Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

buldock

Po prvním shlédnutí trochu rozpoluplné pocity, zatím nemůžu dát nejvyšší hodnocení, protože mi tam něco přebývalo. (Special Edition). Film: 80% ()

Alementina

ja tak dlouho vybirala svuj tisici ohodnoceny film, az jsem prebrala... po 1 hodine a 22 minutach to vzdavam, me to strasne, ale strasne nebavi....a pri predstave, ze bych na to mela koukat jeste hodinu... usnu. ()

swed

Horor, který nebyl po formální stránce dosud překonán. Kubrick byl známý svým perfekcionismem a výsledky vždy stály za to. Nejinak je tomu i zde. Nepřetržitá klaustrofobie, zběsilé jízdy kamery, kolosální výprava. Tak to je jen něco málo z toho, díky čemuž filmu odpustíte i o něco jednodušší děj. V jednom zahraničním časopise jsem četl názor, že "Osvícení" udělalo pro horor to samé jako "2001: Vesmírná odysea" pro sci-fi. Nezbývá mi nic jiného, než se pod tato slova podepsat. 9/10 ()

K.I.N.G.

Tak jako je tráva zelená, slunce svítí, tak The Shining není film, který by šel ohodnotit jiným hodnocením, nežli plným počtem. Toto veledílo je oslava režisérského umu. Mělo by být ukazováno nejen jako šablona, podle které se mají točit filmy, ale hlavně jako nejdokonalejší film v dějinách lidstva nebo alespon já dokonalejší neznám. Pokaždé mě uchvátí víc a víc a hlavně: Ten film nemá naprosto jedinou chybu a oči se z něj odtrhnout nedájí. Natočí ještě někdy někdo dokonalejší dílo? Asi těžko. ()

suicide

Moje hodnocení je možná velmi ovlivěno tím, že jsem těsně před shlédnutím filmu četl knihu. Proto si říkám, že jsme čekal, že napětí bude více postupně gradovat jako v knize a ne že na začátku skočí na jednu úroveň, které se bude držet až do samého konce. Když tedy ponechám stranou, že v knize měla postava Dicka Halloranna mnohem logištější a smysluplnější roli, stejně tak, jako že byla postava Dannyho mnohem více důležitá. Nadruhou stranu mě docela dost dostalo, jak dokázal Jack Nicholson ukázat, jak moc jde propadnout bláznoství - jeho obličejové kreace, úžasné...Ovšem tomu bláznoství měl propadnout postupně, jenomže tady na to už jaksi nezbyl čas... ()

Remedy

Způsob, jakým Kubrick pracuje s příběhem, s napětím... Způsob, jakým dokáže vytvořit atmosféru - způsob, jak pracuje s hudbou, s prostředím, s herci - je radost sledovat, když někdo dělá něco, v čem je zatraceně dobrý.)) The Shining je "horor" (styděl bych se dát Osvícení otrockou nálepku pouhého hororu, proto ty uvozovky :)) natočený nadčasovou formou, která dodává už tak děsivému příběhu na autentičnosti a zásluhou několika opravdu nezapomenutelných scén jej pasuje zcela oprávněně na vrchol svého žánru. --- Little pigs, little pigs, let me come in. --- ()

Maq

Kdybych si býval lépe přečetl, kdo je autorem předlohy, nebyl bych teď tolik zklamaný. Stephen King do žánru nevnesl nic, co by už před stopadesáti lety nevymyslel E. A. Poe. Docela trapas. --- A tak pokud je na filmu něco dobré, je to výlučně zásluhou Kubricka. Ten své řemeslo samozřejmě umí. Stejně tak je jasné, že Nicholson je vynikající herec, ale to co zde předvádí se ani zdaleka nevyrovná jeho mnohem citlivějším a komplexnějším výkonům v One Flew Over Cuckoo‘s Nest, As Good As It Gets nebo About Schmidt. Skoro se odvažuji tvrdit, že jeho herectví je zde karikaturou stejně, jako je karikaturou celý příběh. --- Horror je to dost dobrý na jedno shlédnutí. Při reprízách jen víc a víc vystupují na povrch všechna vyčpělá klišé a nakonec člověk jen žasne, proč se Kubrick do takové slátaniny pouštěl. ()

movieband

Moje první setkání s Kubrickem dopadlo menším zklamáním. Kingovu knihu jsem přečetl jen do půlky (tohle, ale napravím a dočtu ji při nejbližší příležitosti) a hodně se mi líbila. Byla atmosférická, napínavá a v podstatě mnohem hororovější, než tohle tak slavné dílo. Kniha působila skoro až klaustrofobickým dojmem. Tady co se mi líbilo, tak byla hudba, která byla podmanivá a celkově dost dobře nahrávala atmosféře, která je ve filmu, taky vcelku solidní. Jack Nicholson je cvok. Mám ho rád a tady mě svou rolí doslova posadil na prdel. Hlavně na konci, kdy z něho byl už úplný psychopat a celkově jeho proměna je zajímavá. Škoda jen, že se tomu moc režisér nevěnoval a nebyla tam ještě část, kdy byl ještě normálním otcem a člověkem. To by pak ta proměna byla ještě zajímavější. Hodně na mě zapůsobila scéna, kdy viděl malý Danny zmasakrované těla těch malých holčiček. Nebo jak se z těch dveří vyvalily hektolitry krve. Čekal jsem to mnohem lepší, tím myslím hlavně atmosférický a nechutně napínavý hororový kousek aspoň z poloviny tak dobrý jak je knížka. A hlavně sem to nečekal tak ostříhaném (SE by to možná spravila). Nejde mi ani o krev, ale o tu atmosféru a pocit úplné izolace, strachu a bezmoci, který tu na mě nijak nepůsobil. Nevím, ale já tenhle film nevidím tak skvělým, jak ostatní. Osvícení je pro mě dalším z případů, kde je kniha mnohem lepší, než film. Možná přicházím o mistrovské dílo, ale na mě opravdu nijak nezapůsobilo. 67% ()

topi

Nejdokonalejší horor, čisté zlo, absolutní atmosféra děsu, strachu a znepokojení. Klasický perfekcionismus Stanleyho Kubricka. Ve všech ohledech do detailu rozpracováno, každičká drobnost či element. Spojení s hrůzostrašnou hudbou je to požitek a podívaná pro bohy. Vůbec hudba dodává pekelnou dominantu, která funguje mimořádně děsivě. Kubrick si vybral pasáže od skladatelů Béla Bartók (hudba pro strunné nástroje, perkuse a celestu), Krzystof Pederecki (rituální chorály na konci) a Gyorgy Ligeti. Wendy Carlos s Rachel Eldkin se postaraly o úvodní titulkovou pasáž a záběry na hory. Kubrickův The Shining je horor, který bude působit na věky věků. Na mě určitě a mrtvolu, která leze z vany v pokoji 237 bych zařadil mezi nejděsivější scény v hororové historii. ()

Gorehound

Mal som tú česť pred opätovným zhliadnutím si znovu prečítať Kingovu predlohu a musím povedať, že Kubrick toho zmenil dosť. V podstate ostala "len" kostra príbehu, prostredie a postavy. Veľa vecí sa vypustilo, niektoré pribudli. Na druhej strane, Kubrick to svojím perfekcionizmom zachránil. Atmosféra je hutná, že by ani špendlík neprepadol, spracovanie excelentné, mnoho pridaných vecí je geniálnych- valiaca sa krv, dvojičky, sekera. Takže prečo nie. Ikonický film, ikonická kniha. ()

Desperado

Neviem, čo bolo príčinou nedorozumenia medzi Kubrickom a Kingom ohľadne tohoto prevedenia románu na filmové plátno, ale podľa mňa je práve táto adaptácia najvydarenejšia zo všetkých adaptácií Kingových diel. ()

MATADOR

Leckteré horory vytahují všechny své trumfy, až na konec. The Shining ovšem dokáže ve spoustě scén a záběrů udělat právě hodně podobnou atmoféru. Báječné! Měl jsem možnost shlédnout delší verzi a musím podotknout, ač jsou některé scény přebytečné, ve výsledku si na žádnou stejně nevzpomenu. Ale ta gradující atmosféra, panečku, z toho mi šlo všechno dění okolo mě stranou a dokonale mne opuštěný hotel vtáhl. Pár drobných chyb, nepochopitelností mi brání jít na maximální hodnocení, to ale ovšem nebere, jak jinak, než bravurní výkon Jacka Nicholsona. ()

Herr_Flick

Stanley se mi prostě do vkusu znova už snad nikdy netrefí. Hlavně 146 minut je pro tak jednoduchý námět zbytečně dlouhá stopáž. Simpsonovská verze je po všech stránkách lepší :-/ ... 65% ()

džanik

Hotel v horách podobného kalibru a v zimě zavřeno? Přenechat na pět měsíců jeho správu nějakým laikům? Izolovat tam po tu dobu s rodiči malého kluka? Žádná kaple? Jeden osvícený zaměstnanec by v jednu konkrétní chvíli byl myslím také poněkud lépe "vybaven". I ty rejpale! Aspoň už ale vím, proč říkají Američani ponorkové nemoci "cabin fever". Jako magoři mimochodem vypadali nebo se přímo projevovali na začátku všichni (vč. ředitele!) ()

major.warren

Natočil-li někdo horor, jenž by předefinoval dosavadní pravidla hororu, byl to Stanley Kubrick. Do nejmenšího detailu vycizelované dílo, v němž Nicholson vytvořil jednu ze svých nejlepších kreací. Od prvního, vrtulníkového záběru nastoluje Kubrick ve spolupráci s osvědčeným kameramem Johnem Alcottem a skladatelem Carlosem nervy drásající atmosféru. Osvícení je jedním z vrcholů toho, čeho lze v oblasti filmové režie dosáhnout. ()

Trevor

Jack Torrance, spisovateľ v kríze, príjme prácu správcu odľahlého a rozľahlého zimného sídla a vyberia sa tam spolu so svojou ženou Wendy a vnímavým synom Dannym. Kubrick opäť predviedol majstrovské spracovanie skvelého románu, tentokrát z pera Stephena Kinga. Škoda, že sa filmu dostalo uznania až s odstupom času, pretože Jack Nicholson v úlohe Jacka počas celého filmu udivuje, Danny a jeho REDRUM a Wendy mu skvele asistujú a tak sme s výnimkou záverečných desiatich minút vystavovaný iba psychologickému tlaku a takmer žiadnemu násiliu a napriek tomu je ťažké od filmu odvrátiť zrak. Nemyslím si, že existuje podobný film ako Osvietenie a to je jeden z dôvodou, prečo patrí k tým najlepším, ktoré som videl. ()

Bones!

Napsal jsem zatím komentáře ke všem filmům, které vycházejí z Kingovy předlohy, takže tento skvost nemohu vynechat...Osvícení jsem bohužel jseště nečetl, ale vycházím-li z obecně zažitého:"Kniha je lepší, než film", mám se na co těšit:-)) Musím se přidat k tvrzením, že si Kubrick tímto filmem získal místo mezi mými nejoblíbenějšími režiséry.A co se týká výkonu Jacka Nicholsona...Nedovedu si představit vhodnějšího herce do této role.Nicméně nebýt houstnoucí atmosféry, která se, otřepanou frází řečeno, dala krájet, nebyl by film na tak vysokém postavení ve zdejším žebříčku.Pro mě zkrátka suveréních a bezpochyby zasloužených 5* ()

kajas

Knihu jsem nečetla, ale tohle mě vážně bavilo. Skvělá hudba a některé scény (valící se krev byla nejlepší) mě připoutávaly do křesla. Viděno na Prima Cool s českými titulky! Existuje vůbec dabing? ()

JohnMiller

zo všetkých strán je tento film zvládnutý a spracovaný na jednotku. Vizuálna stránka a dlhé nábehy kamerou v hoteli ma fascinovali. Stanley Kubrick bol veľmi precízni to je s filmu vidieť. ak by som mal tomuto filmu niečo vyčítať tak to že tam bolo naozaj veľa flashových scén kedy som nevedel či si to postava iba predstavuje alebo je to naozaj tak. Výborné herecké výkony Jacka Nicholsona a aj malého Dannyho Lloyda. Najviac ma na filme zaujala tá klaustrofobická atmosféra ktorá sršala s každého kútu hotela a soundtrack ktorý bol naplnení kakofonickými distortion zvukmi ako sa len dalo. ()

Zemřela herečka Shelley Duvall

Zemřela herečka Shelley Duvall

včera

Ve věku pětasedmdesáti let zemřela ve čtvrtek ve městě Blanco v Texasu americká herečka Shelley Duvall. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s dlouho trvajícím onemocněním cukrovkou. Tuto zprávu… (více)

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)