Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (354)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Výborní snímek, představující válku ve Vietnamu ze scela nového pohledu. K hodnocení 5*: Brát toto jako válečný film by mě nenapadlo ani ve snu. Kdybych ho měl hodnotit jako drama, povím si, že jsou mnohá lepší. Vnímat ho jako úžasný koncert Robina Williamse - ANO! Nenapadá mě role, ve které bych ho viděl lepšího! Moje dcera si bezprostředně po shlédnutí přála pustit některé jeho scény znova, ale zahnali jsme ji do postele :). ■ Jako nedostatek však vnímám dabing. Po úvodním dialogu z úst hlavních představitelů jsem se souhlasem zbytku rodiny přepnul angličtinu s českými titulky (a nedovedu si představit, že bych měl poslouchat Williamsův "slovní vodopád" v češtině). ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Barry Levinson přináší jiný pohled na vietnamský konflikt, který ukazuje pohledem rozhlasového DJ. Absurditu a krutost této války Levinson zprostředkoval na výbornou aniž by se vypravil na bojiště, potěší i výborný výběr dobové muziky a Robin Williams zde skvěle ukázal komediální talent, který ho později proslavil, bohužel se nemohu zbavit dojmu jednotvárnosti a občasné nudy. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Spolu s Vrtěti psem a Mladým Sherlockem Holmesem nejlepší film Barry Levinsona. Už je to dlouho, co byl naposled v televizi, přesto si ještě pamatuju skvělý mix nepřetržitých hlášek Robina Williamse a občasných připomenutí, že válka zas taková sranda není. "Víte, jakej je rozdíl mezi armádou a skautama? Skauti nemaj těžký dělostřelectvo." ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Si o hlavu menší, preto si mi sympatický"...Toť jedna z mála vtipnejších hlášok v tomto filme. Našťastie film nestojí na tom , či vám je humor svojského moderátora blízky alebo nie. Mňa ten jeho humor nejako minul, ale pri tej jeho kadencii sa sem-tam niečo zadarilo. Príbeh moderátora, ktorý si hovorí čo chce a nadriadeným poriadne pije krv, zaujme aj tak a ten humor som bral ako bonus navyše. Filmu pomáhajú skvelé songy tej doby a do poniektorých bol namixovaný výborný dobový materiál. Asi najlepší zostrih dostal hit L. Armstronga What a wonderful world . Výkon R. Williamsa poteší, ale mne urobili radosť dvojičatá v uniforme, pri ktorých si spomeniete na Cameronov T2. 70%. ()

stilgar1 

všechny recenze uživatele

Snad nejlepší Williamsův výkon. Jen je škoda toho přílišného americanismu, jenž byl vsazen i do úst hlavního protagonisty. Taky se mi nezdály jeho řeči v rádiu tak vtipné. I když celkový projev byl skutečně dokonalý a hudba byla vybrána dokonale. A alespoň už vím, kde našel svou inspiraci Michael Moore pro svůj sestřih scén během "What a Wonderful World". Zde se to hodilo snad ještě více 8/10 ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Cronauer povedal, že keby urobil polovicu tých vecí, ako Williams vo filme, mal by už dávno vojnový súd a bol poslaný do Fort Leavenworth. (Smok)
  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama