jaký jsem viděl a od plného hodnocení jej dělí pouze ta nedotaženost zápetky a několik málo slabších scén. ()

zipper111

Nejlepší horor, co jsem kdy viděl, lepší než Hitchcockovo Psycho a neuvěřitelné množství "dnešních" rádoby hororových sraček. ()

Macejko

Moje prvé stretnutie s tvorbou Stanleyho Kubricka. Poistky... absolútne... vypálené. Triumf filmárskej precíznosti v každom jednom ohľade. Takmer sa to slovami nedá opísať. Geniálna réžia - v tom 150 minút dlhom režisérskom zostrihu nie je zbytočná ani jedna jediná sekunda a ani na chvíľu som nemal nutkanie pozrieť sa, koľko ešte zostáva do konca. Bol som proste zarazený do sedačky, posraný až za ušami a zatínajúc päste fascinovane zízajúci na asi najlepší horor, čo som mal kedy možnosť vidieť. Keď sa v zábere prvýkrát objavil Jack Nicholson, povedal som si, že aj keby do konca filmu nepovedal ani slovo, bude ma mraziť už len z jeho psychopatického zjavu. Lenže on povedal. Povedal a spolu so slovami predviedol herecký výkon, na aký do smrti nezabudnem. Nemusím sa vzdialiť od názvu filmu, aby som skonštatoval, že to šialenstvo a nebezpečenstvo z neho priam vyžaruje. A nesmiem taktiež zabudnúť pochváliť aj Shelley Duvall a Dannyho Lloyda - obaja sú vo svojich úlohách famózní a hlavne malý Danny splachuje Haleyho Joela Osmenta aj s jeho mŕtvymi ľuďmi do záchoda zabudnutia. Skrátka a dobre - v budúcnosti sú na programe Mechanický pomaranč, Olovená vesta a ďalšie Kubrickove filmy (a.k.a. míľniky kinematografie), ku ktorým som sa ešte nedostal. "All work and no play makes Jack a dull boy." ()

PKD

Mistrovské dílo. Nemající ovšem s knihou, prakticky NIC společného. Krom jmen postav a hl. dějové lokace. Kingově averzi se nedivím. Pokud hledáte adaptaci, jděte do verze z ´97. TO je Kingova kniha, jak má vypadati. P.s. pokud bych hodnotil z pohledu (který tu kupodivu dokáži bez problému vypnouti) Kingologa, je to na 3 a ani o chlup víc. Ať by byl Nicholson sebešílenější. A nešťastná Duvallová více přicmrndlejší. P.p.s. Danny v této verzi se mi ale přec jen zamlouvá o něco více, než v Kingově. To jen tak na okraj. Main theme vykradené a zde zrychlené, z kultovního The Car od Leonarda Rosenmana. ()

gogos

Toto je pro me zatim sedmy Kubrick, ktereho jsem mel tu cest videt. A ani tentokrat to Olovenou vestu ani Spalujici touhu neprekonalo. Je to opravdu vynikajici psycho a Jack Nicholson zde dokazuje sve vynikajici herecke umeni. Hudba je tez na vysoke urovni. Jako horo mi to sice moc neprislo, ale jinak vse je proste perfektne skloubeno. Prostredi, psychologie postav, intelekt a humanismus, herci, scenar. Presto Kubrick podle me natocil lepsi filmy. Nemuzu si pomoc, ale proste jako by mi tam neco chybelo a cely ten film se az zbytecne tahl jako roztaveny syr. Ale jinak velmi dobre dilo, ktere si urcite zaslouzi alespon 4*. ()

Makky

Až na úvodný pohľad zhora na auto, ktoré prechádza cestou v húštine stromov, kde je vidieť tieň helikoptéry, je toto bezchybný film. Tu je vidieť absolútna dokonalosť Kubrickovho štýlu a Nicholsonovho umenia (respektíve ksichtu). ()

blackrain

Stephen King a Stanley Kubrick, tak to je hodně silná kombinace, která nemůže nikoho nechat na pochybách, že se nám dostane kvalitní podívané. Nesmím zapomenout na vynikajícího Jacka Nicholsona. Jeho postupná proměna v pomatence pěkně vygradovala.To byla lahůdka. Doporučuji se na film dívat v noci a za přicházející bouřky, to se vám pak zaručeně dostaví ty nejnepříjemněší pocity, o kterých jste dosud neměli ani tušení. ()

SarumanKo

Absolútna kinematografická šialenosť. Dlho som Osvietenie odkladal, ale povedal som si, že som naň konečne dozrel. Bolo načase. Sila tohto filmového skvostu mi totiž vyrazila dych. Bez debaty je to jeden z najlepších hororov všetkých čias, a pritom vôbec nezakladá na krvosti. Ide o tú depku, tú klaustrofóbiu, psychickú pliagu, strach a šialienstvo, podivnosti, vízie a postupné gradovanie do explozívneho finále. A geniálny Kubrick to všetko poľahky zvláda, jeho dielo je atmosférické, brilantné v každom detaile a skutočne výnimočne natočené. To, čo Shining povyšuje na post absolútneho masterpiecu, sú okrem uši trhajúcej hudby aj herci. Jack Nicholson je jedným slovom fenomenálny. Ten či onen herecký výkon sa obvykle hodnotí ako božský, ale Jack je Diabol, vážení. S jeho Jackom Torranceom sa mi bude snívať ešte dlho. A vyšinutejší ksicht než má Shelly Duvallová, by ste museli dlho hľadať. Takže v kocke - je to psychodelická bomba a kto ju ešte nevidel, o hodne prichádza. "Litlle pigs, little pigs, let me come in!" (100%) ()

Zemřela herečka Shelley Duvall

Zemřela herečka Shelley Duvall

11.07.2024

Ve věku pětasedmdesáti let zemřela ve čtvrtek ve městě Blanco v Texasu americká herečka Shelley Duvall. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s dlouho trvajícím onemocněním cukrovkou. Tuto zprávu… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)