Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

majo25 

všechny recenze uživatele

Málo atmosferická akčná dráma so zaujímavým obsadením, ktoré však mňa osobne až tak nepresvedčilo. Veci okolo bomby boli v podstate fajn, aj keď som čakal zložitejšiu záležitosť ako iba záverečnú dilemu či prestrihnúť modrý alebo červený kábel. Lenže to jediné bolo ako-tak napínavé. To ostatné okolo atmosféry na lodi alebo vyšetrovanie páchateľa bolo slabé, také britsky nevýrazné. Absencia väčšej akcie tiež urobila svoje. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Klasika z dětství, kterou jsem viděl v době, kdy jsem ještě neznal ani Hopkinse, natož Harrise nebo Sharifa. Film, který je pramáti všech těch pyrotechnických scén či celých filmů 80-90. let, který přišel s přestříháním modrého/červeného drátu a který si půjčil pro jednu skvostnou epizodu MacGyver. Čekal jsem, že tomu napálím 4-5*, ale ono to opravdu nepěkně zestárlo. Jsou tu samozřejmě plusy - veškeré scény s deaktivací bomb jsou perfektně vymyšlené, napínavé a fungují. Funguje i Richard Harris jako samolibý, cynický i pochybující pyrotechnik a jemná kritika vlády. Ostatní herci (a jejich postavy) jsou ale nevýrazní, k tomu ošuntělý britský vizuál. Pátrání prakticky neexistuje a odhalení pachatele je dílem náhody. A hlavně režisér po vzoru katastrofáků neúnavně stříhá napínavé scény s pohledy na "obyčejné lidské osudy", které nejsou ničím zajímavé a brzdí děj. Ve výsledku napětí a atmosféra na nule a celkově jsem se víceméně nudil. Bez falešné nostalgie si to víc jak 3* nezaslouží. PS: Stejně jako v Pohled společnosti Parallax se tu prvně objevuje první videohra na světě Pong :) ()

Reklama

LEATHERFAC 

všechny recenze uživatele

Napínavý námět plus plejáda nejlepších herců své doby plus atraktivní prostředí obří lodi uprostřed chladného oceánu, které hrozí, že půjde se všemi pasažéry ke dnu. Tak proč to na mě sakra nefunguje? A já se po většinu filmu nudil? Napětí vyvolávají pouze okamžiky stříhání drátů, kdy hrozí výbuch - což je logické. Ale jinak? Nula. Odpověď je zřejmě zakopaná v režii. Richard Lester je totiž tak trochu břídil. Což prokázal  například zkurvením druhého Supermana. Protože natočit z takových ingrediencí tak nudný film, to už chce opravdu antitalent. Co víc - víme, že dobrý thriler dělá hlavně dobrý záporák že... No mít k dispozici Sharifa, Hemmingse, Hopkinse, Holma, Glovera a jejich obsazením je v podstatě téměř nevyužít a zároveň do zásadní role záporáka a hlavního zloducha obsadit nezajímavého moulu bez špetky charismatu - to je skoro zločin. Naštěstí pro nás všechny - tento trapný castingový omyl o pár let později napravil Jonathan D. v Mlčení jehňátek. Ostatně taky ten důvod k zabití 1200 lidí mi přišel trochu absurdní - bééé oni mě dali do důchodu protože jsem starý bééé, tak se jim pomstím... uhhh no nevím. Jinak celým filmem proplouvá celá řada podivných vedlejších rolí, které asociují nějaký pozdější příběh který ale nepřijde. Například milenka kapitána a jeho podivně chladný vztah k ní, tlustý snaživý bavič, mamina s otravnýma děckama, chlap, který chodí sem a tam po lodi, ale nikdy nic neřekne a další. No je to smutně ne zpackaný film, ale velmi velmi nevyužitý potenciál. Škoda. ()

KASUGI 

všechny recenze uživatele

Nestačím se divit, kde zmizel ten nervy drásající napínavý film, u kterého jsme si jako puberťáci okusovali nehty. Zub času se teda vyřádil na max. Po 30 letech senilní nuda k uzoufání. Spousta zbytečných keců, scény které by měly být natahované, jsou odflákle podané a to, co by naopak mělo odsejpat, se vleče. Závěrečné usvědčení padoucha na úkor dokumentů o Britaniku taktéž natočené nemastně neslaně. Zkrátka dramaturgie jedna velká tragédie a film, který potřebuje remake jak sůl, protože tohle opravdu v dnešní době nefunguje. Spolu s Nekonečným příběhem jedno z největších "po letech shlédnuto" zklamání. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Klasika dobrodružného žánru, kde producent vsadil na silné herecké obsazení, kde se i ve vedlejších rolích objevují prvotřídní herecká esa. Harris tehdy ještě neupadl do svého béčkového období a míval v ruce i něco jiného než flašku a Omar Sharif oplýval dráždivě exotickým šarmem. Scénář dokázal využít potenciálu lodi uprostřed oceánu s výbušninou na palubě, nicméně právě scénáristický zkrat v závěru mi zabránil dát čtyřhvězdičkové hodnocení. Ve vypjaté chvíli, kdy se hlavní hrdina rozhoduje, zda poslechne teroristův pokyn, nesdělí dopředu ostatním pyrotechnikům u zbylých náloží, který drátek stříhá, což by v případě neúspěchu spolehlivě vedlo k potopení lodi. Tehle zdánlivě drobný zádrhel je ve skutečnosti zásadní. Nicméně je nutno přiznat, že podobné filmy nikdy nestavěly na myšlenkových pochodech diváků, ale na emocích. Celkový dojem: 65 %. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Známý "beatlerežisér" Richard Lester se na režijní stoličku posadil až po odchodu Bryana Forbese a Dona Taylora. Lester společně s Alanem Platerem upravil i původní scénář Richarda Alana Simmonse. Ten se na znamení nesouhlasu se změnami odmítl nechat uvést v titulcích filmu svým skutečným jménem, takže ho tam najdeme pod pseudonymem Richard De Koker. (Robbi)
  • Film byl inspirován skutečnou událostí z roku 1972. Rejdařství Cunard Line kontaktoval neznámý muž s tím, že na loď Queen Elizabeth 2 rozmístil bomby. Cunard hodlal vyděrači zaplatit, ale britská vláda to nedovolila a poslala na loď speciální jednotku. Na lodi žádné bomby nebyly a ve spolupráci s FBI byl vyděrač později zatčen. (Robbi)
  • Komparzisti boli lákaní na palubu bezplatnou cestou, avšak nesmelo im vadiť, že filmári s loďou zámerne vyhľadávajú zlé počasie, preto sa nakrúcalo v Severnom mori. Z paluby bola taktiež odstránená časť záchranných člnov, aby sa na ňu vošlo viac ľudí. (classic)

Reklama

Reklama