Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (467)

Kothy 

všechny recenze uživatele

Parádní válečný film. Nějak těm filmům z 50. let začínám přicházet na chuť. Je zajímavé sledovat souboj dvou opozičních velitelů. Nakonec si jeden z nich prosadí své a dotáhne to k dokonalosti. Jejich psychologická hra je super. Pak už jen můžeme sledovat výstavbu mostu a snahy Britů o jeho zničení. Ocenil bych ale kratší stopáž... "Zab ho!" ()

MM11 

všechny recenze uživatele

Eliminovat dopady v zákeřně změněném konci (v knize má závěr originální nesnadno uchopitelnou pointu) a přežít fakt, že tvůrci jednání některých postav nedokázali vysvětlit tak elegantně jako v předloze. Pak si lze vychutnat převedení jednoho z největších bestsellerů do nepochybně velkolepého zpracování. David Lean byl persona na náměty se značkou "nesfilmovatelné" a nechal ožít bouřlivou atmosféru i tragickou osobnost plukovníka Nicholsona. Závěr (jediná věc kazící jinak dokonalý zážitek) mi přijde jako jakési zbytečné zavděčení se. Jinak film ve všech směrech legendární - od výpravy až po hudbu. ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Daní za dobu vzniku je lehká naivita, ale jinak tato britská válečná klasika v zásadě nezastarala ani o chlup a stále přináší zajímavé podněty k zamyšlení. Užíval jsem si psychologický duel Nicholson X Saito a vůbec veškeré dění kolem stavby mostu a zajateckého kempu 16. O kousek slabší druhá polovina filmu už patří spíše zrodu a průběhu mise "vyhoďte ten most do povětří" a celé to vyústí ve velmi napínavý a na svojí dobu nezvykle drsný závěr, kde skutečně nevíte na čí straně stát. Hurá práce. [HD] ()

N.Strauber 

všechny recenze uživatele

Informace na DVD-obalech je třeba brát s rezervou - někdy dokonce s tou největší. Ale s tvrzením, které se nachází u tohoto filmu (že se jedná o jeden z nejlepších válečných filmů všech dob) bych se nebál souhlasit. David Lean natočil mistrovské dílo, které si všechny získané ceny zasloužilo. Vyzdvihnout musím především výkon Aleca Guinnesse (zarputilá neústupnost z něj vyzařovala, i když se ani nehnul a navíc mi opět potvrdil, že patří k hercům, které je vyloženě nutné slyšet v původním znění) - a také hudbu, což se u mě moc často nestává. Snímku nemám co vytknout; odehrává se samozřejmě během války, čemuž odpovídá celý příběh a prostředí, ale podle mého názoru se jedná hlavně o mimořádně propracované drama. Jsem rád, že i druhé zhlédnuté Leanovo dílo byl pro mě velký zážitek - prostě velkofilm s velkým V. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Uznávám, že měřítko filmů Davida Leana je obdivuhodné, že je megaloman v tom dobrém slova smyslu. Nicméně i tak mi film přišel příliš dlouhý a především jsem měl problém s postavami. Těžko říct, nakolik nerealistické, naivní až jednorozměrné, ale sympatizovat se dalo jen s Američanem, co se odtamtud snažil utéct. Uznávám však, že poslední půlhodina je natočena opravdu skvěle a napínavě. ()

Galerie (112)

Zajímavosti (46)

  • Natáčení probíhalo na Cejlonu (dnešní Srí Lanka) u vesnice Kitulgala na řece Kelanii. (Zdroj: ČSFD)
  • Autor původní povídky Pierre Boulle byl sice uveden i jako scénárista, přestože neuměl vůbec anglicky. Stalo se tak pouze proto, že skuteční tvůrci Carl Foreman a Michael Wilson byli toho času zapsaní na černé listině. Oscar za scénář tak byl dvojici přiznán až zpětně roku 1984. Bohužel Wilson už nebyl mezi živými a Foreman zemřel následujícího dne po udělení. (JayZak)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno