Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Winster

Ehm, stopáž 3:47...ultra hodně. Dlouhé dialogy protahované nic neříkající. Robert hraje seč mu síly stačí, ale i tak to nezachrání....Asi nejhorší ,,vícehodinové mafiankovské drama". Zklamání...Vůbec mě to nebavilo. Nemohl jsme se do toho vžít. Oceňuji muziku a to ,,Americké prostředí" té doby. A ten konec? Nenadchnul...lepší je ,,měsíc s dýmkou" :) ()

Fender

Film byl lehkým zklamáním, jelikož byl podle mého zbytečně moc zdlouhavý a kolikrát mě i nudil. Hodně často se mi při tomto filmu stávalo, že jsem očekával cosi a ono to nepřišlo, jakoby mu něco zásadního chybělo. První půle byla perfektní ale jakmile se to dostalo do druhé části do současnosti, už to ztratilo náboj, jelikož to bylo moc rozlehlé. Avšak abych film tolik nehanil, tak musím říct, že rozhodně není špatný a podobné filmy se jen tak nenatočí a důležitost je zde hlavně ve vyprávění osudu party kamarádů, tudíž rozumím tomu, proč to bylo pro Leoneho tolik důležité, převážně z té sentimentální stránky příběhu. Hlavně je zde potřeba vyzdvihnout Morriconeho hudbu, díky které film získává teprve tu pravou hodnotu. Když jste v té správné náladě, film oceníte plnými doušky, ale mohl by být stejně lehce kratší. ()

sus

Film, který by mohl mít klidně 2h max. Kromě vykresleného dětství hlavních hrdinů obrovská nuda, kde se nic neděje. ()

Felix22

Monumentální gangsterský opus mistra Leoneho - v doprovodu s legendární Morriconeho hudbou. Tentokrát místo rozlehlých pustin se ocitáme v kulisách New Yorku začátku a poloviny minulého století a namísto bezejmenných pistolníků jsou zde elegantně oblečení gangsteři, kterým vévodí De Niro. Tenhle film má svoje vyjímečné místo mezi ostatními gansterkami a to především snovostí a zvláštní atmosférou, která je neuvěřitelně vtahující. I přes skoro čtyř hodinovou stopáž se jedná o velkolepý gangsterský příběh jedné partičky kluků, kteří to někam chtěli dotáhnout. ()

Velislav

Majstrovské dielo. Pre niekoho svojou európskou dĺžkou 229 minút (sic!) pridlhé, aj ja som dlhší film asi nevidel, pre ďalších (aj pre mňa) prikrátke, aby tomu na prvýkrát naplno porozumeli. Strih tam cítiť až príliš a to si neviem predstaviť americkú, iba vyše dvojhodinovú verziu, to muselo vyzerať ako Comfortably Numb bez sóla... Producenti sa v mene zisku prerátali a tiež zrejme prispeli k tomu, že to bola majstrova derniéra a epitaf zároveň. Zložitosti príbehu nahráva nelineárnosť a nechronologickosť problémov partie okolo dospievajúceho Noodlesa (De Niro) a jeho novej pravej ruky Maxa (Woods). Aspoň tak nám to chceli okolnosti navrávať, ale už od začiatku si role vodcov nenápadne vymieňali. Zvlášť výkon Jamesa Woodsa sa s tým De Nirovým môže viac ako porovnávať. Neskôr si podobnú, aj keď viac chronologickú stavbu deja, aj so sledovaním partie mladých výtržníkov, De Niro vyskúšal ako režisér v tiež skvelom Príbehu z Bronxu. Pán Leone ako tvorca kultov Dobrý, zlý a škaredý, či Vtedy na Západe svoju latku bez ohľadu na ignoranciu akademikov nepodliezol. Navyše, ku kvalite tohto v USA svojho času dosť zneuznaného filmu, prispel Morricone mierou vrchovatou, absolútna symbióza. (HBO Max) 9/10 ()

pollstro

Nejvelkolepější mafiánsko-gangsterský filmový magnum opus, který je zároveň posledním filmovým příspěvkem Leoneho do světa kinematografie, kterému nejprve předcházelo odmítnutí nabídky režírovat samotného Kmotra, a následně celých 12 neuvěřitelných let příprav, během kterých tvůrci promýšleli veškeré scény a příběh. Celoživotní sen se tak na chvíli stal skutečností, která se v okamžiku rozplynula, jelikož produkční společnost si vynutila značné zkrácení celého filmu, což se pro film, ve kterém se odehrávají a prolínají tři dějové linie v rozmezí takřka 50 let, stalo nekompromisně osudným, stejně tak jak pro Leoneho život. S odstupem několika desítek let se film opět představil na filmovém festivalu v Cannes, kde si odbyl svoji první původní premiéru, a nabídl originální, původně zamýšlenou verzi a film si okamžitě zasloužil 15 minutový potlesk ve stoje. Ilustrace vzpomínek na dětské období, prohibici, lásku, krveprolití, zradu, zločin, ctižádost, chamtivost, úspěch, neúspěch, přátelství a finální odpuštění ve formě smíření se s realitou, minulostí a budoucností. Leoneho pohled na Ameriku je odtažitý, odvážný a realistický. Jeho vnímání má rozmanité a bohaté základy, které jsou pro film zcela zásadní, což mu umožňuje obsáhlé vyprávění s vizuálním soustředěním se na jednotlivé scény, jenž lze považovat za vrcholové filmové umění, které nemá obdoby. Brutální vize amerického snu, který je poskvrněn vraždami, vydíráním, utlačováním, znásilněním, brutalitou, násilím, zlomenými dušemi a pokřiveností tehdejší doby, která je vnímána živým a střízlivým zrakem, ale je tomu skutečně tak? Nejkrásnější věc na Americe je, že sen se bez jakéhokoliv upozornění náhle stává skutečností, přičemž realita se v ten okamžik stává snem. Závěrečný úsměv reprezentuje tragickou historii, ale taktéž možnou iluzi. Není to ve finále pouze vše jenom divadelní hra, představení, nebo opiový sen o vytouženém přání? Abnormálně komplexní, bohatý, upřímný, poetický a rozsáhlý příběh o přátelství, který lze považovat za nejintenzivnější filmový zážitek, jehož uznání se sám Leone bohužel nikdy nedočkal. ()

Syndrom

Protože Scorsese nebyl schopen rozluštit mapu s pokladem, kde je ukryt originální šestihodinový cut, předal jí Tarantinovi, který si to vzal do důchodu jako šifru mistra Leoneho. V tomto originálním střihu nejsou podle legend žádné duté, mizivě vystavěné scény, přebujelá, nevhodná, stereotypní hudba, trojnásobně dlouhé pauzy mezi dialogy než je třeba, líná kamera a ani naprosto bizarní konec. Tato šestihodinová verze je, jak to Leone skutečně natočil. Bez chybičky. Kolují zvěsti, že jak stále nikdo těch šest hodin nepromítnul, cívky s filmem začaly mutovat a nyní mají 12 hodin. Je to prý nejlepší film všech dob. ()

darthboal

Já nevím co dodat. Hotovej majstrštyk, poslední velký dílo epickýho tvůrce a režiséra, vše samozřejmě podtrženo famózní hudbou, jejíhož tvůrce nemusím zmiňovat. ()

Igy007

Jsem úplně mešuge šiksa, která zahodila čtyři hodiny života. Nevím, co jiného jsem čekala než nelidské zrůdnosti, smrad, špínu, násilí, jakýchkoliv citů zbavené sociální vazby a nebe se dotýkající hamižnost. New York, New York, the city of the endless kosher nostra khutzpah. Hvězdička za rebe Leoneho odvážnou střelbu do vlastních řad. ()

PanPyzamo

Mám z toho trochu smíšené pocity. Začnu tím dobrým. V prvé řadě na mě udělal dobrý dojem soundtrack. Hudba, která se zde opakuje se mi líbila. Příběhově to též nebylo špatné a byly zde některé dobré momenty, ale pak si vzpomenu na tu věc, co to pro mě lehce zkazilo a tím byla délka. Tento film je v mnoha verzích. Já viděl verzi dlouhou 3 hodiny a 49 minut. Delší mafiánský film jsem neviděl a šlo to cítit. Ke konci už mě to pomalu přestávalo zajímat a zkrátka už to začínalo být pro mě moc dlouhé. Abych nějak shrnul svoje pocity. Film se mi líbil. To ano. Nejlepší mafiánský film to pro mě ale nebyl a viděl jsem už lepší. Tento měl sice své momenty, ale ty mi úplně nenahradily tu délku filmu, která byla opravdu dlouhá. Ve zkratce tedy. Skvělý film, ale moc dlouhý a jiné mafiánské filmy se mi líbily více, ačkoliv byl za mě tento film skvělý. Doporučit můžu fandům krimi žánru, ale připravte se na dlouhou štreku s pomalým tempem. Není to pro každého. 8/10 ()

Tomas_PO

Podľa štatistík 86. najlepší film histórie, a právom. Zároveň ďalšia doplnená klasika, ktorú je potrebné vidieť, obzvlášť ak divák holduje témam mafiánskej medzivojnovej histórie. Hviezdne herecké obsadenie s vtedy ešte len 40 ročným, no už hviezdiacim De Nirom, ale aj jeho dlhoročným 'mafiánskym' súpútnikom Joeom Pescim, ešte v menšej úlohe. Dlhé, pridlhé, takmer 4 hodinové dielo, no priam epochálne a nenudiace. Naopak, pomalé kamerové zábery a fenomenálna hudba Morriconeho dotvárajú celkovú atmosféru. Dostupné na Netlixe (11/23). ()

Callie

Kde byl tenhle film ? nevím, jak je možné, že mi to uteklo, přitom mám tyhle filmy ráda. Tohle je mistrovská filmařina. DeNiro v nejlepší formě, hudba od úchvatného Morriconeho, úžasně napsané postavy a krásné kulisy, dokonalá kamera. Určitě si to dám nejmíň ještě jednou. Barevné, nezapomenutelné, dokonalé. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration