Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

jefljdasfljs

Další přeceňovaná kravina. To, že byl Kubrick nominovaný na zlatou malinu, není omyl, ale dost pochopitelná věc. Tak první tři čtvrtiny ujdou, i když je to dost natahované (viděl jsem dlouhou, Kubrickem původně schválenou verzi), ale poslední čtvrtina je vyloženě směšná. ()

T1491625

Prakticky od začátku jsem bojovala s urgentní touhou film vypnout, která se jen stupňovala a dosáhla maxima ve scéně na záchodcích, kde na sebe Jack s barmanem asi pět minut zírají a v dlouhých intervalech si vyměňují přiblblé průpovídky. Nudné, snad nikdy jsem neviděla horor/drama, které by ve mně vzbudilo tak málo emocí. Film je dost hloupý: skupinka očividně labilních lidí se rozhodne užít si pár měsíců ponorkové nemoci v hotelu s temnou minulostí, který, hmn, stojí na starém indiánském pohřebišti. K tomu pár "wtf-scén" stylu krev valící se z výtahu hned v prvních minutách filmu (scéna to mohla být působivá, ovšem takhle naprosto zabitá načasováním). Je to mučivě dlouhé, některé scény obzvlášť. Obecně proti zdlouhavému budování atmosféry a napětí nic nemám, naopak, ale tady je to naprosto nezvládnuté. Prázdné, nudné, postavy mi byli ukradené, měla jsem radost, když to skončilo. ()

Mimi28

Neviem tento film bol pre mne neskutocnym sklamanim. Tesila som sa nan ako dieta na novu hracku a ked skoncil,skoro som zaplakala akurat nie od radosti. Malokto bude so mnou suhlasit urcite,ale tento film sa okolo knihy len obsmietal a to velmi velmi zle,co je skoda pretoze kniha bola famozna. Nemozem tento film neporovnavat s knihou,pride mi velmi vela nevyuziteho z knihy,pritom film je dlhy a tolko perfektnych veci je z knihy vynechanych,koniec zmeneny uplne a tak pre mna o nicom az mi do placu z toho bolo. Pre niekoho kto sa na to pozera a knihu videl iba z dialky mozno super,pre mna urcite nie. Jedine potesujuce v nom je stary dobry Jack,ktoremu by som uverila aj to ze trava je modra. ()

bratr_jezek

Mrazivé drama v zasněženém hotelu podle předlohy mistra horroru. Osvícení patří k jeho lepším knihám, takže když se do toho vloží skvělý režisér a skvělý hlavní představitel démony zmítaného Jacka (Nicholson), máte o důvod víc na film jít. Po shlédnutí ve vás nejspíš věci jako sekera či basebalová pálka vyvolají respekt a do koupelny taky vstoupíte radši až po rozsvícení. ()

pekkanik

Asi preto mi to tak dlho trvalo, keďže TV verziu z r. 1997 som už videl a celkom sa mi páčila. No tu sme v úplne inom leveli. Neskutočne hutný film, jedna zložka perfektne dopĺňa druhú (napr. hudba, vlastne tie nepríjemné zvuky, začala ma z toho bolieť hlava, ale tomuto spracovaniu by hocijaká iná "hudba" ubrala na pôsobivosti). Nicholson je king (nie Stephen), ale mňa viac zaujala Shelley Duvall, až som cítil, ako jej asi musí byť, Kubrick z nej dostal presne to, čo tento film potreboval; jediná pripomienka - scéna v kúpeľni nastavila latku hodne vysoko, že človek si hovorí: Aké potom bude finále! - a ono, blíži sa to, blíži, ale to už by som chcel asi moc. Edit: Najprv som si myslel, že Shelley Duvall je výborná herečka, keď tak perfektne zahrala vydesenú, plačúcu a zničenú ženu na pokraji kolapsu. Keď som si prečítal pikošky z natáčania a pozrel si to ešte raz, bolo to jasné - ona bola naozaj vydesená, plakala naozaj a fakt bola na hranici kolapsu. Neviem pokiaľ sa dá až ísť v rámci umenia, toto už bolo na mňa trochu moc. ()

mzop

Horory Stephena Kinga mám opravdu ráda, nikdy nechybí psychologická zápletka a zlo, na které většinou doplatí dítě. O atmosféře jeho příběhů nemluvě. A Kubrickova adaptace opravdu stojí zato! /střední dvojice podává neskutečný výkon, kamera, střih i hudba krásně ladí. Mám jedinou poznámku, kterou však směřuje k tvůrcům českého znění: Prosím, když je jednou film přeložen jako OSVÍCENÍ, nesnažte se o lepší překlad (viz ZÁŘENÍ). A nepodceňujte českého diváka - dejte pozor na titulky. V jednom okamžiku jsem si film přetočila dozadu, abych se přesvědčila, že moje uši nelžou - titulky v tom okamžiku vůbec nesouhlasily. A já si říkala, že to do toho filmu vůbec nesedí...! ()

maro0902 odpad!

bože to bola fraška ako všetky kubrickove filmy..cele zle toto naozaj nemusim ani nič podobné....milujem filmy ale toto?od kubricka už nechcem vidieť ani len rodný list...bleeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hodnotenie tohoto kvázi veldiela je zrejme umelo vytvorene kopirovaním jedneho blbca ktorý to aj tak prespal a pozeral na 3 krát ako ja...a mechanický pomaranč? to nestojí ani za komentár ()

Stalker85

Ano...Osvícení..Mohli bychom tu vychvalovat skvělý výkon Jacka Nicholsona tak jako to dělá téměř každý kdo toto dílo viděl,ovšem já bych to vzal z trochu jiného pohledu. Osvícení jsem dal jen 2 hvězdičky a to z jediného důvodu...když se řekne Film podle Knihy,očekávám že v důležitých ( pro vývoj a děj filmu opravdu životně důležitých) detailech vše bude stejné..Chyba lávky..Nejdříve jsem četl knihu a byl jsem jí nadšený jako snad nikdy ničím..Pak jsem udělal tu chybu že jsem zhlédnul film..ano..chybu..a to opravdu velkou.Film Osvícení nemá (krom názvu,"místa činu" a pár dalších menších drobností) z knihou vůbec,ale vůbec nic společného.Pro mě osobně byl film opravdu velkým zklamáním.Pro ty z vás kteří netuší proč se mi film nelíbil,doporučuji přečíst si Knihu.Už cca v první třetině knihy zjistíte že ke každé z postav chováte určitě menší nebo větší sympatie a jakousi náklonost které jste nebyli schopni k charakterum postav ve filmu ani za celou skoro 2hodinovku. Film je opravdu neuvěřitelně osekaný o všechny více či méně důležité části a to mi přijde jako opravdu barbarské prznění tak skvělého díla a urážkou Knihy. ()

Kosir

Většina Kingových románů ve filmovém zpracování nevyznívá příliš dobře. Převést styl jeho psaní na plátno je prakticky nemožné. To neplatí o „šajningu.“K tomu nepochybně přispěl genius režiséra Stanley Kubricka a vynikající výkon Jacka Nicholsona. Nechci se rouhat, ale zdá se mi, že film je minimálně tak dobrý jako sama předloha. Scénáristé si z románu vzali to, co potřebovali, nezabývali se méně podstatným či nepřevoditelným a příběh dotáhli k dokonalosti. Kdo knihu četl, nebude zklamán. Kdo ji nezná, musí být i tak spokojen. Že sám autor předlohy nebyl se zpracováním nadšen je věc, v tomto případě, podružná a zároveň příznačná. ()

Seiby1

O Nicholsonovi se určitě nedá říct, že zraje jak víno, protože to co předvedl, nemá obdoby (jeho dialog o tom, jak by "asi" měli vzít Dannyho k doktorovi je geniální).. HERE'S JOHNNY!!! ()

balstar007

Výborný horor. Zařadil bych ho na druhé místo hned po vymítači dábla (1973). Tajuplně děsivá hudba a celý film. Výborný Jack Nicholson. Zajímaví a zábavný film. Do dnes mám po něm ještě pořád ten divnej strašnej pocit strachu když jsi vzpomenu na tenhle film. No prostě na jedničku. Stanley Kubrick si prostě dal záležet. A je vydět že je to výborný režisér. Dávám 90%. ()

Dexies

Knihu jsem sice nečetl, ale tento film na mne udělal hned při prvním shlédnutí takový dojem, že nemohu jinak, než že je to naprosto vynikající a dokonalý film! ... typický Kubrick, atmosféra začíná už v úvodu a naprosto dokonalou hudbou, v průběhu filmu se stupňuje a na závěr vše graduje ... Jack Nicholson a jeho dokonale zahraná role nemá chybu, sice už na začátku vypadá jako blázen, ale proč ne ... Shelley Duvall též exceluje, její beznaděj a zoufalství je téměř nefalšované :) ... jedním slovem: špička! ()

zimi

Mě to hlava nebere, si snad obrovitá většina zde dělá prču, no to jsem se bál až jsem nemohl dýchat!!! Kdyby to byl první horor, tak snad by měl šanci patřit chvilinku mezi nejlepší, ale pomáda by jej, rychle nahradila!!!! Nuda a nuda, co to má znamenat, když mam zácpu, tak je to víc dramatický, od začátku nuda až do konce a herci, ani nevím kdo tam hrál, hlavně nechci vědět. 3/10 a již nikdy. ()

Orel222

Dle mého nejlepší film od Kubricka, podtržený jak jinak úžasným Nicholsnem. Film začínající nevinně, postupné stupňování tajemna a dramatických momentů, vyvrcholí až hororovým závěrem. Tento film netřeba dlouze popisovat, ten se musí vidět. ()

JakuBBukaj

Kubricka mám rád, Nicholsona miluju. V shining předvádí jeden z nejvíce strhujících hereckých výkonů na filmovém plátně. Ač je podle mě snímek rozporuplný s knižní předlohou, baví! Kdo nezná tenhle kult, jakoby nežil. ,, Wendy? I'm not gonna hurt yoou." ()

predoci

Do filmu mě okamžitě vtáhla dokonalá hudba a pečlivá vizualita: kombinace obojího v úvodní scéně s ptačími záběry dechberoucí vysokohorské krajiny se zdála být příslibem pětihvězdičkového filmu. I když z téhle stránky neztratil film v průběhu nic na intenzitě, vkradly se postupně do mé divácké dušičky pochybnosti. Do dobré poloviny se tu vršily motivy, které neměly jiný smysl než prostou hororovost a když jsme se přes polovinu překulili, nezbylo než tuhle nesmyslnost akceptovat a čekat na nějakou katarzi, přičemž bylo čím dál jasnější, že ta nebude stát za moc. Příběhem jenom hodně matně prosakuje pointa Jackova počínání, jeho frustrace podle všeho vychází jen tak ze vzduchu. Jaký je účel dvou vedlejších postav, je víceméně nejasné - pohádky o klukovi s velkýma (a bezmála mimozemsky svítícíma) očima nenacházejí v ději žádné opodstatnění. Wendy naproti tomu, jak se nechal slyšet autor předlohy Stephen King, "je ve filmu v podstatě jen proto, aby ječela a vypadala hloupě". Jakkoliv se ale domnívám, že na scénáři je cosi, co nedovoluje příběh spojit do celku a udělat postavy nějak koherentní, hodnotím film vcelku kladně. Jak ovšem jinak - žádné herecké přešlapy, opravdu dobré dialogy, intenzita, ale ne emoční vydírání. Bezva! ()

Elanornegra

Moj prvy Kubrickov film. Respekt pred tymto p. reziserom. Velmi silny psychologicky horror, s velmi nevsednou hudobnou strankou. Spociatku som mal pocit ze nic zaujimave to nebude ale ale s postupom casu sa obratky zvysovali, a poslednu polhodinku som pozre snad na jeden dych. Genialny a tak realistky Jack Nicholson, klobuk dole ako mu sadla tato uloha. Film ktory si pozriem s odstupom casu urcite. Zatial to zanechalo u mna pomerne silny dojem necakane. 90% Jul2020 Pozrete po dlhšej dobe už bez dabingu, a musim uznať len najvyšší kredit ako sa tu stupňuje od prvých chvíľ tempo a tu hudobná zložka je priam odzbrojujúca. Cela rodinka to zahrala excelentne a Jack si to užil najviac, strhujúce čas neuberajuce na kvalite dielo, Tie wtf scény a ta kamera.... 100% ()

Hezoun Marw

Knihu jsem nečetl, ale nedílnou součástí je naprosto jistě práce režiséra a herců. Nemůžu uvěřit jak se podařilo Kubrickovi vyždímat takový herecký výkon z šestiletého Dannyho Lloyda, který je naprosto dokonalý, až z toho běhá mráz po zádech. Podstatná většina dospělých herců by toto nedokázala a mohli by se jít zahrabat. Samozřejmě nelze odstínit ani Nicholsna a Duvallovou, ale ti byli nasazení určitě účelně. Tok děje ve mně promíchával myšlenky dalšího ubírání, ale v podstatě jsem se nedočkal pár vysvětlení (SPOILER: třeba kdo Jacka pustil z mrazáku? Byla to ta druhá osoba co žije v chlapci? Nejspíš ano, nebo se tam stále pohybuje ten první vrah? Měl Jack jen halucinace? Takové nevysvětlené otázky moc nemám rád.). Každopádně si snímek zaslouží 5 hvězd. ()

Tobias_Sin

Uši rvoucí hudba ( asi jako když nehty přejíždíte po tabuli), dočasně opuštěný horský hotel, který má spravovat Nicholson se ženou a 9tiletým synem, temná tajemství samotné budovy a samota horského prostředí. Tak co z toho může vzejít? Velký psychologický problém, který nemůže skončit happyendem. Jediné, co se mi na příběhu nezdálo, bylo šílenství Nicholsona - jednu chvíli naprosto normální a příčetný a v druhé už šel po své ženě s šíleným výrazem ve tváři. Čekal bych, že se to u něj projeví postupně.. Kdo ale rozumí šlencům, že?!? Každopádně film pro ty, kteří mají rádi psychologické horory.. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)