Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (456)

hirnlego 

všechny recenze uživatele

216 minut užito a prožito od začátku do konce. Lawrencova osobnost sice skvěle zahraná, ale ne zrovna sympatická. Absence "povinného" milostného románku velmi osvěžující. Perfektní obraz výroční digitální kopie v kině Hvězda dokonalost sama při velkolepých záběrech pouště, při detailech na obličeje (aka hnědý plastofrňák Anthonyho Quinna) už spíš na škodu. Vše ale odpuštěno od prvních okamžiků, kdy se na plátně objeví Omar Sharif. Charismatický, hrdý, osudový. Je mi zase patnáct. (4,5*) ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Neomračujte mě svou vzdělaností! Mám to ve vaší složce!"                                                                                         Mladý ambiciózní a výstřední důstojník má poněkud obtíže s vojenskou morálkou. Přesto je vybrán pro speciální úkol. Rád si hraje s ohněm, boří předsudky a posunuje hranice. Stane se hrdninou nebo pouhou loutkou v rukách svých nadřízených? Vítězství ještě nemusí znamenat výhru a domov nemusí být nutně místo, kde jsme se narodili. Dobrý výběr herců - Peter O'Toole modrooký bonďák oblečený do bílého roucha ve stejném záběru s charimatickým snědým Omarem Sharifem v rouše černém. Ale nemylme se, nejde o jednoduchou symboliku dobra a zla, jde o střet dvou naprosto rozdílých světů. Ten druhý můžeme poznat, třeba si i zamilovat, ale nemůžeme nikdy popřít své kořeny, ze kterých jsme vzešli.                                Challenge Tour říjen 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

V 60-tych rokoch to bol velkofilm a niet pochyb, ze je nim az dodnes, ktory sa oplati aspon raz vidiet, ale jednak dlzka je chvilkami neznesitelna a jednak zenskemu publiku tu bude chybat romantika. Vo filmoch ako TROJA (2004), STATOCNE SRDCE (1995), TITANIC (1997), JUH PROTI SEVERU (1939) a v mnohych dalsich sa nieco romanticke objavilo, ale v tomto filme absolutne nic. Je to cisto film s politickym pozadim o obycajnom clovekovi, ktory sa preslavil ako bojovnik za prava Arabov proti Turkom na strane Anglicanov, ktori tam boli usidleni a je tu i nejaky ten kratky boj, inac väcsinou len smrtelne dlha prechadzka pustou, v ktorej by sme my uz davno zomreli od smädu. A teraz sa pytate, preco som dal az 4 hviezdicky? No jednoducho ma ten film bavil, pretoze ma zaujima historia a politika, ale pre obycajneho divaka to moze byt skor nuda, alebo bude obdivovat aspon vypravu a velmi tazke podmienky pri natacani tohto filmu. Mne osobne sa pacila aj hudba od Mauricea Jarreho, ktora bola krasne zmiesana s Arabskou melodiou, mimochodom Jarre skomponoval krasnu hudbu aj k filmu DUCH (1990) s Patrickom Swayzem. Lawrence z Arabie ziskal z desiatich nominacii az 7 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka 1962. Peter O´Toole bol nominovany za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak zo sosky mal radost Gregory Peck za dramu JAKO ZABIT PTACKA (1962). Za vedlajsiu ulohu bol nominovany Omar Sharif, ale sosku mu vyfukol Ed Begley za dramu SLADKY PTAK MLADI (1962) a tretia nominacia bola za scenar, ale Oscara si prevzal Horton Foote za spominanu dramu JAKO ZABIT PTACKA... 20.11.2009 ______ Peter O´Toole - (T.E. Lawrence) +++ Alec Guiness - (Princ Feisal) +++ Anthony Quinn - (Auda Abu Tayi) +++ Omar Sharif - (Sherif Ali) +++ Jack Hawkins - (Generál Lord Edmund Allenby) +++ Anthony Quayle - (Plukovník Brighton) +++ Claude Rains - (Pán Dryden) +++ Arthur Kennedy - (Jackson Bentley) +++ Produkcia: David Lean) +++ Hudba: Maurice Jarre +++ ()

Webb 

všechny recenze uživatele

Obyčejný příběh s výbornou výpravou, dobrou kamerou a hudbou. Písčité exteriéry na které se sice hezky kouká, to mi však ke spokojenosti nestačí. [6,5/10] (Horizon) (Technicolor /// Produkce: Sam Spiegel /// Scénář: Robert Bolt, Michael Wilson podle autobiografie T. E. Lawrence /// Kamera: Freddie Young /// Hudba: Maurice Jarre /// Oscar: Sam Spiegel (nejlepší film), David Lean (režie), John Box, John Stoll, Dario Simoni (výprava), Freddie Young (kamera), Anne V. Coates (střih), Maurice Jarre (hudba), John Cox (zvuk) /// Nominace na Oscara: Robert Bolt (scénář), Peter O'Toole (herec), Omar Sharif (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Tommy987 

všechny recenze uživatele

Lawrence z Arábie je definíciou slova veľkofilm, so všetkou veľkoleposťou, epickosťou a megalomanstvom, čo k tomu patrí. Je asi zbytočné ospevovať dokonalé formálne prevedenie filmu, malebnú kameru či grandióznu hudbu, lebo sú to jednak priam notoricky známe fakty a jednak to ani nebolo to, čo ma na filme najviac zaujalo. Odzbrojujúce bolo sledovať brilantné psychologické rozpitvávanie Lawrencovho charakteru, jeho postupné zmeny a návraty. Lawrence bol nepochybne veľmi komplikovanou osobnosťou a film ho zo začiatku zobrazuje ako srandistu, možno trochu roztržitého, trochu neposlušného poručíka. Postupne potom sledujeme jeho očarenie arabskou krajinou, púšťou a ľuďmi, jeho vycibrené diplomatické schopnosti, ktorými dokáže prinútiť ku kompromisom aj ľudí, ktorí sa už dlhú dobu vyslovene nenávideli, naviac sú členmi tak tvrdohlavého a horkokrvného národa, ako sú Arabi, aby nakoniec prerástol do polohy akéhosi hrdinu-antihrdinu, zmietaného medzi túžbou niečo dokázať (oslobodiť Arabov a vybojovať pre nich vlastnú krajinu) a vlastným egom a aroganciou. Lawrence sa nám v istom zmysle mení na pološialenca (počas bojov a niekedy aj mimo nich si až nezdravo užíva zabíjanie a popravy), samozvaného arabského „mesiáša“, ktorý sám seba porovnáva s Mojžišom či Ježišom a pre ktorého jeho pôvodné ideály a priateľstvo so Sherifom Alim strácajú na váhe a oveľa dôležitejšou sa stáva vlastná dôležitosť v celom dianí... Megadlhá, takmer štvorhodinová stopáž dáva tomuto psychologickému procesu skutočne veľmi veľa priestoru a k jeho dokonalosti nemálo prispieva aj majstrovský výkon Petra O’Toola, ktorému Akadémia mimoriadne ukrivdila, keď sošku toho roku získal Gregory Peck za To Kill a Mockingbird (ten bol síce tiež vynikajúci, ale na O’Toolov záchvat geniality imho skrátka nemal). Ostatní herci však tiež nezaostávajú a či už ide o Aleca Guinessa, Anthony Quinna alebo Omara Sharifa, všetci predvádzajú bravúrne výkony. Lawrence z Arábie je právom radený medzi najväčšie filmové klenoty a do TOP listu tu aj na IMDb, je predvedením majstrovského filmárskeho umenia a filmom, na ktorý len tak nezabudnem. Slovami Stevena Spielberga: A miracle of film! 10/10 ()

Galerie (226)

Zajímavosti (68)

  • Přestože má film 228 minut, neuslyšíme v něm promluvit žádnou ženu. (Kulmon)
  • Peter O'Toole (Lawrence) byl málem zabit při filmování útoku na Akabu. Předčasný výstřel ze signalizační pistole mu splašil velblouda, který jej shodil na zem právě ve chvíli, kdy se rozjela armáda Arabů na koních. Velbloud zůstal naštěstí stát na místě a O'Toola tak zachránil. (HellFire)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama