Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Bastard2

Nejlepší hororová podívaná všech dob. Naprosto Šílenej Jack a výtečný scény s osamoceným chlapečkem a tříkolkou. Tohle žeru a miluju. Stanley je génius ()

wonderland

Kubrikovo propracované psychologické drama, jehož jedinou vadou na kráse byl pro mě výkon Shelley Duvall – opravdu nevím, zda to byl pouze můj dojem, ale ve vyhrocených scénách, kdy běhá po hotelu s nožem, mi přišla jako retardovaná a bohužel mi tím zkazila celý dojem z jinak úžasného filmu, protože jsem se musela chtě nechtě smát. Ale Jack Nicholson a malý Danny Loyd jsou opravdu herci na svém místě. Danny stojící s nožem u matčiny postele a jeho REDRUM mi způsobili nefalšovanou husí kůži. ()

Astu.

Mistrovské. Skvostné. Neuvěřitelně silné. Redrum. Redrum. Redrum. Redrum. _______ Kubrick fascinujícím způsobem pracuje se základnímy zákonitostmi hororu - tma a klaustrofobické, ztísněné prostory. Dokázal, že stejně děsivej může bejt i obrovskej, téměř neuzavřenej prostor a světlo. _____ Shining, záře, která vychází ze zvláštních lidí, zvláštních míst, oslňuje, mate, připravuje o rozum. Samozřejmě že samota a sociální odloučení hlavních hrdinů má lví podíl na celkové atmosféře, ale mě především zaujala rozlehlost interiérů, které vytváří pocit, jaký u žádného jiného hororru nezažijete. Tohle je prostě klasika, žádný lekačky a postupný vyvražďování, ale systematicky budovaná atmosféra, důraz na psychiku hlavní postavy a precizní režie perfekcionisty Kubricka. _____ Přijde mi zvláštní, že post-apokalyptické filmy nejsou schopný navodit ani z poloviny tak hutnou atmosféru jako Shining. Většinou se v nich musí něco neustále dít (útoky zombíků, bojování mezi sebou atp.) Každý režisér post-apo snímků by měl povinně vidět Shining tak pětkrát, aby pochopil, co to znamená atmosféra odcizení a samoty. 10/10 ()

Border

Ačkoliv je tato adaptace Kingovi knihy výborná nemohu pět dát prostě proto,že osvícení je jedna z mých nejoblíbenějších Kingových knih a některé věci z této knihy prostě zfilmovat nejdou.Jinak film jako takový obstál je vynikající. ()

ixin

Něco tak napínavého jsem si dosud ani neuměl představit. Naprosto dokonalý psycho film! Soundtrack není nejvhodnější volbou na letní grilovačky, či romantické večeře při svíčkách :-) ()

SHAULA

Vyzeral ako blázon už od začiatku, to je Jackusha. Film mal mrazivú atmosféru.... Keby som bola jehou ženou.... Kam by som išla? Túlať sa po dome? Nie.... Utekala by som... v mraze, ochromená všetkými zápornými myšlienkami... prenasledovaná.... ()

Avventurato

Hodnocení filmu je vážně těžké. Jako umělecké dílo je to geniální, ale jako filmový horor nebo třeba thriller je to zdlouhavé a mnohdy až moc napínavé. Takže tohle hodnotím jako umění a dávám za pět. Kubrick se vyřádil. ()

Syn

Třetí nejlepší film všech dob (po Mechanickém pomeranči a 2001: Vesmírná odysea). Strhující drama o proměně bezúhonného člověka ve vraždícího psychopata. Životní role Jacka Nicholsona - ten to snad ani nehraje:-) Zaručuji vám, že bát se budete už od úvodních titulků, neb mistr Kubrick jako vždy brilantně vybral doprovodnou hudbu. Fantastické je, že nejvíc mi běhal mráz po zádech při zdánlivě nevinných scénách - např. když neznámá nahá žena zlověstně pomalu odhrnuje závěs a vylézá z vany nebo když se na chodbě náhle objeví dvě tajemné holčičky. ()

Vevy

Jsem fanoušek S. Kinga, proto žádný z filmů natočených podle jeho knihy u mě nemůže dostat pět hvězdiček. V jeho knihách to žije svým vlastním životem a člověka to pohlcuje - každý film, ať sebelepší, není tak dobrý jako pocit z knihy. Musím ale říct, že je to zatím nejlepší zpracování jakéhokoliv jeho díla co jsem viděla. Až na pár slabších chvilek a trochu rozpaků z postavy Wendy ( celý film jsem balancovala nad tím, jestli ta paní umí hrát nebo to jenom hraje :-) ). Taky je nasnadě, že velice celému filmu pomohl Jack Nicholson, kterej je prostě uchyl a to ke Kingovi patří :-) ()

