Reklama

Reklama

Rozum a cit

  • USA Sense and Sensibility (více)
Trailer

Obsahy(1)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (411)

Madison 

všechny recenze uživatele

Krásny film s veľkým srdcom. Tradične vynikajúci herci, mne osobne učarovala vzbrklá a sentimentálna Marianne v podaní Kate Winslet, priam bláznivo túžiaca po osudovej láske, schopná pre svoj cit prevrátiť sebe i ostatným život naruby. A v dokonalom kontraste racionálna Emma Thompson kladúca dôraz na rozvážnosť a úsečnosť. Staré Anglicko podtrhnuté predsudkami a konzervatívcami, ktorí sa vyžívajú v každom spoločenskom škandále - obvzlášť scéna na plese je ukážková! Úžasné kostýmy, ktoré vo mne oživujú túžbu aspoň pár hodín prežiť v dobách romantizmu a zabudnúť na toto dnešné moderné a jednotvárne spoločenstvo. Predloha Jane Austen sa mi do rúk ešte nedostala, no dúfam, že ma obšťastní takou istou dávkou melanchólie ako aj film. Nádhera. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Ocenění : Oscar 1995 - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet), kamera, kostýmy, hudba (drama), film. .....Zlaté glóby - film (drama), scénář; nominace: režie, hudba, herečka v dramatu (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet). .....BAFTA - film, hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet); nominace: cena Anthonyho Asquitha za hudbu, kamera, kostýmy, masky, vedlejší herec (A. Rickman), vedlejší herečka (E. Spriggs), výprava, adaptovaný scénář, cena Davida Leana za režii. .....MFF Berlín - Zlatý medvěd. .....Boston Society of Film Critics Awards - režie, film, scénář. .....Broadcast Film Critics Association Awards - film, scénář. .....Evening Standard British Film Awards - herečka (K. Winslet), scénář. .....London Critics Circle Film Awards - scénář. .....Los Angeles Film Critics Association Awards - scénář. M.....National Board of Review - herečka (E. Thompson), režie, film. .....New York Film Critics Circle Awards - režie, scénář. .....Scénář : Emma Thompson (podle románu Jane Austen). .....Kamera : Michael Coulter. .....Hudba : Patrick Doyle. .....Hrají : Emma Thompson (Elinor Dashwoodová)....., .....Kate Winslet (Marianne Dashwoodová)....., ....Alan Rickman (plukovník Brandon)....., .....Hugh Grant (Edward Ferrars)....., .....Greg Wise (John Willoughby)....., ......Robert Hardy (Sir John Middleton). Kostýmy použité ve filmu se využívají dodnes v dalších filmech. CITÁT - Kéž by už přestalo pršet........... Délka: 136 minut ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Určené ženám, z pohľadu mužského diváka dosť nezaujímavé. Anglický štýl, anglické frázy, našincovi to nemusí veľa povedať. Keď to len porovnám s Pýchou a predsudkom, príbeh je tam diametrálne lepší, romantickejší, zaujímavejší. Rovnaká autorka, iný román a lepšie prevedenie. Rozum a cit jej proste moc nevyšiel a na plátne vyzerá fádne. Navyše mi Emma Thompson do snímku vôbec nesadla a okrem toho tu bol samý uplakaný cit a žiadny rozum. ()

Jansen 

všechny recenze uživatele

Vlastně jsem nenašel chybu. Výborný scénář, herecké výkony, režie… Kdybych hodnotil čistě podle rozumu tak by hodnocení muselo být vyšší, ale bezchybná řemeslná stránka není vše. Na moje city to prostě tentokrát nezapůsobilo. Narozdíl od Pýchy a předsudku, kde jsem byl úplně ztracen a jen se kochal tou všudypřítomnou nádherou, Rozum a cit na mě působil pouze jako předem důkladně promyšlená a vypočítaná inteligentní telenovela z 19. století. ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Onehdá ma to chytilo ďaleko viac. Včera som si to pustila, lebo nič iné v telke nebolo. A veru tiež si myslím, že Pýcha a predsudok má ďaleko navrch. Grantovi takéto postavy veľmi sedia, pred rokmi ma Winslet neskutočne očarila svojou krásou a veru aj po rokoch mi prišla vo filme nádherná. Thompson tradične taká ako býva. Hudba, réžia, kostýmy, výprava a muzika na pochvalu, ale na koho som sa nemohla vynadívať bol Rickman. Toho by som aj ja chcela. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (75)

  • Dom používaný ako miesto natáčania pre chatu Dashwoodovcov v Devone takmer presne zodpovedá popisu Jane Austenovej v románe, má dve izby s rozlohou 16 stôp štvorcových na oboch stranách centrálnej haly, každá so širokými oknami do prednej záhrady a schodiskom do zadnej časti s niekoľkými odbočkami v hornej galérii. Po ľavej časti domu sa úmyselne nerobilo veľa scén - nachádza sa tam totiž moderná príjazdová cesta, garáž a elektrické káble. (Arsenal83)
  • Keďže film ešte nemal dokončenú hudbu, tak v prvých traileroch k filmu sa používal soundtracku k filmu Malé ženy (1994). Stalo sa to už aj predtým, keď v upútavke na Myslite na Henryho (1991) bola použitá partitúra z filmu Cena za nežnosť (1983). (Arsenal83)
  • Natáčanie sprevádzali kultúrne rozdiely medzi režisérom Angom Leem a britskými hercami. Obe strany sa však rýchlo s nimi vysporiadali. Herci dokonca začali na popud režiséra meditovať a využívať tai či, zatiaľ čo on im dával na pľaci väčšiu voľnosť a možnosť aj navrhovať zmeny v scénach. Lee spočiatku považoval podobné praktiky za podkopávanie autority, ale potom pochopil, že na rozdiel od čínskej kinematografie, západní režiséri nebývajú takí tvrdí a striktní. (Arsenal83)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama