Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

HAL 

všechny recenze uživatele

Woody Allen je slavný a neuvěřitelně plodný autor a proto je více než divné že se mi jeho tvorba tak dlouho vyhýbala, to se změnilo až dnes když jsem náhodou v televizi narazil na tuto jeho "skoroprvotinu". Bohužel naše první setkání nebylo příliš příjemné. Na první pohled vypadá tahle komediálně-životopisná fraška docela zábavně, ale i přes originální a zajímavý způsob vyprávění selhává Allen na tom nejdůležitějším a to jsou gagy. Téměř polovina z nich je ještě celkem slušná, divak se když už ne přímo popadá za břicho alespoň lehce usmívá a baví se, ale většina vtipů je nudná a nebo dokonce dementní a otravná. Nápady ve filmu rozhodně nechybí, ale vystříhání několika scén a zrychlení vyprávění by mu rozhodně prospělo. 6/10 ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film Seber prachy a zmiz již znamená plnohodnotný režijní debut pro Woody Allena. Nedokázal se tu sice zcela vyvarovat slabostí a občasného pozdního odchodu z klaunského opojení svého vlastního smíchu, přesto klady převažují. Film Seber prachy a zmiz je komedií, parodií a groteskou, upoutá polodokumentárním formátem, nihilismem i tím nadnesením svého židovství (otázkou je, nakolik je to srozumitelné pro širší publikum, ale pravidelně se k tomu ve své tvorbě vracel). Woody Allen byl a stále je především klaunem a jeho tklivému výrazu ve tváři groteska sluší. Promptně okusovaná gangsterka je bezprostředně podávána k lehkému osvěžení, energie je nakažlivá a rozesmává. Hvězdou nekontrolovatelného koloběhu bankovních loupeží, útěků z vězení a hledání manželské harmonie je Virgil Starkwell (dobrý Woody Allen, jako malý klučík Mitchell Tunick), životní smolař, jehož osobnost vytvarovalo prostředí všeobecné nedůvěry, ale také zlomyslnosti. Krádeže jsou existenční nutností, útěky jsou zkoumáním osobní svobody. Hlavní ženskou postavou je Louise (pozoruhodná Janet Margolin), pradlena a Virgilova životní láska. Manželství je připravena přinést oběti, přesto se nestálá, neutěšená finanční situace rodiny nakonec stává výčitkou. Z dalších rolí: z nezměrné hanby synova zločinného života namaskovaní rodičové Virgila (Henry Leff a Ethel Sokolow), pozornost a něžnosti vydíráním vynucující si slečna Blair (Jacquelyn Hyde), již bývalý vězeňský psychiatr Julius Epstein (Dan Frazer), utíkajícími trestanci z pracovního tábora navštívená stařenka na venkově (Grace Bauer), na tu bankovní loupež dohlížející režisér Fritz (Marcel Hillaire), či drsnou tvář si pěstující velitel pracovního tábora (James Anderson), a nesmí se zapomenout ani na doprovod komentátorova hlasu (Jackson Beck). Seber prachy a zmiz je opojením klaunstvím a groteskou. Woody Allen se svým nihilistickým zlehčením vyrazil do světa a oslavil tím svůj první úspěch. Svěží pobavení, notně vylepšující náladu! ()

Reklama

poz3n 

všechny recenze uživatele

Je z toho cítit třeba Buster Keaton, zároveň lze jasně vnímat budoucí rukopis Allenových filmů, který se tu ale ještě schovává pod takovou neotesanou a nevytříbenou slupkou. A to je trošku problém. Film má mnoho dobrých vypointovaných momentů, ale je spíše jen řetězcem jednotlivých gagů, než sourodým filmem s nějakým smysl dávajícím dějem. Formálně se jedná taky o solidní punk, takže bych to ve výsledku doporučil spíš jen lidem, kteří Allenovu tvorbu vnímají v nějakém celkovém kontextu, než jen jako samostatný film na večer. 5/10 ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

"Otec, příkladný voják, si po třiceti letech strmé kariéry vysloužil hodnost desátníka." Mohl si přát Woody Allen lepší režisérský debut? Nádherně ulítlé pokračování v tom, co načal už v závěru Casina Royale. Pravda, možná trochu přeháním, bondovská parodie byla z jeho strany podstatně ujetější, ale s podobnými gagy se setkáváme i zde - vypíchl bych například poházené uspořádání bytového zařízení. Tak trochu jsem zde čekal ten Allenův styl, kdy je sice vtipný, ale tu vtipnou stránku přebíjí nějaká dobrá myšlenka. Zde tomu tak rozhodně není, ale nemohu být nějak nespokojen - bráno po stránce komediálního žánru, film bych asi řadil do širšího výběru nejoblíbenějších komedií. Moc filmů s Allenem jsem zatím neviděl, ale začíná se mi jevit kupříkladu díky svému zjevu jako univerzál - ať už kladné či záporně působící role, dramatické či odlehčené, na vše je jedním z horkých kandidátů. V minulosti jsem zde sepsal pár negativních ohlasů k filmům, které měly být jakože parodií na něco, ovšem v záměru celkem selhaly a dávka humoru se mi zdála ve srovnání s jinými slabá. Jsem rád, že právě Allen ukázal, že stvořit fiktivní dokument s dobrým výsledkem jde, hlavně když laťka nadsázky a parodie se mi zdála přesně nastavená. Woodyho styl se mi líbí čím dál více a rozhodně se těším, když se mi další jeho filmy budou líbit stejně, či ještě více. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

pre taketo roly sa asi znamy neuroticky reziser Wudy Allen /zelig, Spac 1973/ narodil : vyborna komedia o bankovom lupicovi a jeho neuspechoch so zenami, v hudbe alebo hoci aj v kriminale. W. Allen dobre vie, ze obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, a vynimocne US styl humoru sa priblizil Europe, to je tiez pozitivum : 92 % ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Allen se rozhodl pro režírování sebe sama po natáčení filmu Casino Royale (1967), které mu přišlo dost chaotické. (don corleone)
  • Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • Micil Murphy se vrátil do vězení po několika letech. Než se stal hercem, byl zavřený v San Quentin 5 let za ozbrojenou loupež. (don corleone)

Reklama

Reklama