Reklama

Reklama

Rozum a cit

  • USA Sense and Sensibility (více)
Trailer

Obsahy(1)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (409)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Prachmizerné tempo a místy velice nezáživný děj - potažmo některé konkrétní scény/hluchá místa silně přebijí strhující a naprosto osobní herectví Emmy Thompson, které zdatně sekunduje Kate Winslet. Snad poprvé jsem si při pohledu na nadupané finále u Emmy v duchu řekl, jak tohle dokáže člověk zahrát. Naprosto opravdová, procítěná, strhující. Lee má cit v ruce a pečlivě buduje příběh o vztazích a osudových láskách bravurně zasazený do zvyků, tradic a koneckonců i kulis staré Anglie 19. století. Je to velmi pomalý film, který od diváka vyžaduje přítomnost nejenom hlavy, ale i srdce, což se dneska vidí přinejmenším málokdy. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Expresivní Rozum a cit potřebuje rozum a cit pro úplné pochopení a vychutnání. Jsem si vědom velkého kvanta pozitiv (citlivá režie, nádherná hudba, skvělí herci a nadupaný scénář) ale takovou porci hluchých míst, aby divák pohledal! To je jediný a zároveň největší zápor, který mi zkrátka nedovoluje jít s hodnocením výše. Je také možné, že romanticko-historické filmy nejsou pro mě, soudě podle Valmonta a Pýchy a předsudku. Snad mě Ang Lee ohromí něčím jiným. ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Emma Thompson .. Majstrštyk Emmy Thompson! Nejenže dokázala bezvadně zadaptovat knihu spisovatelky Jane Austen, ale skvěle zvládla i svůj herecký part. Vím, bude to klišé, ale film prostě přetéká rozumem a citem. Zbylé obsazení ani režie nic nepokazila a vzniknuvší film je jednoduše krásný. Lehký, laskavý, humorný (seznamování a vztahy žen a mužů ve staré Anglii tak dnes ani jinak nejdou nazvat) snímek, který nejen ženy zahřeje u srdce. ()

MoiJe 

všechny recenze uživatele

Ano, svoje kuzlo to ma a sledovat tento film v roku 2007 tiez, rozoznavanim v obsadeni napr. Hugh Laurieho (Dr. House) ci ja napriklad hned 3 hercov objavujucich sa aj v Potterovskej serii (ktovie, kolkych objavili vacsi fanuskovia:) ). Vykony vsetkych zucastenych, at uz pred kamerou ci mimo nej pekne, ale... na vyse 2 hodiny skutocne potrebujem vacsiu iskru zivota ci humoru a neskutocne mi celu dobu prekazal vek ustrednych dvojich. Chlapcensky vyzerajuci Grant bez krku s vtedy 36 rocnou Thompson ako slecnou stale vhodnou na vydaj a Rickman citajuci basnicku Winslet, aj ked na tu dobu azda s beznym niekolkokrizikovym vekovym odstupom mi jednoducho nedovolili uzit si akukolvek romantiku ci doveru v ich vztahy. ()

Hild 

všechny recenze uživatele

Spolu s Pýchou a předsudkem mé nejoblíbenější zpracování románu od Jane Austen. Film, který dokáže člověka zahřát u srdce, protože i sám film v sobě to srdce ukrývá. Ve svém žánru by tento film jen těžko hledal konkurenci, rovnat se mu asi doopravdy může pouze pozdější "Pýcha a předsudek" Joea Wrighta. Skvělé vyobrazení staré Anglie a společnosti. Výborný scénář a hlavně výborné herecké výkony. Skutečně nevím, které herecké jméno bych tady vyzdvihla. Film má sice přes dvě hodiny, ale u tohoto filmu se zkrátka nelze nudit. Já si film pustím kdykoliv znovu. Bravo. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (75)

  • Alan Rickman (Colonel Brandon) si ve svém deníkovém záznamu k premiéře Rozumu a citu zapsal: „21. února 1995: 18:45 jsme na cestě do kina Curzor Mayfair na premiéru Rozumu a citu, což je dobré rozptýlení od narozenin... Staří přátelé v nových šatech, fronta na prince Charlese (řeknu mu, že mou roli měl hrát on) a jdeme do sálu. Příšerný zvuk, ale kromě střihů je to nádherné dílo.“ (Nach)
  • Scenáristka a představitelka Elinor Emma Thompson si při natáčení psala deníček, později zveřejněný v tisku. Několik ukázek, část třetí:
    - Pondělí, 1. května: Líbat Hugha bylo roztomilé. Jsem ráda, že jsem si to vymyslela. Na Jane Austen se v tomto ohledu rozhodně spolehnout nemůžete. Točíme scénu na kamenném mostě. Jako na povel připlouvají dvě labutě. Ang: "Odežeňte je. Příliš romantické." Pak jezdíme na koních a není to legrace. Všude kolem ovce. Velice "dobové" ovce s rohy, trvalou a spoustou vlny. Když upadnou, tak nedokáží vstát a někdo jim musí pomoct. To asi není v pořádku. Ang chce mít ve všech exteriérech ovce a ve všech interiérech psy. Navrhla jsem, že by mohly být ovce i v některých interiérech. Ang, po obzvláště problematickém natáčení stáda (velmi tichým hlasem): "Žádné ovce. Už nikdy žádné ovce."
    - Sobota, 13. května: Konečně přišla řada na Alana, který se několik dní nudil v hotelu. Vypadá poněkud zaraženě. Na můj dotaz odpovídá: "Necítím se tak dobře, jak bych se chtěl cítit." Odposlechnuto později - Kate: "Panebože, mám kalhotky v zadku." Alan: "Ach, opět ta ženská tajemnost..."
    - Pátek, 7. července: 19:30, můj poslední záběr - S Alanem v kočáře. S úlevou odhazuji propocený korzet, zatímco se Kate hroutí do trávy. Pláče. Já žebroním o alkohol. 22:15 - Vůbec poslední záběr. Alan klusá směrem ke slunci, klonícímu se k obzoru. Kamera je v bílé kouli, která visí na jeřábu, připevněném na autě. Shodou okolností jsem byla přítomna natáčení posledních metrů, doprovázeném západem slunce. Pak jsme jedli hamburgery s gumovými hranolky, pili šampaňské a ve vzduchu se vznášela láska. Všichni byli dojati. Lindsay a Laurie plakaly. Já jsem se celý večer zubila od ucha k uchu. A v Elinořině hrudi se rozprostíralo pouze silné, tiché uspokojení (to je z knihy). (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama