Děj I. série se odehrává v 15.století (1485 - 1498) na dvoře krále Richarda IV. (pouze v prvním díle na začátku u jeho předchůdce - Richarda III.). Zde se královský princ Edmund "Černá zmije", vévoda z Edinburghu, snaží za pomoci svých věrných přátel Baldricka a Lorda Percyho stát korunním princem namísto svého bratra Harryho anebo dokonce králem celé Anglie. Ovšem vždy to dopadne jinak než si představuje. (Fary)

B!shop

Jednoznace nejslabsi ze vsech ctyr serii o Cerne zmiji, v prvnich 4 dilech je na zasmani jen sem tam neco. Ale zachranujou to dva pekne vostry zaverecny dily o lovci carodejnic a o bande zloduchu. A samozrejme nejvetsim tahounem tu je Rowan Atkinson, kterej si roli viditelne uziva a nechybi u nej klasicky pobihani, naprosto ultimatni skleby a tentokrat i takovej zlomyslnej humor a sem tam naka hlaska. Naopak moc mi nesed Brian Blessed, kde tvurci tezi hlavne z toho, ze vypada jak sileny hovado a neustale vyrvava, ale me to misty spis rozcilovalo. Taky me prekvapilo, ze smich tu je pridanej hodne spore a u spousty vtipku chybel. Celkove to je tak na 4*, ale precejen tvurci se tu teprv zahrivali, tak primhourim oko, uz jen kuli tem dvoum perfektnim dilum a skvelymu Atkinsonovi. ()

Hafran

I když se jedná o jeden z nejlepších seriálů, tak první série je jenom pro fajnšmekry. Sice si ji rád občas pustím, ale objektivně je to brak v porovnání s tím co bude dál. Rowan Atkinson totiž stále hraje Mr. Beana nikoliv Lorda Blackaddera. I když neuvěřitelnost a absurdnost situací je zde asi ze všech sérií nejdrsnější. Ale o tom je asi celá Černá zmije. ()

Molir

Hmm, tak tahle prvni serie je slabsi nez zbytek - vsichni jsou za blbce a humor nespociva v sofistikovanych britskych hlaskach, ale znacne vice ve vulgarnosti... a pry to stalo spoustu penez a celkem to i propadlo a BBC o dalsi rady nemela zajem, nicmene Benu Eltonovi se to povedlo ukecat s tim, ze druha radu natoci levne ve dvou dekoracich s peti herci :-) ()

Eddard

První série Černé zmije má většinu správných ingrediencí, ty ale nejsou ani zdaleka tak dobře odměřené a namíchané, jako v následujících inkarnacích. Vtipné momenty občas probublají, tu a tam pobaví chytrá narážka na Shakespeara, či Monty Pythony, kolem a kolem jde však jen o průměrnou televizní zábavu. Nemáte-li času nazbyt, doporučuji středověk přeskočit a začít až mnohem vtipnější druhou, alžbětinskou sezónou. 60% ()

Raven0

Jsem trošku zaražen zdejším hodnocením. Protože mě první řada černé zmije moc nenadchla. Po rozpačitých, nudných a docela trapných úvodních dílech, se sice v druhé polovině solidně rozjede, ale stejně. Gagů moc není. Kulisy a herci působí dost lacině a celé to zavání lacinou fraškou. Ale musím uznat, že určité kouzlo seriál přeci jen má. ()

• Titulní píseň od Howarda Goodalla má stejnou melodii po všechny série, mění se jen styl dle historického období. (Mr.Critic)
  • Edmundowo manželství s princeznou Leiou Uherskou je odkazem na manželství Richarda II. s Isabellou Francouzskou, které bylo v době sňatku pouhých 6 let. Bylo to čistě politické manželství bez sexuálního soužití. Isabella ovdověla v 10 letech. (Kulmon)