Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (355)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Výborní snímek, představující válku ve Vietnamu ze scela nového pohledu. K hodnocení 5*: Brát toto jako válečný film by mě nenapadlo ani ve snu. Kdybych ho měl hodnotit jako drama, povím si, že jsou mnohá lepší. Vnímat ho jako úžasný koncert Robina Williamse - ANO! Nenapadá mě role, ve které bych ho viděl lepšího! Moje dcera si bezprostředně po shlédnutí přála pustit některé jeho scény znova, ale zahnali jsme ji do postele :). ■ Jako nedostatek však vnímám dabing. Po úvodním dialogu z úst hlavních představitelů jsem se souhlasem zbytku rodiny přepnul angličtinu s českými titulky (a nedovedu si představit, že bych měl poslouchat Williamsův "slovní vodopád" v češtině). ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Jediné, co mi lehce kazilo dojem z tohoto filmu, byl český dabing. Specifický hlas Michala Pavlaty jsem poprvé zaznamenala, když excelentně namluvil Normana Batese v Psychu. Bez jeho hlasu si už teď Normana ani nedokážu představit. Na Robina Williamse mi však jeho hlas ani celkový dabing vůbec neseděl a jeho kvality mi přišly přinejlepším nedostačující. Zvláště při slovních smrštích "on air" jsem v podaných fórcích vycítila i trapnost. Takže, když pominu české znění, kde ještě ke všemu několik dabéru mluví více postav, je Dobré ráno Vietname skvělá a zábavná komedie mísící v sobě jemný závan Žhavých výstřelů (i když ty vlastně přšly až několik let poté:) z MASHe:) Toto vysílání je show Robina Williamse, jemuž k výsledku stejně kvalitně vypomáhají vedlejší postavy v podání dobrotivého Foresta Whitakera, groteskního Bruna Kirby (úchvatná scéna s "kotrmelcem jako z grotesky":) či arogantního seržanta J. T. Walshe. Všichni jmenovaní, včetně i zbylého filmové obsazení, mají po celý děj v rukávu schovaná esa v podobě množství vtipných hlášek. "Papež se rozhodl vyrábět kosmetiku s církevními náměty", "Musím jít učit, jinak budou všichni mluvit v usekaných větách", "Víte, Vy byste potřeboval vykouřit péro víc než kdokoliv jinej." ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro válečnou srandu a proto mne velmi baví snímek, ve kterém přestalo rádio svědomitě plnit úlohu nudného informačního kanálu ve chvíli, když za mikrofon usedl vojín Cronauer a poprvé se z reproduktorů ozvalo „Dooobrééé ráááno, Vietnameee". Následná hromada trefných sarkastických poznámek, muzika nutící tělo pohupovat se do rytmu i tradiční souboj s ochránci morálky rovněž nutí mé filmové buňky spokojeně pomlaskávat nad servírovanou potravou, ale k plnému počtu hvězd schází mé nepochopení vtipnosti některých částí moderátorových výstupů. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

S filmem Dobré ráno, Vietname se v mé hlavě pojí tolik problémů, které ani netradiční nápad zobrazení vietnamské války z pohledu dídžeje v podání jindy mě vcelku oslovujícího Williamse nedokáže zastínit. Předně je pro mě záhadou, že postava žvanícího, meloucího moderátora může někomu připadat vtipná. Jeho žvanění je sice pohotové, ale jalové. Komedie pointy obvykle nestaví na postavách se smyslem pro humor, často právě naopak. Jeho postava, Cronauer, je neskutečně otravná. Nejenže ji hraje komik Williams, ona sama je komikem, ale ne povoláním, pořád! Člověk, co všechno, resp. prakticky všechno obrací v žert, je nesnesitelný. Film to ale nereflektuje, Cronauer je dobrými lidmi bezvýhradně milován. Je jen pár momentů, kdy se Cronauer vzepře tomuhle strašnému povahovému rysu. +++++ Dle distributora nabízí film "lidský příběh", dle Subjektiva "příběh tak lidský, že už v něm není prostor pro lidi." Sluníčkový Cronauer se snaží být na každého taaak hodný, nedomýšlí ale důsledky svých činů a film se jimi nijak nezabývá. Může tedy vesele zvyšovat morálku vojáků, kteří možná nevědí, zač bojují, balit vietnamskou dívenku, pochopit kluka z vietkongu a učit vietnamce anglické idiomy, včetně sprosťáren. Umožňuje vojákům zapomenout na útrapy války, takže si nikdy nemohou říci jako Rostov z Vojny a míru: "Proč já jsem sem vůbec chodil." Jednou se pokusí prolomit cenzuru, ale v dalším momentu už zase dělá vojákům radost a pozvedá morálku. Srovnejte jej s rozkladným Švejkem říkajícím: "Lidi nestřílejte, dyť tady jsou lidi." Cronauer se nesnaží věci pochopit, snaží se je obejmout a z filmu jako by vyplývalo, že je to tak vlastně správně. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Vietnamská válka z trochu méně tragického úhlu pohledu. Protiválečný film, který stojí především na parádním hereckém výkonu Robina Williamse, jehož plynulé přecházení z polohy komediální do polohy dramatické je hodno uznání a podobně je to i s filmem. Celý se nese spíše v odlehčeném duchu za doprovodu stylových dobových songů, ale rozhodně ani na moment nezapomíná na onu tragičnost a krutost vietnamského konfliktu. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama