Reklama

Reklama

Tygr a drak

  • Tchaj-wan Wo hu cang long (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Válečníci, kteří se naučí zacházet se zbraněmi od mnichů z Vudanovy hory, jsou prakticky neporazitelní; jejich podivuhodných schopností si široko daleko všichni váží a mají z nich strach. Ale Li už by chtěl s věčným válčením přestat, a proto svůj slavný meč, Zelený osud, někomu daruje. Meč je ovšem uloupen a Li je přesvědčen, že je jeho svatou povinností zabránit tomu, aby proslulá zbraň padla do nepovolaných rukou. Nezbývá tedy, než aby se v doprovodu své společnice, tělesné strážkyně Shu Lien, vydal po stopách lupiče... (Film+)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (537)

Melies 

všechny recenze uživatele

8 / 10 Potenciálne veľmi silný filmový zážitok bojkotovala moja neznalosť ázijskej kinematografie a výsledné hodnotenie je preto také, ako vidíte - nepochybujem však, že keď si konečne nájdem čas na druhé vzhliadnutie, jedna hviezdička pribudne. Zatiaľ ale musím len pokorne skloniť hlavu pred všetkými skúsenejšími a odrastenejšími užívateľmi, ktorý sa už inak ako po čínsky ani nerozprávajú, a dúfať, že osud a ich nabrúsená katana budú ku mne milosrdní. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Opravdu krásná čínsko-tchajwansko-honkongsko-americká fantasy. Na moc takových filmů se nedívám a upřímně napsáno ani netuším proč .... Tohle je opravdu nápor na city, na mou romanticko-něžno-sentimentální duši. Ještě do sebe pouštím překrásnou hudbu k němu složenou ... ach, ty houslovo-flétnovo-bubínkovo-kytarovo-všelijak různě barevné tóny tklivých písní ... vážně, jsem spokojená a jsem moc ráda, že jsem si k tomuhle cestu našla. ()

Reklama

ScreamJay 

všechny recenze uživatele

Tam kde mystika snoubí se s realitou a síla tradice přebíjí sílu reality, tak tam začíná boj o legendární meč. Ovšem nejen bojem silovým, ale i duchovním. TYGR A DRAK je filmem v poetickém hávu, v takovém zvláštně nadduchovním pojetí, kteréžto neosloví každého úplně stejně. Trošku zvláštní styl filmování v některých momentech vypadá spíše jako typicky hollywoodské představení, avšak záhy se zase vrací do lůna orientu. Pocta nejen klasickému čínskému, hongkongskému a orientálnímu bojovému filmu vůbec dostala zvláštní ráz. Nejde o nějakou řadovou mlátičku. Spíš o příběh, příběh jako z nějaké staré knížky co se dlouho válela v prachu regálů. Příběh starý jako tradice samy, který byl uložen pro pozdější generace aby jim ukázal čistou a nezkaženou duši člověka, člověka žijícího v souladu s morálkou. Nevím proč, ale ony souboje mi přišly trošku komické, létání ve vzduchu je trochu nepřehledné, což ovšem vynahrazují souboje ne zemi. Zvláště ty šermířské. Zhang Ziyi je roztomilá už od prvního okamžiku a její křehké já je ve zvláštním kontrastu k tvrdým soubojům, které předvádí. Michelle Yeoh je naproti tomu chladná, uzavřená, duše co cítí velkou lásku, ale slova ji nedokážou přetvořit v realitu. Chow Yun-Fat není takovým drsňákem a v jeho pohledu je znát jistá odevzdanost. Ovšem právě ta dokazuje jak se se svou rolí ztotožnil. Protože muž, v jehož duši je zmatek a srdce tajně bije pro srdce někoho jiného by asi nepřítomný pohled mít měl. Ang Lee prostě natočil svůj film, svou vizi a natočil to dobře. Příběh, který svou fantazií prezentuje ovšem s tou mojí řádně zamával. Trochu jí usměrnil až úplný závěr, který krom fantazie zasáhl i moji duši. Nevím co dát, 5 za tu nadfilmovou poetiku, nebo 4 za reálný pohled na věc? Proč jen to nemůže být normální film u kterého bych řek to a to se mi líbilo a tak dávám tolik a tolik? Dobře, v hodnocení dám 5ku, protože nemůžu najít jednoznačně určující slova pro to co sem viděl, ale představte si pod tím 4ku, protože když to vezmu z hlediska prostě reálného, tak jde o dobrý, nikoliv však o naprosto dokonalý film. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Fakt nechapu, jak muze mit takovahle kravina tak vysoky hodnoceni, ale postupne. Pribeh je jednoduchej a co si budem povidat, misty i docela stupidni, kdy postavy resi jakoze strasne dulezity veci, ale vlastne se nic nedeje. Ale to by nebylo to nejhorsi, nejhorsi je, ze se celej film silene tahne, misty silne nudi a souboju tu je jen par. A to je taky kapitola sama pro sebe. Jsou tu perfektni souboje, jejichz vrchol je zaverecna bitka Yeoh vs. Zhang, ale pak tu jsou souboje, kdy mi prislo, ze jsou postavy zrychleny, aby to vypadalo cool, ale misto toho to pusobilo nechtene smesne a pak tu je jeste to litani. To ja nijak nemusim, ale kdyz to je dobre udelany, proc ne. Ale to tady neni. Postavy bud desne dlouho litaj ve vzduchu a kdyz uz se dotykaj nejaky podlahy, tak je na tom fakt desne videt, jak byly zaveseny na spagaty, navic kolikrat sem si vsim, jak nekdo zakop, ale spagat ho tah dal. Nicmene choreografie je paradni. No a co se tyce hercu, Yeoh je sice fajn, ale pusobi tak nejak unavenym dojmem, Zhang je sice pekna az roztomila, ale jak moc je pekna, tak moc je otravna a pusobi dost neverohodne, ze by se takovy kung-fu naucila z knizky. Takze jedinej poradnej tu je Chow, kterej je fakt paradni, bohuzel nedostava zas tolik prostoru a konec nasere. Celkove desne roztahanej, castokrat nudnej, prehnane dlouhej a o nicem, s kolisavou urovni souboju a precenovanej film a naprosto nezaslouzeny oskary. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Sice klasika, ale mně teda film za srdce či koule nechytil. Bohužel jsem se na film musel dívat 5 dní, protože 4x jsem usnul což tedy nevěstí nic pozitivního. Navíc z celého srdce nesnáším když někdo lítá po stromech, či po střechách, řídím se pravidlem No Gravity No Fun a zde mě to iritovalo ve velkém. Choreografie je sice špičková, závěrečný ženský fight je definitivně to nejlepší, co ve filmu je, ale jakmile si po fightu někdo odletí na střechu, tak skvělý dojem se okamžitě zkazí a vše je spíše úsměvné než-li efektní. 60% ()

Galerie (76)

Zajímavosti (27)

  • Proslulý kinofil a dlouhodobý propagátor asijské kinematografie, scenárista a režisér Quentin Tarantino, o filmu později řekl: "Když jsm ho viděl poprvé, nelíbil se mi. Připomínal mi westernový proud ze šedesátých let. Takové ty nafrněné, umělecké westerny pro lidi, kteří westerny neměli rádi. Tygr a drak pro mě byl jako bojový film pro lidi, kteří nemají rádi bojové filmy. Dokonce mě skoro až urážely reakce některých lidí - hlavně žen -, kteří říkali, že se jim to líbilo 'protože to mělo tak romantickou duši'. Oukej, to pro vás může fungovat, když jste předtím žádný asijský bojový film neviděli. Nebo aspoň žádný dobrý. Byl bych ten argument ochotný přijmout, kdybych neviděl stovky takových filmů, které byly ještě romantičtější a měly kurevsky dobrou akci. Největší problém jsem ale měl s tím, že... no, nevím jak vy, ale já jsem si zaplatil za film s Michelle Yeoh a Chow Yun-Fatem. A pak to Ang Lee na tři hodiny zalomí v poušti a já si říkám: 'Kde je kurva Michelle Yeoh? Za tohle jsem nezaplatil, ptačí mozečku!' Ale nechtěl bych na ten film nijak ostře nadávat, to rozhodně ne. V podstatě jsem začal měnit názor poté, co byl nominovaný na Oscara. Řekl jsem si, že bych asi měl přestat být tím stařešinou, kázajícím z pozice toho, kdo viděl desetkrát tolik než ostatní, ať se radši kouknou na Once Upon a Time in China. Hrozmě mě dostalo, že byl kung-fu film nominovaný na Oscara pro nejlepší film roku. To je přece super! Kdo by to byl čekal?" (NIRO)
  • Ziyi Zhang (Jen) se nikdy nevěnovala studiu žádných bojových umění. Přesto většinu akčních scén natočila sama. Velmi jí pomohla baletní průprava z dětství a "kouzla" závěsných drátů choreografa Woo-ping Yuena. (Vojcl)
  • Natáčení probíhalo v provincii Anhui, v bambusovém lese v Anji, Jiangsu, Pekingu, v Cangyanshanu a Chengde, Habei a Xinjiang (Čína). (Tygrys)

Související novinky

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (více)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (více)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (více)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (více)

Reklama

Reklama