Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Prochy38

Tak nevím. Jsem plný rozporupných pocitů. Mysteriózní psycho thriller to byl kvalitní. Jack Nicholson podává excelentní výkon. Ale celkově mě to až tak nenadchlo. Nechci urazit, ale S. Duvall je opravdu škaredá a ve filmu mi vadila po všech sránkách. Nějak mi chybělo nějaké zajímavé vyústění. Ale atmosféra byla mrazivá po 90% filmu. Ta helikoptéra na začátku, to je hloupá chyba! 75% ()

Haymar

Při sledování Kubrickova velice sugestivního a (režisérsky) úchvatného ztvárnění jedné z naprostých klasik mistra žánru, člověk snadno nabude dojmu, že Nicholson toho magora jen nehraje, ale že takovej magor vážně je! Dokonce si troufám tvrdit, že tohle filmové zpracování zastínilo i samotnou předlohu (alespoň v mém případě určitě), ještě dloooouho po filmu běhal mráz po zádech! ()

Itar

Psát, že se jedná o jeden z nejlepších Kubrickových filmů je naprosto mimo mísu, vzhledem k tomu že tenhle velikán těch horších zase tolik nenatočil. Co však The Shining činí výjimečným, je Jack Nicholson a jeho varianta šílence, kterou mu spolknete s naprostou samozřejmostí. ()

Sigmius

Já vám nevím lidi...byl jsem zmlsanej předlohou Stephena Kinga. Film mne prostě neoslovil, sám King říká, že Kubrickovi se zpracování jeho románu moc nezdařilo. Mám rád filmy s výpravnou atmoškou...tohle mi ho moc neposkytlo. Filmový Danny je oproti knižnímu retardované děcko hýbající prstem, Jack Nicholson jako psychopat je geniální. A Wendy hysterická čubka. Možná by se mi film líbil víc, kdybych předtím nečetl předlohu... ()

.MJ.

Kubrick dokázal navodit do filmu neuvěřitelnou atmosféru. Vynikající hudba, úžasná kamera a skvělé herecké výkony v čele s Nicholsonem. Nějaké výtky bych na tom našel, ale na tehdejší dobu se jedná o takřka dokonalé dílo a myslím si, že The Shining bude obdivovat ještě mnoho generací. 92% ()

Marrty3

Neuvěřitelně pohlcující snímek s dokonalým soundtrackem. Od spuštění, až do samého konce jsem jen zíral. Po Přeletu nad kukaččím hnízdem je tohle rozhodně nejlepší role Jacka Nicholsona ,který se svojí vizáží a uměním vytvářet takové množství grimas, se na tuto roli opravdu hodil. Nicholson a Danny Lloyd hrají svoje role na jedničku ! Bezchybné znázornění vyděšenosti ve tváři Dannyho je k nezaplacení. Ve filmu spousta kvalitních hororových prvků, nemluvě o koupelnové scéně. To jediné co mě opravdu nebavilo byl herecký výkon paní Duvallové, která druhou polovinu filmu naprosto přehrávala. Nevím zda to byl záměr režiséra, ale pokud ano, tak jsem tento tah rozhodně nepochopil. Ale i tak se toto Kubricko dílo zapíše do pěti hvězdičkového nebe a to hlavně díky obrovskému smyslu pro detail. Je ovšem potřeba, tomu trochu přijít na chuť. ()

Yarushka

Tonny! Jediný horor u kterýho jsem byla doslova posraná. Žádný jiný horor tyhle zajímavý pocity- pojmenujem to strachem- nezažila. Stačí, aby člověk několikrát ukazováčkem pokrčil a zlověstně se na mě podíval, jsem v pr..:D Hudba, herci (všichni tři) naprosto briliatní výkony! Poklona!!! ()

J*A*M*A*L

[Best of Stanley Kubrick] Nemůžu si pomoct, ale na Kingovi romány se zkrátka dělají nejlepší filmy a také horory. Nečekal jsem, že horor z osmdesátých let mě dokáže takhle šokovat a že bych mu po projekci s nehoráznou radostí vysolil pět hvězdiček s tím, že se jedná o můj nejoblíbenější horor minulého století. Kubrick se svým Shining to dokázal. King může být na sebe opět právem hrdý a Kubrick mohl být ještě víc. Podařilo se mu natočit nehorázně perfektní horor, který ještě dnes dokáže šokovat ty nejúchylnější fanoušky. Kubrick je bůh. Bez problému bych mohl říct: dokonalý horor. Není to slasher, není to typický horor, je to originál. Vůbec se navíc nedivím, že je Shining jeden z nejlepších filmů vůbec. Když se někdo jako je Jack Nicholson objeví v hororu, tak je to něco, něco pořádně drsného a úžasného... a jsme opět u toho, že Shining je něco drsného a úžasného. Stále jsem vykulený a nervózní, když o tomto filmu slyším, a když právě teď píšu tento komentář k této originalitě. Když slyším znovu tu hudbu Wendy Alcottové, když vidím tu velkou chodbu, do které proudí hektolitry krve, když vidím tu scénku, jak se Nicholson pomoci sekery snaží dostat ke své ženě a chladnokrevně jí zavraždit, tak mi nedokáže přestat bít srdce jako o závod. Nejlepší Kubrickův film a pokud pro některé Kubrick není génius, tak pro ně tohle mistrovsky zvládnuté dílo geniální bude. ()

Hanes88

Jak to jen ohodnotit? To je fakt dilema :). Na jednu stranu více psychologický film jsem snad ještě neviděl a atmosféra se dala opravdu krájet. Navíc výkon Jacka Nicholsona byl neuvěřitelný. Na druhou stranu jsem však čekal mnohem více od závěru. Takže spíše takových 60%. ()

barcaacrab

Jack Nicholson vypadá jako blázen už od začátku a díky tomu jsem nezachytila ten správný okamžik, kdy jsem se měla začít bát. Možná kdybych neměla tak velká očekávání, film by na mě zapůsobil mnohem víc, ale to nic nemění na tom, že při správném hororu má napětí gradovat, nikoliv stagnovat. Možná mi to všechno zkazila neuvěřitelně vlezlá, nepříjemná hudba, díky které jsem si přála, aby už to skončilo. I přesto je to výborný Kubrickův počin, který si rozhodně zaslouží svou slávu :-) Možná časem Osvícení přijdu na chuť... (Není těch "možná" příliš na jeden film?:-)) ()

Perverz

No, no, no. Na tomhle filmu jsou dvě věci, které je opravdu třeba vyzdvihnout, jsou to dominanty filmu, za prvé herci, a za druhé jméno autora, resp. režiséra. A to je vše milí, zlatí. I v případě, že vezmu v potaz dobu, tak je tomu opravdu tak. Já to tak vnímám. Jednoduše, nebýt herců, tak to ani za shlédnutí nestojí. A postavit maniakální sklony na tom, že jsem na brigádě v nějaké zapadlé prdeli, odřiznutý od světa, vůbec to na mě nefungovalo. Přeceněný, nicméně velice koukatelný film. Někde tam uvnitř pozoruji, že na tom filmu něco bylo. Né však na pětihvězdičkové hodnocení. ()

Paldiny

Sebavedomé Kubrickove putovanie po filmových žánroch je obdivuhodné. Vo vodách hororu sa tento nezaškatuľkovateľný režisér cíti tiež ako doma za čo môže neskutočne mrazivá atmosféra, šialený Nicholson, práca so zvukom a tradičná posadnutosť dokonalosťou. Do filmu nezapasovala iba Shelley Duvall, ktorej nevýrazný prejav a mdlé herectvo pôsobí aj v porovnaní s mladším osadenstvom dosť rušivo. Nič ale nemení na fakte, že ide o jeden z najlepších hororov nielen plodných 80-tok aký sa pre lepšiu konzumáciu dočkal dvoch verzií * * * * * Tá kratšia určená Európanom patrí k menej doslovným čo je pre vyrovnanejšie tempo prínosnejšie ako jej americký náprotivok s pridanou polhodinou nových scén, z ktorých stojí za zmienku iba efektná kostrová pasáž. ()

Honzeek95

Musím přiznat, že jsem se bál. Což je určitě pozitivum. A mezi další pozitiva bych určitě zařadil herecké výkony (kromě Duvall, ta hrála strašně) a atmosféru. Atmosféru ovšem dělá z 80 % hudba.. Jinak film (děj) jsem absolutně nepochopil. Byla to tedy duchařina, anebo se to všechno odehrávalo v hlavách hlavních postav? To je moje základní otázka, na jejíž zodpovězení jsem čekal celý film. A nedočkal jsem se ho. Poté se mi nelíbilo vykreslení procesu Nicholsonova zešílení.. On tam vlastně žádný proces ani nebyl. Autor skáče dějem, jak chce ("next month", "Monday", "Wednesday", "8 a.m." atd. atd.), ale má to vůbec význam? Nejdříve se děj odehrává měsíc po příjezdu rodinky do hotelu, všichni jsou ještě relativně normální.. A za pár dní se najednou Nicholson zblázní.. Čím to bylo, že se najednou zbláznil? To jako celý ten měsíc se po nocích nic nedělo? Ale zpět k mé první otázce.. Celý film jsem nevěděl, jestli je to duchařina, anebo se to snaží zachytit reálnou událost. Nevěděl jsem, zda ti lidé na plese, kam se Nicholson chodil opíjet, žili (záhadně ožívali v noci), anebo se to všechno odehrávalo v jeho mysli.. Ale jestli se to odehrávalo v jeho mysli, tak kdo mu poté otevřel dveře od spižírny? A kontrast - proč se měsíc po nocích nic nedělo? A proč ožíval zrovna Grady, který mu radil, aby zabil svého syna? Proč mu vadil zrovna jeho syn? Takže ani varianta ožívání lidí po nocích, ani varianta toho, že se to odehrává v hlavách Nicholsona, nedává smysl! A ten konec.. Co to mělo znamenat, že Jack byl na té fotografii? To už tu máme dokonce cestování časem? Teorie druhého života? Hlavní problém je v tom, že Kubrick kašle na příběh a jeho logičnost, jde mu jenom o atmosféru a za tu mu já 5 hvězd tedy určitě nedám! Mimochodem, asi jsem jediný, kdo se zamyslel nad obsahem filmu a jeho dějem, všichni tu sypou plné hodnocení jen za režii, herecké výkony a atmosféru, ale toto má k dokonalému dílu strašně daleko... ()

Mitin

Nepřekonatelné psychologické drama s nepřekonatelným Nicholsonem, které udrží vaší prdel sevřenou strachy téměř celý film. Konkurenci jen těžko hledat. ()

ondrula

Poté co jsem přečetl knížku, jsem se ještě jednou podíval na film, a už úplně chápu, proč se v roce 1980 King na Kubricka nasral, že z jeho předlohy udělal takovou slátaninu. Film knížku kopíruje jen velice zvolna a několik zcela klíčových hororových prvků (živý plot, kotel, včely aj.) bylo úplně vynecháno. Namísto toho jsou tu strašně vypiplané barové scény, které jsou ovšem podle mě jinak dost o hovně, tu a tam nějakej ten ksicht pomazanej marmeládou a taky nesmyslný potoky krve, valící se chodbou hotelu (wtf?). Když pominu srandovní dobu, kdy se film natáčel, měl jsem celkem problém s manžely Torrencovými. Shelley Duvall s kobylými zuby se většinou omezila na to, že se teatrálně roztřásla a pak začala ječet a Jack Nicholson toho svýho magora přehrával, až se na to nedalo moc koukat bez úšklebku. Výbuch hotelu se nekonal. Přestože uznávám, že je tento film pro spoustu lidí asi kult, já viděl spíš jen zkaženou kingovku a - což je mnohem horší - poměrně dost rozvleklou nudu a spoustu nechtěně směšných momentů. ()

Hadriel

Tohle je můj hororový šálek. Žádná tma, že není nic vidět, žádné rychlé pohyby a lekání, žádné ticho a předvídatelné vybafnutí zpoza zrcadla. To není třeba. Moc pěkný. Kubrickova preciznost a symetrické záběry. ()

orkadimenza

Shelley Duvall je zpola otřesná herečka, ale naštěstí nedokázala zabránit té lavině skvělé atmosféry. Tohle je opravdu skvělý film. To co nedokázalo Psycho, Věc, ani Mlčení jehňátek, tak Shining předvedlo na plné čáře. Legendární horor, který mě opravdu (z výše vyjmenovaných jako jediný) dokázal vyděsit a řádně postrašit, a to mi věřte, že tuhle větu neříkám jen tak do větru. Wendy Carlos je zde opravdová bohyně a Danny Lloyd předvedl jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. A psycho ksicht Jacka Nicholsona mě bude strašit ještě dlouho. Absolutní vrchol hororového žánru! ()

cmenda

Nevím bylo to zajímavé na celém filmu byl nejlepší hudební doprovod jinak se mi celý film zdá dost přeceňovaný . ()

Varan

Stanley Kubrick nám zase předvedl (pro mě) nádherný film. Řekl bych že obsazení Jacka Nicholsona do hlavní role byl výborný nápad. Vydržet několikrát natáčení jedné scény musí být pro herce náročné ale všichni to výborně zvládli. Stephen King může vidět další nádherný film natočený podle jeho knihy. Pět hvězd zaslouženě!! ()

Marius_ss

Dokonalosť. Ak by som niekedy mal vytvoriť rebríček filmov, ktoré musí človek vidieť, než zomrie, tento by mi napadol medzi prvými. Jeden z mala filmov, ktorému udeľujem ******. Atmosféra, réžia, hudba a Jack Nicholson sú v tomto filme niečo neskutočne. Navyše ta lokalita opusteného horského hotela niekde v horách v snehovej metelici je mi veľmi blízka, na podobnom mieste totiž roky pracujem a pracoval som aj v čase keď som tento skvost videl prvykrát - čo bolo (hanbím sa povedať) cca v roku 2014, ale aspoň som si to o to viac užil :) ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)