Sirotek Oliver (John Howard Davies) utíká ze sirotčince, aby unikl ze spárů zlého pana Bumbla (Francis L. Sullivan). Bez domova a vyhladovělého se ho ujímá Dodger (Anthony Newley), který ho zavede za vůdcem zlodějské bandy Faginem (Alec Guinness)... Podle slavného románu Charlese Dickense. (Pohrobek)

junxi91

Skvěle filmově zpracovaný světoznámý román o sirotkovi, kterého pojmenovali Oliver Twist. Narodil se mladé dělnici, která ihned po porodu zemřela. Jeho dětství nebylo vůbec snadné. Nejprve jej tyranizovali opatrovníci v sirotčinci v čele s Mr. Bumblem a a Mrs. Corney, kteří nechávali děcka dřít a dávali jim směšné porce jídla. Následně se jej ujme řemeslník Mr. Sowerberry, kde je to trochu lepší, ale ne o moc - zde jej zase ponižuje Noah. A tak Oliver uteče do Londýna, kde se dostane do hledáčku kapsářského gangu, který vede starý žid Fagin. Ten trénuje mladé hochy v okrádání bohatých Londýňanů. Jedním z nich je také bohatý gentleman Mr. Brownlow, který se nakonec nebohého hocha ujme a konečně mu dopřeje trochu důstojného dětství. Vypadá to na šťastný konec, to by se ale nesměl objevit tajemný Monks, který má o Olivera zájem, a ten jej přivede nejprve k Faginovi a pak do Bumblova sirotčince, kde získá Oliverovo dědictví po matce - přívěšek s jejím portrétem. Faginův kumpán a nejhorší záporák celého filmu Bill Sykes společně s krásnou Nancy, Faginovou učednicí, přivedou Olivera zpět do Faginova špinavého doupěte ve věži. Nancy však změní názor a chce Olivera vrátit Mr. Brownlowovi, ale se zlou se potáže a Sykes ji brutálně zavraždí. Následně vezme Olivera jako rukojmího a začne utíkat, ale veřejnost se o všem dozví a vydá se do Faginova doupěte, kde je přivede traumatizovaný pes. Dopadne vše dobře? Shledá se Oliver se svou skutečnou rodinou? Film mě bavil celou dobu, prostředí špinavého Londýna 19. století plného sociálních rozdílů, brutální sirotčinec a ještě brutálnější zločinci dávají tomuto filmu jedinečnou atmosféru strachu, hnusu a bídy, ale přesto je zde naděje na změnu k lepšímu... ()

Gig

Tenhlete film spolu s Nadějnýmiu vyhlídkami tohož režiséra mě dostal. Má svou atrmosféru, vynikající herecké výkony, Alec Guinness je neskutečný, černobílý formát tomu jen svědčí. Ač je tento film 65 let stár, neztratil nic ze svého kouzla. Už Werich řekl, že čas je pojem relativní.... Jistý spisovatel žil 100 let, je to málo nebo hodně. Málo, protože, kdyby žil dalších 300 let mohl nám toho sdělit daleko víc. Zatímco tady žie stovky dvacetiletých, kteří tu 400 let už nemuseli být, protože .... Přesně tohle se dá praktikovat i tady. Tenhleten film, ač stár tolik let, nám může říct daleko víc, než některé filmy, které jsou točeny dnes a denně teď. ()

paniColombova

Neviděla jsem doposud jinou verzi Olivera Twista, ani tu nejnovější, ale tahle verze mě nadchla. Možná to bylo i tím, že to bylo černobílé a tím vynikla atmosféra té doby. ()

LadyGothic

Moc pěkné černobílé zpracování filmu podle románu od Dickense.    Děj vygradovaný od začátku do konce, přidává na napětí, oceňuji i pohrávání si s diváckými emoci - když se Oliver ztratil, smutní stařečci, láska k dítěti, radost dítěte a konec mě taky rozplakal.    Prostředí začmoudlého temného Londýna dodává nádech do dobové atmošky, a ty herecké výkony? No já zírala. Malý John Howard Davies byl tak roztomilý, jeho štěněčí oči mě málem rozplakaly, Francis L. Sullivan byl pořádná sviňa, Robert Newton - toho z hlavy už asi nevyženu, nebo spíše nevyženu z hlavy vražednou scénu, která byla na černobílý film dost drastická. Newton opravdu psychopat na úrovni - soudím také dle toho, že i já sama z něj měla strach, když vyhrožoval všem bouchačkou, a jak měl ten pes ze strachu naježené chlupy a vyvalené oči...vzkaz pro ty, co mají opravdu slabost pro psy (a jiná zvířata) nebo obecně pro citlivky, hrozí, že se z toho budete ještě rok vzpamatovávat v Bohnicích.    Speciální odstavec však patří Alecu Guinessovi, aka starému Obi-Wanu Kenobimu. Člověk by opravdu nepoznal, že takový milý jedijský dědeček bude proradný židovský Fagin. Maskéři si opravdu dali velice záležet. Co bych tedy vytkla na té masce, přišla mi skoro až divadelní, takový velký nos snad nikdo nemá. Na jednu stranu jsem se nad ní pousmála, páč mi přijde, že se tvůrci inspirovali ze starých německých učebnic, kde popisují, jak poznáš Žida.  Myslím, že filmové zpracování by ocenil i samotný Dickens. Není to tedy úplně podle románu, ale to není snad žádný film. Přijde mi, že z románu si tvůrci vytrhli tu první polovinu, nebo jim došel matroš a nebo jim to přišlo fakt dlouhý... Kdo ví, konspirovat můžeme donekonečna a stejně se už nic z toho nedozvíme (pardon za černotu). Dávám krásné **** ()