Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

I.AM.NOT

Je to výborný film, ale naprosto chápu proč Stephen King nechtěl aby hrál v hlavní roli Jack Nicholson, protože ten se skutečně tváří jako naprostý psychopat již od začátku filmu, což možná (málo ale přece) ubírá na gradaci filmu. Kubrick však vše nahradil vyborným zvukem, hudbou a kamerou. ()

showxman

Mrazivý horor s parádní hudbou a hlavně brilantně šíleným/šíleně brilantním Nicholsonem. Mj. je škoda, že se mladý Danny už nikdy na plátně neobjevil. ()

Mičl

Precizně natočený horor. Některé horory mají pomalejší start, ale tak to není u Osvícení. Kubrick se nás snaží zastrašovat už od začátku. Ať už pohledy na nebožtíky dvojčátka, či na známou scénu kdy se valí krev z výtahu. Podle mě nejlepší Kubrickův film. Jack Nicholson zvládl skvěle přechod z chlápka od rodiny na magora co jí chce zabít. A vůbec celá ta rodinka hrála skvěle, vyděšenější výraz než předvedla Shelley Duvall jsem snad neviděl. ()

Mazlik4

Scéna v baru je mou absolutně nejzamilovanější filmovou scénou. Zároveň tvrdím, že ničeho víc se ve filmu dosáhnout ani nedá! ()

pipapaja

Osvícení jsem nejdříve četl a musím říct, že mě zas až tolik nezaujal jako jiné knihy Kinga a pak jsem viděl film a ten mě nezaujal ještě víc. Nejvíc mi zde asi vadila Nicholsonova postava, která se zdá být šílená už od začátku a jeho žena je zase vykreslená jako puťka která si nechá vše líbit ne bojácná žena jako v knize. Mně by nevadilo, že se příběh značně, liší od knihy, ale zde chybí úplně ta atmosféra toho šíleného hotelu. Kubrickovy filmy mě nikdy moc nebraly a po osvícení se to určitě nezmění. ()

jakeer

Nudné, vleklé, bez gradácie deja, klišoidné zábery kamery, Jack Nicholson po X-tý raz vo svojej typickej polohe. A navyše, už od prvých minút bolo jasné, ako sa celý dej vyvŕbi. Pre mňa obrovské sklamanie. ()

POciSEM

Uz jenom z pomysleni bejt celou zimu zavrenej v opustenym hotelu naskakuje husi kuze. Navic kdyz se tam jednoho dne utrhl ze retezu mistni spravce a vymlatil svoji rodinu sekerou tak to znaci ze neco nebude OK. Do toho prijizdi demon Jack Nicholson se svoji rodinou a muze se zacit znova. Tiziva atmosfera jede ruku v ruce s bravurnim ozvucenim a herecky vykony jsou primo mistrovsky. Jeden z mych nejoblibenejsich hororu ()

Oxy

Hodně silný zážitek. Všechno (příběh, herci, prostředí, hudba) má jen jedinou chybu (SPOILER!), a tou je únik Jacka z toho mražáku s "tři" metry tlustými dveřmi. Do té doby jsem si říkal, že to by se ještě teoreticky mohlo stát. Jakmile duchové opustí svět duchů a začnou otevírat bezpečně zabezpečené dveře ve hmotném světě, některé emoce, jako strach a napětí, lehce povadnou. ()

kedl

The Shining nebo-li Osvícení, táhne především skvělá hudba, která vás dovede pořádně vystrašit ,ale nebýt šílence jménem Jack Nicolson, tak nevím. ()

Corpsegrinder

Film trochu doplácí na herce protože Nicholson vypadá jak magor už v úvodní scéně a jeho manželka se buď tváří jako zombie nebo jako uřvanej zombie. Kluk občas v pohodě, občas jdoucí na nervy (REDRUM). Knížku jsem četl ééé no asi před 4 nebo 5 lety a bál jsem se u ní dost. Zde skoro vubec. Ovšem když se to rozjede a Nicholson si hodí co-op s duchama tak to za to celkem stojí. Tajemná atmosféra v každý scéně hotelu a budování napětí to vše zde funguje, bohužel jak už jsem psal v knížce mrazilo mnoooohem víc. Ale tam jde spíš o fantazii jedince a taky o to že King prostě umí popisovat bubu situace. ()

VIPerson

Film jsem viděl snad desetkrát a vždy jsem stejně napnutý.Tísnivá atmosféra tu čouhá i z pitomých koberců a dvě malé holčičky,co by si chtěly pořád a pořád hrát mi na klidu taky nepřidávaly.Minimálně první polovinu filmu to funguje skvěle.Ta druhá je zbytečně roztahaná a prostě už se člověk nudí.Jasně,Kubrickovo rukopis a hraní si s kamerou a hudbou je téměř geniální,ale co naplat když se v polovině filmu ubere a gradace přijde opět až v posledních patnácti minutách.Jacka Nicholsona jsem nikdy neobdivoval jako herce.Zřejmě má (měl) jeden z nejpoužitelnějších obličejů v hollywoodu,ale prostě mi přijde že hraje všude stejně,nicméně zrovna zde bych ho vyzdvihnul a roli si opravdu užil a člověk si ho bude pamatovat buď jako Jokera nebo Jacka Torrance.Danny Lloyd byl opravdu roztomilý a působil jako skvělý kontrast ke své strašidelné matce.Hudební stránka byla k filmu dokonalá a téměř celý film vás udržuje v až nepříjemném napětí.A Kubrick naopak dokonale pracoval i s tichem a zvuky ve filmu.A co se týče Stephena Kinga..myslím si že nikdo nezfilmoval jeho dílo tak dobře jako Kubrick a Darabont.Kubricka nepovažuju za bůhvíjakého nadpřirozeného génia,nicméně po shlédnutí tohoto videa se to jen těžko přiznává. ()

kukuuuc10

Dlouho jsem se nemohl odhodlat ke shlédnutí, očekávání bylo obrovské a výsledek víc než potěšující. Počátkem skvělého autora knihy, bláznivého režiséra a herecké obsazení Nicholsona! Stane se mi, že i u grandiózních filmů, které si pustím za pět minut 12, usnu. To se ovšem v tomto případě nestalo a fakt jsem vydržel až do 2.30 a.m. Přepsal jsem si TOPku! Tohle nemá obdoby! 100%, 10/10, ***** ... a tak dáále! ()

Hanys_

Kdysi jsem měl s touhle klasikou velký problém (poprvé viděno asi půlroku po přečtění knížky), ale jak léta plynula, knižní detaily z hlavy vymizely a já si tuhle Kubrickovu pecku mohl bez problému užít. Dokonalý horror (na to že má 140 minut a jsou tam většinu času 3 herci). 9/10 ()

Paity

Určitě jeden z nejlepších Kubrickových filmů a určitě jeden z nejlepšíc filmů Jacka Nicholsona. Spíše než horor, jde o dokonalý thriller. ()

HArna

Nadprůměrný,úchvatný,velkolepý! Prostě jeden z nejlepších filmů,které jsem kdy viděl! Je to mimořádné dílo! 100% ()

ZdenoLo

Nebyť tak skvelého hudobného doprovodu, tak by film možno až tak hrôzostrašne nepôsobil. Knihu som nečítal a asi ani nebudem, aby mi to neskazilo úžasný zážitok s filmu kde podľa mňa obsadenie Jacka Nicholsona bola tá najlepšia voľba (aj keď Stephen King tvrdí niečo iné..). ()

MatejNosal

Hororová klasika, a najlepšia adaptácia podľa Kingovej predlohy. Nicholson hrá oskarovo a jeho premena na šialenca je geniálna aj keď vyzeral ako šialenec hneď na začiatku :-D. Každá scéna má niečo do seba takže dĺžka filmu mi vôbec nevadí, práve naopak, každý záber som si vychutnával. Úvod zoznámenie sa s hotelom a postavami nie je vôbec nuda. Krásne prostredie v ktorom sa hotel nachádzal bolo dychvyrážajúce. Druhá tretina filmu, kde pozorujeme premenu Nicholsona na monštrum je tak isto uchvatná a záverečná tretina nervy drásajúca. Jedine posledný záber som nejak nepochopil, inak Best of HORRORS.(95%) ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)