Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (356)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Hodně zvláštní film o válce ve Vietnamu. Záběry na vojáky v bitvě byste tu počítaly na sekundy a podobně je tomu s politikou. Místo toho se na vás řítí vodopád gagů v podání Robina Williamse, který jako rozhlasový moderátor dělá to, co umí dělat nejlépe. Ve svých vystoupeních si utahuje nejen z vysoce postavených vládních představitelů, ale i z politiky USA, takže je logické, že se to po nějaké době přestává některým lidem na určitých pozicích líbit. A spekulace, jak se (ne)oblíbeného moderátora zbavit, jsou v plném proudu... No, s válkou ve Vietnamu tenhle film nic moc společnýho nemá, Vietnam tu slouží jenom jako kulisa pro Williamsův komediální potenciál. A ten pro vás má připravenou takovou smršť vtipů, že se budete asi po většinu času pitomě tlemit jako většina vojáků americký armády (tedy aspoň těch z tohoto filmu). Někdo tvrdí, že ten film má i dramatickej potenciál a možná je to pravda. Williams naráží na problémy války. Jasně a taky sakra můžeme říct, že podtextem Indiany Jonese je probudit v lidech zájem o památky. Nevím, možná na někoho tenhle film jako drama působí, ale znám řadu jiných filmů o Vietnamu, kde je přece jen té závažnosti a témat na zamyšlení víc. Žádný z nich ale není tak vtipný. I když chápu, že ne každému bude Williamsův styl "ukecaného šílence" zrovna sedět. Jak bude dnes v noci? Horko a vlhko, což je fajn, když jste s dámou, a ne, když jste v džungli!" ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl poprvé před mnoha lety (dodávám, že s dabingem) a vim, že mě to moc nenadchlo. Teď jsem se k filmu zase dostal takovou oklikou. Jelikož v práci trávim většinu času v autě a nebaví mě poslouchat ty sračky, co hrajou v rádiu, tak si pořád tahám nějaký mp3ky na flešku. Ani nevim jak, protože šedesátky zrovna moc neposlouchám, ale na flešku se dostal i soundtrack k tomuto filmu. Soundtrack kromě písniček obsahuje i různý hlášky Robina Williamse z filmu. Nějak jsem zase dostal chuť se na ten film podívat. Přečet jsem si tady komentáře, že dabing je na hovno, originál je nesrovnatelně lepší, atd... Takže jsem se podíval na film v originále a opět musim konstatovat, že mě to moc nenadchlo. Robin Williams sice dával do svý role všechno a zahrál skvěle, jenže ten příběh kolem je spíš taková přehlídka klišé a šablonovitejch postaviček. Prostě tenhle film stojí na výkonu Robina Williamse a zároveň dodávám, že dabing Michala Pavlaty podle mě filmu nijak neublížil. Škoda, že jsou už oba po smrti... ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Tenhle film si rozhodně nezaslouží tak vysoké hodnocení. Nic na něm není. Disponuje úplně obyčejnou režií, netradičním pohledem na válečný konflikt a ukecaným Robinem Williamsem. Český dabing rozhodně nedokázal věrně zachytit improvizační schopnosti zesnulého herce. V původní verzi je zážitek odlišný. Jenže je zde ten problém s ukecaností, která přece jen je přehnaná. Pro našince je film úplně nevtipný. Nevím, jak to mají Američané, ale Williamsův kulometný projev, šklebení se, všelijaké pitvoření, to moc vtipu nepobralo. Tenhle film si dovedu představit jako dobrou divadelní hru. Jako film to nemá ty správné grády a ostré filmové náboje. Hudební složka oslní pamětníky. K těm se já neřadím. Robin Williams na vlnách armádního rozhlasu je svérázná figurka s originálním rozměrem. Wiliams uměl lidské charaktery ztvárnit. Jenže pozor, film má dvě hodiny a výplň až příliš řídkou na to, aby dokázala diváka válečným humorem nepolíbeného, spolehlivě neznudit. S tímhle dramatem jsem se spolehlivě míjel, i když snaha hlavního herce byla velmi urputná. 40% ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

S filmem Dobré ráno, Vietname se v mé hlavě pojí tolik problémů, které ani netradiční nápad zobrazení vietnamské války z pohledu dídžeje v podání jindy mě vcelku oslovujícího Williamse nedokáže zastínit. Předně je pro mě záhadou, že postava žvanícího, meloucího moderátora může někomu připadat vtipná. Jeho žvanění je sice pohotové, ale jalové. Komedie pointy obvykle nestaví na postavách se smyslem pro humor, často právě naopak. Jeho postava, Cronauer, je neskutečně otravná. Nejenže ji hraje komik Williams, ona sama je komikem, ale ne povoláním, pořád! Člověk, co všechno, resp. prakticky všechno obrací v žert, je nesnesitelný. Film to ale nereflektuje, Cronauer je dobrými lidmi bezvýhradně milován. Je jen pár momentů, kdy se Cronauer vzepře tomuhle strašnému povahovému rysu. +++++ Dle distributora nabízí film "lidský příběh", dle Subjektiva "příběh tak lidský, že už v něm není prostor pro lidi." Sluníčkový Cronauer se snaží být na každého taaak hodný, nedomýšlí ale důsledky svých činů a film se jimi nijak nezabývá. Může tedy vesele zvyšovat morálku vojáků, kteří možná nevědí, zač bojují, balit vietnamskou dívenku, pochopit kluka z vietkongu a učit vietnamce anglické idiomy, včetně sprosťáren. Umožňuje vojákům zapomenout na útrapy války, takže si nikdy nemohou říci jako Rostov z Vojny a míru: "Proč já jsem sem vůbec chodil." Jednou se pokusí prolomit cenzuru, ale v dalším momentu už zase dělá vojákům radost a pozvedá morálku. Srovnejte jej s rozkladným Švejkem říkajícím: "Lidi nestřílejte, dyť tady jsou lidi." Cronauer se nesnaží věci pochopit, snaží se je obejmout a z filmu jako by vyplývalo, že je to tak vlastně správně. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Jediné, co mi lehce kazilo dojem z tohoto filmu, byl český dabing. Specifický hlas Michala Pavlaty jsem poprvé zaznamenala, když excelentně namluvil Normana Batese v Psychu. Bez jeho hlasu si už teď Normana ani nedokážu představit. Na Robina Williamse mi však jeho hlas ani celkový dabing vůbec neseděl a jeho kvality mi přišly přinejlepším nedostačující. Zvláště při slovních smrštích "on air" jsem v podaných fórcích vycítila i trapnost. Takže, když pominu české znění, kde ještě ke všemu několik dabéru mluví více postav, je Dobré ráno Vietname skvělá a zábavná komedie mísící v sobě jemný závan Žhavých výstřelů (i když ty vlastně přšly až několik let poté:) z MASHe:) Toto vysílání je show Robina Williamse, jemuž k výsledku stejně kvalitně vypomáhají vedlejší postavy v podání dobrotivého Foresta Whitakera, groteskního Bruna Kirby (úchvatná scéna s "kotrmelcem jako z grotesky":) či arogantního seržanta J. T. Walshe. Všichni jmenovaní, včetně i zbylého filmové obsazení, mají po celý děj v rukávu schovaná esa v podobě množství vtipných hlášek. "Papež se rozhodl vyrábět kosmetiku s církevními náměty", "Musím jít učit, jinak budou všichni mluvit v usekaných větách", "Víte, Vy byste potřeboval vykouřit péro víc než kdokoliv jinej." ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)
  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama