Reklama

Reklama

Letní opojení

Trailer

Obsahy(1)

Dostala svou gardénii. Jenže o desítky let později. Katharine Hepburnová v americko-britské romantické lovestory (1955).
Těžko říct, jak dlouho si Jane Hudsonová z Akronu v Ohiu šetřila na tuhle dovolenou. Ale ze svého sekretářského platu určitě hodně dlouho. Je to její první návštěva Evropy, a s největší pravděpodobností i poslední. Proto je rozhodnuta užít si jí na sto procent. A Benátky, které jsou její poslední evropskou zastávkou, jí k tomu dávají tisíc příležitostí. Jane je uchvácena krásou toho místa, jeho historií, dýchající z každého kamene, jeho kypící současností. Od prvního okamžiku zcela propadá jeho magickému kouzlu. Jenomže každá mince má dvě strany. A ona si tu najednou začne až příliš bolestně uvědomovat to, co si v průběhu všedních dní odmítá připustit. Svou osamělost. Opuštěnost. Celou tu prázdnotu svého - na první pohled možná tak úspěšného - života. Ona, dosud tak samostatná, soběstačná, sebevědomá a sebejistá, se tu najednou při pohledu na všechny ty šťastné lidi kolem sebe cítí ztracená. Kdoví co čekala od své evropské cesty. Možná nějaký zázrak. Jenomže zázraky se už asi nedějí. Nebo že by přece jen?
První film, který britský režisér David Lean natáčel v zahraničí, stojí poněkud ve stínu jeho velkolepých pozdějších projektů, jakými byl např. Lawrence z Arábie nebo Doktor Živago. Přesto je příběh stárnoucí staré panny, jíž se v nádherném prostředí Benátek dostane alespoň kouska toho štěstí, po němž celý život toužila, dodnes, i po více než padesáti letech od svého vzniku, víc než příjemnou podívanou. Nespornou zásluhu na tom má především Katharine Hepburnová, která dokázala své Jane vtisknout všechnu zranitelnost osamělé bytosti, skrývající se pod slupkou zdánlivé životní vyrovnanosti, spokojenosti a nezávislosti. Získala za ni také nominaci na Oskara, společně s Davidem Leanem, nominovaným za režii. A pak jsou tu pochopitelně Benátky, úžasné město, pro jehož propagaci asi Lean udělal svým filmem víc než kdokoli před ním. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (49)

classic 

všechny recenze uživatele

Pre mňa osobne menšie sklamanie a najslabší David Lean doteraz ! Neviem, čím to je, možno českým dabingom, lebo dabing pre Katharine Hepburn je nemožný, alebo samotný príbeh o tom, ako sa Američanka zamiluje v Benátkach ! Voľakedy som videl excelentnú romancu Prázdniny v Ríme s rozkošnou Audrey Hepburn, Hepburn Katharine nepôjde v jej stopách, a ani sa nekoná pokračovanie Prázdnin v Ríme ! Katharine zvláda zahrať postavu, ktorej niečo v živote chýba, a to je porozumenie, alebo asi najdôležitejší FAKT Lásky, ktorú hľadá, nájde, okúsi, stratí, niečo v živote získa, niečo stratí, skúsenosti, ktoré zúročí do budúcnosti a možno sa sem ešte vráti a navštívi Renata de Rossi ? Brutálne krásne prostredie, kde by si takmer každý dokázal predstaviť žiť, plaviť sa na gondolách, stretnúť lásku svojho života, zostárnuť, zomrieť a byť šťastný. Tak to funguje vo filmoch, ale v tomto prípade nie dobre, strašne nudné, strašne zvláštne, skrátka Katharine nie je Audrey, aspoň, čo sa týka romantik žáner ! ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Prázdná barvotisková pohlednice z Benátek (v tomto ohledu je až nápadně podobná Prázdninám v Římě), v níž jsou vtipné vlastně jen pasáže, které mají působit vážně. Dobová kritika prý filmu vyčítala, že ospravedlňuje nevěru. Ačkoli nefadním prudérnosti, mám pocit, že tohle je opravdu to jediné, co Leanův snímek dělá. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Katherine Hepburn byla bezesporu úžasná žena a herečka. Bohužel v tomto filmu není co hrát. První polovina filmu je pouze vyplněna obrázky Benátek, v druhé polovině se nám hlavní hrdinka zamiluje, dá si pár polibků s milým a je konec. Opravdu nevím, čím by tento film mohl být slavný. Snad jen pohledy na Benátky, které mapuje neustále. Jenže o to já v romantickém filmu s takovou herečkou rozhodně nestojím. Jakýkoli náznak kouzla Prázdnin v Římě je jen zdánlivý. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Ani ryba, ani rak. Kdy se z radostného brebentění stala posmutnělá cesta za poznáním sebe sama? A proč se tyhle dvě linie až do konce nepřestanou prolínat a kazit se tak navzájem? Katharine bohužel nevěřím ani příjemně naladěnou dámu v letech, ani city zkoušenou bytost. Leanovo nepochopitelné sáhnutí vedle. ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Nesnáším italský film a vlastně i italské prostředí jako takové. Jen pro začátek. Líbí se mi, že vlastně nevíte o hlavní hrdince téměř nic - nevíte, zdali se vrací dom k manželovi, zdali je panna, zdali ji postihlo něco v poslední době neskutečně tragického. Vlastně ani nevíte, proč do té Itálie jede....Má to super nádech toho, že tam může být tolik variant a nevíte...A to je na tom zajímavé. Určitým způsobem jsem jí záviděla a ať jede poté do čehokoliv (od čeho víme), tak je šťastná.. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (9)

  • Natáčení v Itálii bylo podle režiséra Leana dražší hlavně kvůli tomu, že museli platit místním obchodníkům, jejichž zákazníci měli strach z kamer a štábu. (aniiicka)
  • Režisér filmu David Lean si Benátky natolik oblíbil, že se město stalo jeho druhým domovem a pobýval zde určitou část roku. (aniiicka)
  • Katharine Hepburn (Jane Hudson) natáčela v průměru dvanáct hodin denně a měla nekolikrát poznamenat, že v Benátkách bylo více horko a ostřejší slunce než při filmování Africké královny (1951) v Africe. (aniiicka)

Reklama

Reklama