Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

pogoman77

THE BEST HOROR MOVIE EVER! Film, který (na první pohled) jednoduchým způsobem buduje atmosféru hustou tak ,že by se dala krájet. ()

Luufuu

Od Stephena Kinga jsem stejnojmennou knihu četla a myslím že se to s filmem vůbec nedá srovnat. Kniha je 100x lepší a všechny detaily a důležité momenty se ve filmu rozhodně nezachytily. ()

zjs

Kubrickovi filmy jsou sice výjimečné a pár by jich měl člověk znát, ale to jak on natahuje scény je pro mě k nevydržení. Co jinde trvá 5 minut, on má potřebu točit 15, a tak si vždy najdou části ve filmu, kdy se koušu nudou. Jinak Nicholson mi tam přijde svým výrazem šílený od začátku, takže když pak zešílí, tak už to zas taková proměna není. ()

Tethys

Můj miláček Jack zas ukázal, že je to skvělý herec a hrát šílence je mu velmi blízké. Kubrick si vybral skvěle. Už poněkolikáté úchvatná a napínavá podívaná celých 119 minut. Plný počet hvězdiček. ()

chicotomas

Strhující Kubrickův horor, kterému podle mě atmosféra tohoto díla zajistila nesmrtelnost. Nejde ani tak o výkony herců, ale hlavně o krásné prostředí zastrčeného hotelu s monstrózními místnostmi a jeho krásné okolí. Precizně udělaný film, u kterého se budete bát! ()

Pixu

Takzvaně psycho jak Psycho. První půlku filmu jsem si dokola opakoval otázku jak tenhle chlap na konci může vzít tu sekyru. Ale v tomhle je kouzlo Osvícení. Člověk opravdu vidí, co postavy prožívají. Všechno tak nějak dohromady dává smysl. Všechno sedí. Ukázkový perfekcionizmus. Nakonec je možná mrazivější to, jak Kubrick drží otěže pevně v rukou, než to, co se ve filmu skutečně děje. Je příjemné vědět, jak může být film napínavý, když v něm nejsou zbytečné potoky krve, vraždy jak na běžícím pásu a různé jiné chuťovky. Tak to má vypadat. ()

ragtime

Neskutočný Jack Nicholson a film, ktorý sa mi neopozerá. Keď mám chuť na výborný horor, viem kde mám hladať. ()

Funky.F

Bojím se o nějakém filmu říct, že je dokonalý. Nebojím se ovšem říct o tomto filmu, že má jenom vlásek k dokonalosti. Úžasná atmosféra filmu + skvělá hudba + brilantní Jack Nicholson = 5/5 bez delšího uvažování. ()

uprchlice

"The Shinning" je skvělá a propracovaná podívaná plná skvělých efektů a triků. V hlavní roli se představil skvělý a děsivý Jack Nicolson, který to zahrál na výbornou a ještě dokázal vystrašit. Stačilo jen aby se zamračil a mě mrazilo v zádech. No opravdu! :-D Navíc ten nádherný hotel, který byl děsivě obrovský a jeho prostory nádherné. Navíc to bludiště bylo taky zajímavé. Když přejdu k hodnocení tohoto snímku, tak si myslím, že je na velice nadprůměrné úrovni. Musím dát velké plus Jacku Nicolsonovi. To prostě musím :-D Byl skvělej! Navíc ještě příběh se skvělou duchařskou tematikou, kde duchové nejsou jen odrazy v zrcadle, či příšery se zlověstnými oči, ale jsou to "lidé" se kterými si hlavní hrdina povídá, což je až vtipné :-D Nevím, jaká je knížka, ale rozhodně si jí musím přečíst :-D Takže "The Shinning" je další skvělý snímek a já ho moc doporučuju ;-) :-) ()

raadec

"Wendy, I'm home!!" Jsou lidé, kteří otevírají dveře klíčem a potom ti, kteří je otevírají sekerou a Jack očividně patří k těm druhým.. Četl jsem nejdřív Kingovu předlohu, takže mě film ne-úplně naplnil, ta přeměna Jacka je ve filmu příliš rychlá, ale pořád je to jasných 5 hvězd.. A Kubrickova režie je velmi velmi zneklidňující, až hororová. Prostě one and only.. ()

trx2010

I 34 let od premiéry to stále funguje. A dokonce to jde i bez požírání mozků, hrabání se ve střevech, chytání lidí do pastí s následným řezáním končetin a znásilňování novorozeňat. Tohle všechno dokáže Kubrick nahradit jen pár náznaky a partičkou psychopatických violončellistů, kteří k tomu zběsile v epileptickém záchvatu šmidlají na svoje nesnesitelné nástroje dokud nemají smyčce na sračku. ()

Grapes

K tomuto filmu jsem se dostal až teď(2014) a díval jsem se na něj v posteli a pod dekou. Mělo to svůj efekt...vidět ten film v kině, asi bych soudil trochu jinak. Je to první kubrickův film, který jsem měl možnost shlédnout- upřímně- trochu mě ty nápady filmů nudí. Ale k samotnému osvícení: skvělá předloha Stephena Kinga,Nicholson se taky docela vyřádil a psychologická hudba dodala dobrý efekt. Ovšem přijde mi, že Kubrick to měl do detailů připravené už nějakou dobu před natáčením a díky tomu film nemá žádné spontánní momenty a nějaké scény nudí. Duvall jsem absolutně nevěřil a asi by mě taky štvala. Na druhou stranu scéna v bludišti, proměna Nicholsonova charakteru a nějaké ty drobné detaily...myslím, že chápu, proč je z osvícení kult. ()

prometheusll

Výborný thriller, ve kterém se jak zasmějete, tak i vyděsíte. Jack Nicholson skvěle předvedl, jak má talentovaný zabijácký pohled a chování. Film jsem viděl v titulkách, takže to byl pro mě větší zážitek. Doporučuji ()

maros.gal.7

Nikto zo zdravým uvažovaním nemôže povedať, že shining nieje brilantné dielo. Jack Nicholson sa pre takéto role narodil a je v nich bravúrny, malý chlapček sa mi tiež v tomto filme páčil a tiež mu táto rola veľmi sedela. Od začiatku do konca sa divák nenudí a je stále v napätí. Niektoré scény a pasáže sú priam magické a pulzujú strachom. Pre mňa je Shining presne druh hororu, ktorý mám rád. ()

GwyPal

Který hororový fanoušek by neznal šíleného Jacka Torrance? Žádný. Jack Nicholson zahrál geniálně (snad ještě lépe, než v Přeletu) a pasoval tento film na krále hororového žánru. Jeho přeměna v magora je perfektní a když pak vezme do rukou sekeru, tak mu nemůže konkurovat ani starej Brůna. Napětí pečlivě graduje a vůbec se tu nehraje na nějaké hektolitry krve (no, možná jednou), ani laciné lekačky. Režiséru Kubrickovi se podařilo navodit stísněnou atmosféru prázdného hotelu na výbornou a člověk se bojí i po několikátém shlédnutí. V dnešní době se zase začínají točit kvalitní horory (Wan, Derrickson), ale tenhle skvost už nikdo nepřekoná. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)