Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Zuzitto

Krásný a bohatý FILM s velkým F. Myslím si, že je škoda, že je nedoceněný, určitě by jsi zasloužil víc. Skvělý Robert De Niro, který nikdy nezklame svým výkonem a velice charismatický James Woods, který snímku také hodně přidal... I přes svou délku (která v tomto případě vůbec nevadila) jsem se ani na moment nenudila a nezamýšlela nad jinými věcmi. Chvilkami mi to připadalo, jako bych četla knihu. Pěkně vystižené newyorské ulice, odraz doby a prolínání třech období mezi hlavními představiteli. Ennio Morricone tomu dodal krásnou a trefnou hudbu, která výstižně provází celým příběhem.Po skončení jsem dlouho o filmu přemýšlela a přemítala si celý děj a to jen díky znamenité práci režiséra Sergia Leone a prvotřídních hereckých výkonů. ()

Rothbard

Tenhle film patří rozhodně k těm nej-gangsterovkám i přesto, že má i slabší stránky (některé scény mi prostě nesedly). Jinak naprosto vynikající hudba od samotného "boha" Morriconeho. ()

Zombiepod

Voči tomuto Leoneovmu filmu nedokážem povedať jediné krivé slovo. Absolútna dokonalosť, čo sa týka hudby, hereckých výkonov, scenáru alebo réžie - a to všetko v jednom jedinom filme, ktorý vo svojej dlhočiznej stopáži zachytí všetko, čo divák očakáva od filmu. Dĺžku si však ani neuvedomíte, a chcete vidieť zo Sergiovho majstrovského diela ešte viac. ()

Gnatteris

Miluji filmy o americké mafii z dob prohibice a na tenhle jsem se obvzlášť těšil. O to víc jsem byl zklamaný. Asi mi něco uniklo. Rozhodně se k němu vracet nebudu. ()

baltik

Nečekejte další Once Upon a Time in the West to to opravdu není. Tento film je daleko více poetický. Příběh vypráví úplně jiným způsobem a přesto krásně. Pohled na přátelství a život a no zvláštním způsobem mě to oslovilo. Z filmu mám rozpolcené pocity,asi protože jsem čekal klasickou gangsterku. 4 je málo, 5 je asi moc.. Jenže nejde to jinak, unikát = 5* ()

Maniik88

Dlho som váhal s hodnotením. Tých 229 minút je poriadna porcia. Niekedy to bolo na môj vkus až moc rozvláčne. Ale.. Čo herec, to skvost, skvelé výkony už od detských hercov, až po skvelého De Nira a Woodsa. A tá hudba? Nádhera, skvelý soundtrack, ktorý sa mi vryl okamžite do pamäte, podobne ako je to u Vtedy na západe. Perfektné zábery, masky, prostredie 30.tych rokov. Z filmu cítiť, že to je možno celoživotné dielo, dielo napísané srdcom. Nič podobné som pred tým nevidel a už asi ani neuvidím. Ozaj výnimočné dielo po mnohých stránkach. Napriek tomu tam u mňa ostali viaceré "ale", vďaka ktorým nemám po pozretí úplne 100% pocit dokonalosti, alebo ako by som to napísal. ()

sWONDER

Ta dĺžka ma odrádzala, ale som nadšený! Film ma skvele ale aj "menej" skvele miesta, ale nikdy naň nezabudnem a to aj vďaka PANOVI menom --ENNIO MORRICONE--. Pri jeho Deborah's theme a vlastne z celého filmu som mal neopísatelnú plejádu pocitov! Leoneho vrchol kariéry. ()

Zmeo

Dokonalý film o těžkém životě v Americe, kde člověk s pistolí dokázal více, než s vlídným slovem. ()

Rimland

Tenkrát v Americe jsem kdysi zaregistroval v programu ČT2 kolem jedenácté večerní. Přes čtyřhodinovou délku jsem se rozhodl dát mu šanci. Výsledkem bylo, že když jsem šel ve čtyři ráno spát, honilo se mi hlavou jediné slovo: geniální. Jinak tenhle film nejde popsat. Promyšlenost jednotlivých scén a filmu jako celku nemá obdoby. Je vidět, že se jednalo o Leoneho dítko a jakákoli chyba byla nepřípustná (jedinou chybou bylo patrně zkrácení filmu pro uvedení do kin - ale i v té regulérní čtyřhodinové verzi mi pořád schází dořešení některých linií, hlavně Pesciho postavy). Takhle odvyprávěný příběh jsem jinde neviděl - nepřekonatelná dobová atmosféra (první třetina zasazená do NYC 20. let je něco, u čeho každý filmový fanda musí bezpodmínečně slintat blahem) a v mnoha ohledech epičtější než Kmotr (leda bych spojil první a druhý díl v jeden film..). Ale přeci jen na něj krapet ztrácí po herecké a příběhové stránce (i kvůli tomu časovému rozmachu). ()

No Remorse

Nedávno mi dorazil blu-ray s touto skvělou gangsterkou a tak jsem se do toho opět po "sto letech" pustil ... a čtyři hodiny uběhly jako voda a ač se to vůbec nezdá, stopáž je opravdu dlouhá, ale ten příbeh vás vtáhne dovnitř děje a nepustí.Za sebe mohu jen dodat, že doufám že k nám do budoucna dorazí (ač tomu v čechách prozatím není moc zvykem) i Director's cut na modrých plackách a dozvíme se zas něco navíc. P.S. Až na ten otravnej, neskutečně dlouho vyzvánějící phoun na začátku - ten mi fakt pije krev ! ()

Raagash

Opus Sergia Leone, herecké koncerty v podání většiny zúčastněných a božská hudba mistra Morricone. Jediné, co funguje na běžného diváka jako odpudivý faktor, je nesmírně dlouhá stopáž. Nám, filmovým fajnšmekrům, to zajisté nevadí. Film, který je lépe vidět aspoň 2x. ()

Desdinova

Stále keď som si ho chcel pozrieť niečo mi do toho vošlo alebo to prerušililo. No nakoniec sa mi to podarilo a tie štyri hodiny stali za to. Štvorhodinový film, ktorý v žiadnej časti nenudí to už je teda niečo => masterpiece ()

Knor

Nemá asi cenu to tady ještě nějak rozebírat. Po konci filmu nejde nic jinýho než aplaudovat ve stoje. Epický filmový gigant od velmistra Sergia Leoneho. Na co si vzpomenete tak je tu do puntíku vyšperkovaný. Tohle nádherný filmový dílo přímo vybízí k tomu si ho vychutnat, vyhradit si jedno klidný deštivý odpoledne a nechet se doslova přenést do světa gangsterů. Nádherný a velkolepý. ()

Zveldr

Souznění postav, strach o ně a následně perfektní zakončení. Klasika je klasika. Dobově a časově perfektně rozmístěné. Zanechalo to ve mě soustu pocitů. Jednoduše řečeno perfektní. ()

Shanen29

První věc,která mě napadla byla,jestli tento filmový maraton dokážu vnímat až do konce a čím vlastně Leone chce upoutat pozornost diváka po celou dobu filmu.Po půl hodince dobré,po hodině velmi zajímavé,po dvou hodinách druhý balíček chipsů a jedna cola,posléze volání o panáka Danielse a ........konec.Ten děj a mistrovský um těchto lidí co na tomto snimku pracovali byl fantastický.OLÉ. ()

G.THOMPSON

Tenkrát v Americe je neskutečný filmový skvost. Mistrně zpracované Leonem s propracovaným téměř každým detailem. Dodatečné scény v Director's Cut byly pěkným osvěžením a pomohly příběhu, ale zároveň ukazují, jak monumentální by snímek byl se svou původní šestihodinovou verzí. Je opravdu škoda, že se jí asi nikdy nedočkáme. Na filmu to jde trochu znát, vlastně těch 251 minut nestačí. Určitě byla z filmu vystřižena velká část Joa Pesciho a všech členů gangu. Soundtrack Ennia Morriconeho naprosto úchvatný, řadím jej mezi můj nejoblíbenější. Samotný snímek je opravdu dechberoucí a zůstane vám v hlavě hodně dlouho. Film o velkém přátelství a ještě větší zradě. ()

Comida

Naprosto epochální a nádherné veledílo pana Leoneho. Neuvěřitelná skoro čtyřhodinová délka dokáže divákovi vnuknout pocit že s postavami, které jsou výborně napsané, prožil celé jejich životy. Ke konci, při vzpomínce na dějovou linku odehrávající se v dětských letech hrdinů, člověka uhodí nostalgie a dojem, že už je to dlouho co tuto pasáž viděl, přestože snímek shlédne na jeden zátah. Pan režisér dokonale využil svých vypravěčských schopností, skloubil je se svým smyslem pro detail a stejně jako ve svých westernech, dokonale synchronizoval nádhernou hudbu geniálního Morriconeho s obrazem. Jen škoda že ve své době nebyl film tak doceněn jak by si zasloužil. Také mne mrzí, že já sám jsem tento snímek napoprvé tolik nedocenil ("jen" čtyřmi hvězdičkami), a chtěl jsem shlédnout kratší verzi. Přeci jen jsem si myslel že se jedná o režisérský sestřih. Teď si ani nedokáži představit, že by z filmu zmizela jediná vteřina, a už vůbec ne ta hudba (2020 - odpočívejte v pokoji Maestro), která údajně v té verzi vůbec není. 10/10. ()

departed

Impozantní filmařina, které jsem se dlouho vyhýbal kvůli očividné stopáži, ale délka filmu byl ten nejmenší problém. Já vlastně žádný problémy ani nenašel a všechny superlativy byly už vyřčeny. Čekal jsem jen na ideální příležitost, kdy si tenhle Leoneho opus magnum pustím v klidu a vychutnám si každou minutu. Dobová atmosféra za chodu Morriconeho skvělý hudby dýchala v každým záběru a neméně skvělý výkony hlavních ksichtů daly dohromady tuhle gangsterskou operu, které nic nechybělo, ale ani ničím nepřebývala. ()

Davidos305

Perfektní. Geniální. Epické. Scénář vyšperkovaný k dokonalosti. Krásná čistá scéna. Hudba Ennia Morriconeho tvoří skvělou atmosféru starého New Yorku. Robert De Niro a zbytek herců odvádí úžasnou práci. ()

LdaVinci

Absolutně geniální. Celá dětská linka byla perfektní a naprosto mě bavila. Tady jde vidět zrod mafie a jde vidět, že na to musí člověk mít buňky už od mala. A co se týče herců, tak tady někdo opravdu přemýšlel a vybíral precizně, protože podoba dětských a dospělých herců je neskutečná. Okamžitě jsem věděl o které postavy šlo. Jinak film je teda dost dlouhej a asi by se někde dalo lehce krátit. Někomu by to mohlo přijít zdlouhavé. Podporuje to i táhlá, leč geniální hudba Morriconeho. No užil jsem si to, pecka! ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration