Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

WolfIssen

V průběhu filmu jsem měl za to, že dám 3*** ,ale v po celém zhlédnutí prostě musím zvednout na 4**** za brutálně šíleného Jacka Nicholsona. Nesmím opomenout ani skvělý zvukový doprovod. I tak je ale pro mě knižní předloha lepší. ()

anyonecek

Ze začátku krásná rodinná dovolená, které se v půli filmu láme a už je z toho ten starý dobrý horor. Nedivím se, že je tenhle film mezi špičkou, protože pro mě je to snímek, který má snad nejmrazivější atmosféru ze všech mých shlédnutých filmů. Celý film jsem se cítil jako bych byl uvnitř a prožíval to šilenství a narůstající atmosféru s nimi. Jack Nicholson naprostá jednička v tomhle filmu, bez něj by to prostě nebylo ono a pod taktovkou Stanleyho Kubricka to mělo ten správnej psychickej růst. ()

pmusic

Následkem zhlédnutí tohoto filmu bylo to, ze jsem se bála prejít celý svuj byt z jedné strany na druhou! Horory nemusím, ale tohle je neco naprosto jiného, kazdá scéna má svuj smysl, vse je dopredu promyslené a herecky i rezisérsky brilantne zvládnuté. I kdyby uz Jack Nicholson krome filmu Osvícení nenatocil nic jiného, patril by mezi nejvetsí herce vsech dob. Jeho desive skvelý výkon se mi vryl do pameti uz navzdy! ()

Syna.1990

Neuvěřitelná psychárna - tyto dvě slova naprosto vystihují můj pocit z tohoto filmu!! Musím uznat, že nápad filmu je velice zajímavý, ale mě nějak zvlášť nedostal. Ale chápu, že kdo má rád filmy tohoto typu, tak z The Shining musí být na větvi. Já jsem magor sám o sobě, ale dorážet se filmy tohoto typu pro mě asi není to nejlepší, nicméně musím uznat, že Jack Nicholson je v tomto snímku naprosto famózní o tom žádná, jen škoda že ho Shelley Duvall nedoplnila podobným výkonem! Je jasné, že jde o opravdu mimořádný film a i mě pár scén vážně zaujalo, ale ani přesto nedám moc dobré hodnocení .. ()

J*A*M*B*O

Tak Osvietenie považujem za vrchol psycho tvorby pána Kubricka. Začiatok bol síce slabší, ale keď sa film rozbehol, nemal som ani čas niečo kritizovať. Asi najsilnejším faktorom celého filmu je výkon pre mňa odteraz legendy Jacka Nicholsona. Stanley Kubrick nemal až teké veľké eso v rukáve, keď si vybral ako predlohu knihu Stephena Kinga, ale to čo z toho vytvoril považujem za genialitu samú o sebe. Neviem čo ma prinútilo z filmu nespustiť oči na jeden jediný okamih. Musím uznať, že tá slávna horrorová hudba zakomponovaná do diela The Shining tomu pridáva na sile. Ďalšia vec čo ma na diele uchvátila je, že nejde o masívne krviprelievanie. Klobúk dole Kubrick. Dávam 10/10 bodov. ()

kubeba

To jsem vážně nečekala. Nečekala jsem, že se u toho budu tak bát. A to jsem to viděla za světla! Naštěstí. Všechno bylo skvělé, až na jednu jedinou věc - Jack Nicholson! Ten byl tak neuvěřitelně na zabití, a to už od začátku. Jak by mu mohl někdo svěřit správu hotelu, když se už v kanceláři choval jako vyšinutej magor? Snad nebylo nutné se tak pitvořit už od začátku. Buď to neuměl líp zahrát, nebo mu to přikázal režisér. Kdo ví. Každopádně to byl nejslabší článek celého filmu, i když to byla hlavní role. Alespoň pro mě to tak bylo. Proto nemůžu dát plný počet. ()

Kanalizato

Tohle je proste klasika. Akorat k tomu musi clovek dorust, kdyz jsem to videl poprve, tak mi to nic nerikalo....kdyz jsem to videl naposled, tak jsem byl unesen. ()

Budisovie

Tak toto sa len tak nevidí, hudba, stiesnenosť, strach, panika všetko naraz. Klasika u mňa dlho odkladaná a vychutnaná. ()

inmax

Naprosto skvěle děsivý zvuk a hudba. Nicholson super. Co mě odradilo od absolutního hodnocení jsou změny oproti knize. Vypuštění zvěře vystříhané z keřů (zřejmě kvůli obtížné realizaci) a docela suché finále (oproti ohnivému finále v knize.. zřejmě se tu taky šetřilo). Každopádně jeden z lepších psycho-hororových filmů, ale za vyjimečný bych ho neoznačil ()

Matte27

Velice působivý thriller. Místy mě vážně mrazilo a to podělaný "REDRUM" už z hlavy jen tak nevyženu. Nicholson je prototyp dokonalého cvoka. Ač to nedělám často, tak musím vyzdvihnout práci kamery - pronásledování Jackova syna na kole po úzkých uličkách hotelového pokoje, jimž jejich pravý úhel přidal na děsivosti, považuji za jednu z nejzdařilejších ukázek toho, že mrazivou atmosféru lze navodit i mistrnou a promyšlenou prací kamery. Po druhém shlédnutí ještě dodatečně doceňuji originalitu a puntičkářství v každé scéně. Ať už se jedná o barevné kontrasty, či konstrukce scén obecně. Jeden z mála filmů, které by mě bavilo sledovat i bez jakéhokoliv náznaku příběhu. Jako procházet galerii dokonalých obrazů... ()

bohhous22

Už od úvodních titulek,úvodních tonů a leteckých záběrů na vozidlo Jacka Torrance,mířícího k horskému hotelu za vidinou lepšího živobytí,režisér dává divákovi tušit,že se chystáme na prvotřídní filmový zážitek!!!A tak se tomu i skutečně stane.Film,který svoji mrazivou atmosférou smeká klobouk mistrovi horroru Stephenu Kingovi více než úctyhodně a rovnocenně!!!Z Jacka Nicholsona jsem málem omdlel na dehydrataci,jak jsem slintal při jeho hereckém koncertu!!!Mysteriozní nádech dává tomuto horrůrku svěží vítr a uzemní diváka minutu po minutě!!!Dnes již filmová klasika,kdo neviděl,má se zase jednou nač těšit! ()

Brano

3* dávam za celkom slušné budovanú atmosféru poznačenú výborným Nicholsonom a odohrávajúcu sa v príjemnom prostredí. Ináč ma film veľmi nezaujal. Ako horor by som to veľmi neoznačoval, ale skôr ako psychologický thriller. Herecké obsadenie ma nezaujalo, samozrejme až na Jacka. A tá chlapcova schopnosť rozprávať sa so svojím prstom mi tiež prišla skôr na smiech. Malo to niekoľko aj skvelých scén, ale tých nudnejších bolo viac. Tento film ma nenadchol natoľko, že by som si ho v budúcnosti ešte niekedy chcel pozrieť. Celý čas sa to k niečomu blížilo, až nakoniec sa nič nestalo, nuda a nuda. Na to aké to ma veľké ohlasy som očakával rozhodne viac. ()

Guran

Na to, že v tom hraje Nicholson a natočil to Kubrick, tak jsem čekal rozhodně víc, než to co jsem viděl. Rozhodně film není žádným hororem a postrádá kvalitní scénář. Dlouhý protažený začátek, kde se dlouho nic neděje, pak když se konečně něco začne dít, tak to není žádný zázračný zvrat. Knihu jsem nečetl, ale vím, že Stephen King uměl výborně psát, ale toto filmové zpracování je silně nadhodnoceno, protože je hrozně stupidní. ()

adamix

Keď sa zamyslíte nad názvom ,, Osvietenie '', iste vám na rozum príde to, že tento film má niečo spoločné s náboženstvom. Prisahám, že aj mňa toto napadlo. Ale nie. Tak sa nestalo. Vživote som nevidel horor, ktorý by obsahoval až takú obrovskú dávku desivej atmosféry. Ale ak mám povedať pravdu, nemáte sa tam čoho báť. Je to skôr triler ako horor, ktorý obsahuje vysoké napätie. Toto bol prvý film, kde sa mi fakt zapáčil Nicholson. Niet divu, lebo do jeho role by sa fakt nikto nevošiel ( ani Hopkins a ani Williams ). Jedine čoho sa môžte báť, sú scény, kde sa malý Danny vozí s trojkolkou po chodbách. Neskôr to začína byť už fakt šialené, a to v scéne, kde Wendy nájde Jackove papiere na stole v obývačke. A potom tam príde Jack a do jeho šialeného pohľadu sa zamilujete. No potom už začína moja najobľúbenejšia a zároveň najgeniálnejšia scéna, kde Jack búcha sekerou na dvere a úbohá Wendy bezmocne škrieka a nakoniec hláška ,, Here is Johnny ! ''. Osvietenie je u mňa vrchol žánru HOROR. No je tam veľmi pravdivá idea, a to tá, že keď ste s niekym dlho zavretý niekde, tak vám ten človek začne liezť na nervy ( aj keď je to niekto blízky, ako napríklad v tomto prípade manželka a syn ). Toto nieje horor, ktorý vám ukazuje len desivú akciu. Skôr vám ukáže to, že aká môže byť psychika nebezpečná a ukáže vám aj to, že aj z najnormálnejšieho človeka sa vďaka izolácii ( a duchom ) môže stať najväčší psychopat. Už som pred Osvietením videl veľa hororov, ale tento je môj najobľúbenejší. Dám 5* a 100%. ()

Pravek007

Excelentně psychologicky propracované Kubrickovo dílo. Atmosféra prázdného hotelu se záhadnou minulostí a drsné horské podnebí skvěle dokreslují pocit opuštěnosti. Všudepřítomné Kubrickovské "mysticum" včetně odkazů na Apollo jsou samozřejmostí. Osvícení je snímkem, ve kterém se schází skvělý Jack Nicholson ve své životní roli a Stanley Kubrick v nejlepší formě. ()

AgnesDee

Kdyby tento film nenosil nálepku: "Podle románu Stephena Kinga", rozhodně by to byl velmi kvalitní horor. Tento film má skvěle vybudovanou atmosféru, a i když mi herecké výkony Shelley Duvall lezly na nervy, bála jsem se o ni, i o malého Dannyho Lloyda. Bohužel pro mě všechna tato pozitiva ruší fakt, že jsem četla román. Jo, a málem jsem zapomněla na poslední věc, a to je příšerný casting. Kdo ho proboha vedl, že vybral tak příšernou herečku, jako je Shelley Duvall? (Více v mém deníčku). ()

kymla

Film, který zakládá na výkonu Jacka Nicholsona. Mně od začátku vadila hudba, která přímo naváděla k hrůzným scénám.Takže za mě průměr, ale hvězda navíc za Nicholsona. ()

ozzy13

Po delší době jsem The Shining shlédl znovu a až žasnu, jak moc je ten film dobrý. Jack Nicholson je úžasný, chvílemi z něj mrazí, chvílemi je neskutečně černohumorně vtipný. Atmosféra filmu by se dala krájet. Bravo, pane Kubricku. ()

Zemřela herečka Shelley Duvall

Zemřela herečka Shelley Duvall

11.07.2024

Ve věku pětasedmdesáti let zemřela ve čtvrtek ve městě Blanco v Texasu americká herečka Shelley Duvall. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s dlouho trvajícím onemocněním cukrovkou. Tuto zprávu… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)