Crucifere

Jack Nicholson mě ohromil. Role šílence mu naprosto sedí a žádný jiný šílený blázen z jiných filmů se mu zatím nemůže rovnat. Toť vše, co mohu říct, vše ostatní se musí cítit, já se nechal doslova vcucnout a nelituji. ()

ghostwo

Perfektní, geniální, mistrovský kousek, Kubrick je genius.......tak proč jsem se chvílemi díval na hodinky a zhruba v půlce šel zkontrolovat, kolik to má sakra minut ??? To by asi nemělo být, že? Takže pro mě to taková klasika není, ale 4 hvězdy přes to dám. ()

deathgrab

Další bezchybný "Klasický horror" který byl zfilmován podle knihy Stephena Kinga the Shining. Po herecké stránce nemá chybu Jack Nicholson podává nevídaný herecký výkon můžu jen doporučit ! Akorát děj mě trochu zklamal po přečtení knihy sem očekával trochu víc.Ale pořád musím říct že odvedl Kubrick velkolepou práci z filmovat Kingovu knihu nění jen tak.O tom může vyprávět Tommy Lee Wallace který z Kingova díla "To" vytvořil cosi nepoužitelného a hrozného :D , takže když to tak srovnávám tak se to Stanlymu povedlo na plné čáře. Tento masterpiece mohu jen doporučovat! ()

Nogueira

Tak tento snímek mi doslova vyrazil dech! ...úžasná režie, bezchybný scénář, strhující herecké výkony, ohromně chladná atmosféra hotelu a k tomu fantasická hudba. S. Kubrick byl prostě PAN režisér a navíc pohled do očí nevyzpytatelného J. Nicholsona, no... Pro mě osobně 95%. ()

trulda

Poprvé viděno někdy v polovině 90.let v originálním znění. A věřte, že žádné titulky nebyly potřeba. Pro mě nejlepší Kubrickův film vůbec. Ještě dodnes mi stačí, když slyším slovo OSVÍCENÍ a běhá mi mráz po zádech... ()

Hathor.H

Film je úplně jiný než kniha. Přijde mi, že z knihy si autoři filmu pouze vypůjčili jméno hlavních postav a název hotelu, jinak píše scénárista úplně jiný příběh. Není divu, že sám autor knihy, Stephen King, se od filmu distancoval. Po shlédnutí filmu máte v hlavě víc otázek než odpovědí a mě nebylo tak úplně jasný, o co v tom filmu jde. V knize je vše poměrně jasně vysvětleno a ne nadarmo je to jedna z nejstrašidelnějších knih, kterou jsem kdy četla, ale ve filmu to byla spíš spousta scén, které na sebe zdánlivě navazovaly. Upřímně řečeno, vůbec mi to nepřišlo jako horor, i když Jack Nicholson se opravdu snažil a schizofrenika zahrál skvěle, ale i tak je podle mě film jedno z nejhorších Kubrickových děl. Rozhodně doporučuju si přečíst knihu. ()

prokyda

Úžasné dílo Pana režiséra! Ač jsem viděl nespočetněkrát, pokaždé mi celé dvě hodiny běhá mráz po zádech a bojím se jak malý kluk! Už od první scény naprosto geniální! ()

LentilleLily

Vysoce hodnocené Osvícení dle námětu S. Kinga se mi sice líbilo, ale myslím, že by to šlo natočit i lépe. Příběh se vesměs držel své knižní předlohy. Zdlouhavý úvod se ve filmové podobě nekonal, Jack se během času opravdu postupně měnil. Působivé pak byly zejména scény, kdy malý Dany jezdí na šlapadle po hotelu. Chyběly mi ale má oblíbená zvířátka vystříhaná z keřů, místo nich se ve filmu objevuje bludiště (pravda, o mnoho lepší než to v HP – Ohnivý pohár). Je to slušný horor, ale kniha je bezesporu lepší a dokáže navodit tíživější atmosféru. Pokud však upřednostňujete pohyblivé obrázky před písmenky, doporučení hodný horor to je. ()

leon66

Původně jsem dal pět,ale potom jsem to změnil na čtyři.Nedokážu prostě zkousnout Kubrickův konec,uvítal bych Kingovo zakončení-hotel vybuchující i s šíleným Jackem se mi zdá lepší než než záběr na zmrzlého Nicholsona,nicméně zbytek filmu je excelentní.Přesto souhlasím s Kingem,že Nicholson vypadá jako magor od samého začátku.Ale své role se zhostil výborně! ()

voltamper

Fantastický Nicholson, neskutočne dôkladný Kubrick a absolútne dokonalá kamera. Scéna, v ktorej chlapec príde do hotelovej izby mysliac si, že otec (Jack Nicholson) spí, je ukážkou, v čom spočíva hrôzostrašná krása tohto filmu. Pretože Jack Nicholson nespí (!), ale sediac na posteli sa otočí smerom k chlapcovi - a v tomto jednoduchom pohybe spolu s pohľadom kamery je skryté tajomstvo narábania s celou atmosférou filmu. Ani záverečná naháňačka a kto-z koho u mňa nevyvolali také silné dojmy. Až potiaľto by som dal "The Shining" 5 hviezdičiek. Za výkon Jacka Nicholsona Veľkého, mimochodom výkon, ktorý podľa mňa už nikdy neprekonal, by si The Shining 5 hviezd aj zaslúžil. Bolo to však pomalé, takmer bez spádu a nemôžem sa zbaviť pocitu, že s nástupom záverečných titulkov som cítil prázdnotu, duševné neuspokojenie a naštvatosť na režiséra, že to dopustil. Jednotlivé čiastočky mozaiky sú geniálne, doslova premakané a je v nich vidieť kusisko umenia na najvyššej úrovni. Avšak ako celok to v mojom prípade vôbec nevyznelo, a to sa 5* filmu nemôže stať. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)