Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (456)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Tak na druhou dobrou. Osudový dějinný moment se Sykes–Picotovou dohodou (region je rozesraný dodnes), impozantní pouštní lokace a rozmáchlá, filmařsky precizní práce, plus vysoce charismatický O’Toole jako legendární dobrodruh / válečná postava na straně arabů. Stáří 60 let samozřejmě hraje svoji roli, ale z pozice seriózního diváka se jistě vidět vyplatí. Kéž by v kině a jako 70mm. ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

David Lean si zaslúži obdiv, rešpekt a večné miesto na nebi kinamatografie - za odvahu, nezdolnosť, megalomanstvo a nadšenie. Na mojom "leanovskom" rebríčku má prvé miesto asi natrvalo rezervované Most cez rieku Kwai, napriek tomu dať tomuto filmu menej ako ***** je svojim spôsobom barbarstvo, ale keď si odmyslím všetky tie NAJ, ktoré film sprevádzajú, tak sa napriek drvivej prevahe pozitív prikláňam k Nunkiným výhradám a budem "objektívny:) (videné director´s cut) ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

,,DOKUD SE ARABSKÉ KMENY BUDOU BÍT MEZI SEBOU, DO TÉ DOBY BUDOU MALÝMI A HLOUPÝMI LIDMI. NENASYTNÝMI, BARBARSKÝMI A KRUTÝMI …..“ /// Parádní pocta jedný legendě. Film, ve kterým je třeba hledat i hlubší politický souvislosti, film plnej filmový hudby, krásnejch exteriérů a zvláštní atmosféry. Střet dvou kultur, ale není hlavním tématem. Spíš jde o osobnost Edwarda Lawrence, o vystižení pocitů a touhu prosadit arabskou nezávislost. Výpravnej epos, hodně zvláštní příběh, kterej by dneska působil (zřejmě) jinak. Nevadí, že tu chybí romantika (k ženě), dobrodružně založená osoba zde najde (objeví) mnohem víc než prachsprostý politikaření a vodříkání životopisu jedný osobnosti. Troufnu si tvrdit, že novější háv by tomuhle pánovi slušel. Ovšem …. není nezbytnej! P.S.: (Nevím jak vy, ale já miluju režisérský verze!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i dobrej film může začínat 5ti minutovou tmou. 2.) Nechápu, proč je bejt Arabem trnitější, než jsem čekal. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Tento komentář, který píši k "Lawrencovi z Arábie" je záměrně jiný než ostatní. Není pochyb o tom, že Lawrence je vrcholné dílo, to už tady za mě napsali ostatní - viz kamera, režie, scénář, herecké výkony, hudba, výprava etc. To z něj činí kvalitní velkofilm, kterých se ale dá najít mnoho. Čím je však oním zázrakem, o kterém mluví Spielberg ? Pro mě tím, že se v něm pojí perfektní zábavný velkofilm s mnohovrstevnatým a hlubokým příběhem. Úplně přesně souhlasím s komentářem BELLDANDY, která výstižně popsala jedno ze stěžejních témat snímku. A takových filmů je, jaká škoda, příliš málo. Ale naštěstí je tu Lawrence, kterého snad ani nemůže stačit vidět jednou. Tenhle film, respektive klenot, mě vždy znova a znova dokáže ohromit. Pane Leane, díky za dechberoucí zážitek z Vašeho veledíla. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

První světová válka tak trochu jinak v dnes už legendárním filmu, který nejenže ukazuje ve velkofilmovém (a nemůžu se ubránit dojmu že i westerny značně ovlivněném) provedení zoufalý boj arabů proti Turkům, vlastní nejednotnosti i i tiché koloniální snaze západních mocností, ale i vynikající příběh excentrického muže který odešel do pouště hledat sám sebe. Lawrence z Arábie, to je pravá definice slova VELKOFILM... a naprostá lahůdka pokud se poštěstí potkat ho v jeho zrestaurované verzi na velkém plátně. 10/10 ()

Galerie (226)

Zajímavosti (68)

  • Přestože má film 228 minut, neuslyšíme v něm promluvit žádnou ženu. (Kulmon)
  • José Ferrer (Bey) byl zklamán ze své příliš malé role. Přijal ji pouze pod podmínkou, že dostane zaplaceno 25 tisíc amerických dolarů – tedy více než dostali Peter O'Toole (Lawrence) a Omar Sharif (Sherif Ali) dohromady – a tovární Porsche. (HellFire)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama