Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Toľko skvelých adrenalínových momentov (vŕtanie bomby, uvoľňovanie skrutiek) a zároveň toľko rozpačitých v jednom filme. Prvého utopeného člena komanda berú ako stratenú batožinu, ktorá nikomu nechýba, veľmi často úplne nevhodná hudba (pri výsadku v búrke hudba ako k romantickej večeri), to všetko znižuje kvalitu filmového dojmu. Naviac kopa logických nedostatkov, ktoré detailne spomína v komentári Crusader. Ale aj tak lepšie tri hviezdy. Netuším, ako sa aj do tohto filmu dostala pesnička Škoda lásky. Dodatočne podľa wikipedie zisťujem, že to (okrem iného) bola aj neoficálna hymna amerického námorníctva. –––– Pane, ty bomby vyrobil člověk, člověk, jako jsme my, jako je Fallon. Je to čistě technický problém. – Máme pět mrtvých, to je podle vás technický problém?! –––– Tati, těsně vedle mně vybuchla bomba. Teď už jsem v pyžamu. –––– Červený nebo modrý? ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ještě předtím, než Amíci zfilmovali příběh Titanicu, se na filmovém plátně objevil příběh Britannicu. Ten sice není tak brutální, ale napětím taktéž vůbec nešetří. Zároveň se pravděpodobně jedná o nejoblíbenější film pyrotechniků, kteří si napětí u tohoto filmu rozhodně rádi užijí. Já tedy spíše nikoliv. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Akú volíš? Červenú či modrú? Červenočiernu a tým pádom je jasné, že tento film nemohol nikdy naplno uspokojiť moje filmové chute. Príliš klasické, spoliehajúce sa na "hlášky" cynickej postavy a orientované na väčšinového dobového diváka. Djkoma v komentári píše, že nedostatočná hĺbka príbehu v konečnom dôsledku nehrá tak dôležitú úlohu. Vo filme založenom na príbehu by práveže mala hrať, a ak sa tento spolieha len na efekt (hoci originálny) je to dosť málo. No: tak na tri hviezdy. ()

kratina 

všechny recenze uživatele

Pyrotechnici to mají blbý už tak dost. Modrej nebo červenej? Modrej nebo červenej? :-D Ale snažit se vyzrát na intelektuálně namachrovanou bombu, sestrojenou zhrzeným géniem přes nástražné systémy, to vyžaduje už sakra klid na práci. A ne sebou (a sudy s bombami) nechat houpat na palubě zaoceánské lodi! To pak hrozí, kromě obligátního roztrhání na cimprcampr, taky ta blbá mořská nemoc. Napínavý, nervózně tikající a sem tam i vybuchující příběh, se zajímavými charaktery všech postav. Těch přeživších i těch nedopatřením rozsekaných na cucky. Praotec všech filmů, kde se stříhají červené či modré dráty. ()

DonBraso 

všechny recenze uživatele

Některým filmům už bohužel stáří nedělá úplně dobře a právě tento napínavý kousek je toho důkazem.Bohužel film cestuje dvěma rovinama,kdy až ke konci se konečně usadí a probíhá už asi stokrát omýlaný červený či modrý drát?Herecky je to fajn a k tomu skvělý půdovní český dabing jen podtrhuje kvalitu.Bohužel člověk už ví,že tam pyrotechnici nejedou jen tak a že film prostě musí skončit dobře.Tím to napínavé ztrácí auru a půlka filmu trmácí na pětníku a snaží se zapojit i menší vyšetřovací službu,kde nám sekunduje Anthony Hopkins.Výsadek je trochu komediální,hlavně,když Vám jdou tři napomoc a dva se potopí(asi).Film vše přechází s naprostým klidem,jeden mrtvý pyrotechnik.No co,hlavní je,že Fallon je na palubě.Akční pojetí je bohužel jen zde a napínavá část je až na konci,která je sice excelentní,ale na celý film docela málo.Jo Roy Kinnear co měl bavit lidi,vlastně i pobavil tancem.Jinak opět protipól jako výsledek filmu.65% ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Film byl inspirován skutečnou událostí z roku 1972. Rejdařství Cunard Line kontaktoval neznámý muž s tím, že na loď Queen Elizabeth 2 rozmístil bomby. Cunard hodlal vyděrači zaplatit, ale britská vláda to nedovolila a poslala na loď speciální jednotku. Na lodi žádné bomby nebyly a ve spolupráci s FBI byl vyděrač později zatčen. (Robbi)
  • Ve scéně, kdy se na palubě Britannicu pořádá karneval, tak kapela hraje skladbu „Škoda lásky“ („Beer Barrel Polka“ od českého skladatele Jaromíra Vejvody. (majky19)
  • V listopadu 1975 vybuchly dvě bomby na zaoceánské lodi T. Maxim Gorkij, na které byl tento film natočen, ale loď se nepotopila a později byla opravena. (Marek06)

Reklama

Reklama