Reklama

Reklama

Princip slasti

(seriál)
  • Polsko Zasada przyjemności
TV spot
Česko / Polsko / Ukrajina, 2019, 9 h 20 min (Minutáž: 54–57 min)

Scénář:

Maciej Maciejewski

Hrají:

Małgorzata Buczkowska, Karel Roden, Sergej Strelnikov, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík, Martin Finger, Lucie Zedníčková, Robert Mikluš (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Desetidílná kriminální minisérie je dalším mezinárodním koprodukčním projektem České televize, která tentokrát spojila síly s Polskem a Ukrajinou. Na moři nedaleko pláže v ukrajinské Oděse se objeví loďka unášená vlnami. Uvnitř objeví dva plavci nahé zmrzačené tělo mladé ženy s uťatou paží. Ve stejný den je na nábřeží Visly ve Varšavě přivolána policie k záhadnému napadení a objeví v kufru opuštěného auta useknutou ženskou paži. Další dramatický nález učiní herci pražského divadla během představení přímo na jevišti, když v tašce přímo na scéně najdou uťatou paži mladé ženy. Tři lidské ostatky ve třech evropských městech a trojice vyšetřovatelů z Česka, Polska a Ukrajiny v podání Karla Rodena, Malgorzaty Buczkowské a Sergieje Strelnikowa rozjíždějí rozsáhlé mezinárodní pátrání. K odhalení pravdy budou ale potřebovat mnohem více odvahy a odhodlání, než si původně mysleli. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (91)

Franki69 

všechny recenze uživatele

Po 7. díle ** Tenhle velkorozpočtový pohřeb ambicí česko-polsko-ukrajinské televizně kriminálkové koprodukce, tak urputně se snažící alespoň přiblížit majstrštykům z Norska nebo Dánska, je po sedmi dílech v podstatě k nevydržení. Už začátek nebyl šťastný. I když první díly přinesly slibný rozjezd s postupným objevováním se mrtvých děvčat bez ruky (nebo rukou samotných bez děvčat) ve třech zemích, bohužel byly ku shlédnutí v otřesném dabingu. A jeho „kvalita“ odpovídá kvalitě celého „díla“. Nicméně základní zápletka zaujala a donutil jsem se tedy počkat si a sledovat Princip slasti v originálním znění…a zlepšilo se to, ovšem jen co se týče poslechu. Zmatenější a více nudnou kriminálku aby člověk na všech dostupných TV stanicích skutečně pohledal. Je pozoruhodně nekonzistentní, s mnoha hluchými místy a nezajímavými vedlejšími dějovými linkami a se skutečně špatně natočenými akčními scénami. Jsou nepřehledné a nepomáhá jim ani to, že se často odehrávají za tmy. Vrcholem byla zcela dark motion bitka a následná člunová honička v Oděse v sedmém díle, kdy televize ukazovala cca 10 minut hlavně tmu, tu a tam narušenou rychle se pohybujícím stínem. A už na hranici dada byla v závěru této akční sekvence neschopnost padoucha, který pečlivě a pomalu jel člunem podél mola a silným světlem svítil do stínů a pátral…A i když tak z cca deseti metrů nejméně 2x nasvítil sveřepou tvář ukrajinského kriminalisty (klaďase), asi dělal že ho nevidí, i když po něm ještě před minutou pálil ze samopalu a pokoušel se ho zabít nožem a pistolí. No je to prostě místy až pitomé…Jak říkám, dokoukám to, ale kdo jste nezačal…tak nezačínejte! Vážně to za to nestojí. ** Je mi líto Rodena a Hádka…tak moc se oba snaží..**** Doplněno po shlédnutí 10.finálního dílu****Je zřejmé, že tenhle koprodukční projekt měl vysoké ambice. Naplnit je ale nedokázal. Aspoň že definitivně víme kdo byl vrah. A jako bonus tu máme sdělení, že ornitologie je po čertech nebezpečný koníček. Ovšem tvůrci ani v deseti dílech nedokázali dokončit další rozehrané paralení a související linky. Jak to dopadlo s Kirilem Matvějenkem a mezinárodním obchodem se zbraněmi, řízeným z Ukrajiny? Jak byli do vražd zapleteni všichni ti důležití (zatčení nebo zastřelení) češi? Jak to vlastně celé spolu souviselo? Ke shlédnutí nedoporučuju, jen budete zklamaní. Dávám 20%. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Asi by bylo dobré začít pochvalou, že se v Česku konečně také objevují seriály založené na mezinárodní spolupráci, ve které je zapojena i Česká republika. Není jich moc. Je ale také otázkou jak kvalitní ty seriály jsou. Princip slasti má několik velkých trhlin. Působí sice od počátku velkolepě. Jenže v tom je zároveň i ten kámen úrazu. Při způsobu vysílání - tedy jeden díl týdně, a vskutku hodně zamotanému ději, se divák má docela problém orientovat v jednotlivých vazbách a ději obecně, aby se v tom nezamotal a ještě chápal. Osobně si myslím, že je to tak zamotané, že se v tom ztratili i tvůrci. Bohužel, to co nám předložili, je jen změť násilí, sexuálních scén nedávajících valného smyslu a nahoty taktéž. Deset dílů je rozhodně zbytečně moc. Kdyby měl seriál dílů pět, vzniklo by nejspíš silně napínavé a dramatické dílo. A jak zamotaný je celý průběh, tak jednoduchý je konec. Zatímco původně se jako pachatel či pachatelé jeví mafie či porno průmysl, nakonec je jím "obyčejný" šílenec. A úplný závěr je stejně bizarní jako celý seriál. Žádné velké drama se nekoná. Vrah sám vběhne kriminálce do náruče a místo alespoň na konci nervy drásajícího napětí ho odrovná jedna kulka mířená s takovou přesností, jako by střílel Chuck Norris. Po prvním díle vypadal seriál skvěle, ale ještě nebyla ani půlka pryč a už jsem byl zklamaný tou nezáživnou nudou. ()

Reklama

Psycho.R 

všechny recenze uživatele

Princip slasti se tvářil jako ambiciózní mezinárodní projekt. Ovšem jakmile odejde pocit z první signální, začne pod pokličkou bublat nuda, nelogičnost a v mnohém i zbytečnost. Do hodnocení jsem nezahrnul dabing, který byl sice vtipný sám o sobě, když se čeští herci museli namlouvat znovu a vypadá to, že podle pohybu úst říkají něco zcela jiného. Myslím, že daleko větších kritik by se seriál dočkal od diváků v titulkové verzi, protože do prime time na ČT by se nehodila. Shlédnout jde na iVysílání ČT, ale vtipně mi zněla i přehrávaná drsnost hrdinky v polštině, tak jsem si dal dabing, abych se bavil celou dobu. Co však hodnotit musím, to je příšerná utahanost, o kterou se nám postaral režisér tím, že se dlouhými záběry na postavy snaží hudbou vykreslit jejich charakter, ale nefunguje to. Postavy jsou ploché (snad s výjimkou Karla Rodena, který mírné vyčnívá). Námět zněl sice dobře, ale polský tým režie/scénář se postaral o to, aby se padesát minut nestalo téměř nic a pak lehký posun, který bývá u detektivek/thrillerů cca. po pěti až deseti minutách. Kdyby nechali režii třeba Jiřímu Strachovi a deset dílů se zredukovalo na pět, mohla by to být pecka. Takhle se nudíme, nesouzníme s nelogicky se chovajícími postavami, v posledním díle se dočkáme asi pětkrát deus ex machina... Takhle by to nešlo. Ps. Pokud někdo ujíždí na kozách, tak nevím, jestli je to polská kvóta, ale v každém díle se dočkáte soulože či ňader. ()

FilmFan24 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ambiciozní projekt Polska, Česka a Ukrajiny doplácí na nepřehlednost dějové linie, kdy i pozorný divák se začne ztrácet v množství informací. Místopisné údaje s časem spíš matou než pomáhají v orientaci tohoto kriminálního spletence. Nejvíce mě ale irituje skutečnost, že veškeré loga aut jako Škoda, VW, Mercedes, Opel aj jsou buď přelepené černým kolečkem anebo rovnou digitálně zamazané. Český dabing polských a ukrajinských postav není zrovna šťastné řešení. Zbytečně odtržené od reality. Sečteno a podtrženo: Po vlažném rozjezdu a nepřehledné střední části vše zachraňuje celkem zajímavé a napínavé finále. ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

40% — Tak to máme za sebou. Princip nudy. Koprodukční projekt polských, českých a ukrajinských soudruhů, ve kterém podle polského scénáře a pod vedením polského režiséra hrají zasloužilí umělci jednotlivých národních kinematografií. Takovou to má zhruba kvalitu. *** Nyní podrobněji: Rozhodně přespříliš natažené. Na začátku jsem si myslel, že po pár dílech se ty tři vyšetřovací linie spojí v jednu a vytvoří se mezinárodní vyšetřovací tým, ale ono ne, každý stát si jel stále svoje, jenom si občas někdo z vyšetřovatelů odskočil tu do Polska, tu do ČR, tu na Ukrajinu. Vzhledem k tomuto faktu jsem se v celém příběhu jen velmi těžko orientoval, takže jsem to po pár dílech vzdal a už jsem na to jenom tupě zíral, veden pouze jediným zájmem: na konci zjistit, jak to vlastně všechno bylo. Překvapilo mě, když jsem se dočetl, že celý příběh se měl odehrát v průběhu deseti dnů, což dělá jeden den na díl, měl jsem pocit, že vyšetřování trvá aspoň půl roku. A časové údaje uváděné každou chvíli mi v tom nijak nepomohly — taky jsem nedokázal nic jiného, než je ignorovat. Odhalení pachatele neřeším, proč ne, ale jeho motivace ve stylu "dělal to takhle, protože byl magor" byla poněkud slabá. Stejně tak podle mě nebyla úplně obstojně vysvětlena úmrtí ostatních (postavy M. Fingera, M. Pechláta, R. Mikluše - tady už vůbec nechápu, proč se nechal zrakvit); jistě, jakýsi obskurní klub pro bohaté se zvrácenými službami a nějaká ukrajinská mafie, to by se asi dalo akceptovat, ale chtělo by to se tomu trochu více pověnovat, času na to bylo v průběhu těch deseti dílů dost. Taky jsem nepochopil "charaktery" jednotlivých vyšetřovatelů — Polák fetuje, Polka je vyšetřovaná inspekcí, Roden chrchlá (tady jsem si myslel, že to na konci bude hrát nějakou roli /"když v 1. dějství visí na stěně puška, tak se z ní v posledním dějství musí vystřelit"/; nehrálo), nějak to vyšumělo do ztracena. Ovšem závěrečný "souboj" mezi Rodenem a vrahem byl lahůdkový, takovouhle akci hodnou suchého britského humoru jsem opravdu nečekal. Co mi nevadilo, byl fakt, že všichni byli dabovaní. Proč by nemohli? Cizí filmy se taky dabují. Podle této logiky by se třeba Shakespearovy hry měly hrát jenom v angličtině (a Romeo a Julie snad dokonce v italštině, když se to odehrává ve Veroně)? Houby s octem. Jinou věcí je ovšem katastrofální kvalita dabingu, což nejvíc vyniklo v situacích, kdy čeští herci dabovali sami sebe (Roden, Taclík aj.). Čert ví, proč to bylo vytvořeno zrovna takhle, zajímalo by mě, jestli jsou autoři tohoto dabingu hrdi na svoji práci. Podle režiséra a autora scénáře se jedná hlavně o polský projekt, takže mě to až tolik neirituje, ještě že my Češi máme aspoň Jirku Stracha, ne že by byl bez chybičky, ale nad tímhle je tak o dvě ligy; anebo v poslední době podařené české seriály v produkci HBO. Takže na nějaký nepovedený polský Princip slasti sere Bílý tesák. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (11)

  • Natáčení trvalo 120 dní v průběhu 9 měsíců. Tři velká města východní a střední Evropy posloužila natáčení – v seriálu se objeví mimo jiné i známá a historická místa Varšavy (Plac Defilad), Praha (Karlův most, Petřínská lanovka) a Oděsy (Potěmkinovy schody). (Duoscop)
  • Reálný děj filmového příběhu trvá 10 dní. (Duoscop)
  • V závěru zazní policejní hlášení, že minivan s českou poznávací značkou ujíždí po výpadovce na sever. V záběrech z dálnice si však lze povšimnout směrovek na Varšavu a vozy tak ve skutečnosti jedou na jihozápad směrem do centra města po rychlostní silnici S8. (Martin_L)

Reklama

Reklama